Öğrenci Dosyası Geri mi Geliyor

MEB ne yapacağını şaşırdı! Şimdi de uygulamadan kalkan çalışmalar yeniden projelendiriliyor. Sabah Gazetesi‘nin haberine göre MEB’in yeni projesi; Sosyal Etkinlik Portfolyosu. Bu portfolyoda öğrencinin ders notlarının yanı sıra ders dışı etkinlikler, yaptığı çalışmalar, okuduğu kitaplar, hobileri yer alacak. Dosya, hem üniversiteye girişte hem de işe girişte etkili olacak.

Projede adı geçen öğrenci (ruhsal) dosyası 2008 yılında kaldırılmış, öğrenci not ve öğrenim bilgileri e-okul sistemine aktarılmıştı.

Portfolyo (ürün) dosyası ise halen öğretmenler tarafından tutulmakta olan bir dosya. Ürün dosyası, öğrencilerin bir ya da birkaç alandaki çalışmalarının, başarılarının yer aldığı dosya olarak tanımlanmakta. Ürün dosyasının amacı; öğrencinin gelişimini, velisinin ve öğretmenlerinin izleyebilmesine olanak sağlamak…

Öğrenci Dosyası Geri Gelecek

MEB, 2008 yılında kaldırılan öğrenci (ruhsal) dosyalarını yeniden uygulamaya koymayı planlıyor. Ayrıca projeye göre öğrencinin kişisel bilgileri yanısıra ders notlarının da bu dosyada yer alması planlanıyor.

E-okul sistemine geçilmesiyle birlikte gereksiz kağıt, yer, zaman ve emek sarfiyatı azalmış, öğrencilerin kişisel, öğrenim ve not bilgileri e-okul sisteminde tutulmaya başlanmıştı. Öğretmenlerin ve idarecilerin işini oldukça kolaylaştıran bu değişiklik MEB’in projesiyle yeniden eski haline getirilmek isteniyor.

MEB’in İşleyişten Haberi Yok mu?

Yapılmak istenen düzenlemenin Bakan Dinçer‘e sunulduğu, Bakan Dinçer’in uygulamayı beğendiği ve uygulamaya yeşil ışık yaktığı belirtiliyor.

Projenin 2-3 yıl içerisinde hayata geçirilmesi planlanıyor. Uygulamadaki zorluklar ve işleyişteki aksaklıklar yüzünden kaldırılan bu dosyalama sisteminin Bakan tarafından yeni bir çalışma gibi algılanıp yeniden uygulamaya konmasına izin verilmesi, eğitim çevrelerinde “Bakan eğitimdeki eski uygulamalardan bi’haber mi?” sorusunun dile getirilmesine neden oldu.

Ruhsal Dosyalar Kaldırılmıştı

İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde 24.12.2008 tarihinde yapılan değişikle öğrenci ruhsal dosyaları kaldırılmıştı.

Yönetmeliğin eski hali:

Öğrenci Dosyası

Madde 23 — Her öğrenci için örneğine uygun bir dosya tutulur. Bu dosyada öğrencinin kayıt ve okul değiştirme belgeleri, velisiyle yapılan yazışmalar, rehberlikle ilgili gerekli kayıtlar yer alır. Dosyada gizliliği gerektiren belgeler ile objektif olmayan görüşlere yer verilmez.

Öğrenci dosyası, öğrencinin okul değiştirmesi veya okulu bitirmesi hâlinde gittiği okula gönderilir.

Okulu bitiren ve üst öğrenime devam etmeyen öğrencilerin dosyaları okul arşivinde öğrenci numara sırasına göre beş yıl saklanır.

Öğrenci dosyalarının zamanında işlenmesinden ve saklanmasından ilgili öğretmenler, müdür yardımcıları ve okul müdürü sorumludur.

Yönetmeliğin Yeni Hali:

MADDE 9 – Aynı Yönetmeliğin 23 üncü maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Öğrenci Gelişim Dosyası

MADDE 23 – E-okul sisteminde her öğrenci için öğrenci gelişim dosyası tutulur. Okul yönetimi ve ilgili öğretmenler dosya bilgilerinin sisteme zamanında işlenmesinden sorumludur.

Öğrenci gelişim dosyasına pedagojik olmayan ve gizliliği gerektiren bilgiler işlenmez.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.