» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Öğrencilere Mezhep Anketi

A+  A- Öğrencilere Mezhep Anketi

Yunus Emre Ortaokulu 7’nci sınıf öğrencilerine yapılan anket velileri ayağa kaldırdı.

İstanbul Esenler Yunus Emre Ortaokulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni, 7’nci Sınıf öğrencilerine “Hangi mezheptensiniz?” anket sorusunu sorması öğrenci velilerinin büyük tepkisine çekti.

Tepkileri hiçe sayan ve “Okulda böyle bir soruya gerek olup olmadığına ben karar veririm” diyen Esenler Yunus Emre Ortaokulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni R.H, “Ben okulumuzda kimin Alevi, kimin Sünni olduğunu zaten biliyorum.
Bu nedenle hangi mezheptensiniz? Sorusuna farklı bir pencereden bakarsanız fişleme gibi gözüküyor ama benim amacım çocuklara kitap okutmaktır” diyerek, kendisini savundu.

‘Bu anket kesinlikle ayrımcılıktır’

Adının açıklanmasını istemeyen bir veli, yapılan böyle bir anketin çocuklar üzerinde kesinlikle ayrımcılığı tetikleyeceğini belirterek, “Sayın Başbakanımız ülkemizdeki kardeşliği rayına oturtturmak için çok büyük bir çaba sarf ederken, bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni çıkıp çocuklarımıza ‘hangi mezheptensiniz?’ diye sorabiliyor.

Bu tamamen çocuklar üzerinde ayrımcılığı tetikleyeceği gibi alenen de bir fişlemedir bu. Bu nasıl bir mantık, nasıl bir zihniyet? Kaldı ki kimin hangi mezhepten olup olmadığı ona ne. Bu arkadaş öğretmen olduğunu belli ki unutmuş ve kafasına göre hareket ediyor. Böyle bir şey olabilir mi?

O öğretmen Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu müfredata göre hareket etmek zorundadır. Onun için bir veli olarak 22. Yüzyılda böyle bir anketin yapılmasından dolayı utanç duyuyorum” diye konuştu.

‘Bize göre bir fişlemedir’

Başka bir veli ise, yapılanın anket değil, tamamen bir fişleme olduğunu dile getirerek, “Emin olun bu konularda konuşmak bile hoş değil. Böyle bir anket bu yaştaki çocuklar arasında büyük bir ayrımcılığa yol açacağı ortada. Hatta bana göre çok tehlikeli sonuçlar da doğurabilir.

Çünkü siz çocuklara ‘hangi mezheptensiniz?’ diye sorarsanız ve çocuklar da arkadaşlarının farklı mezheplerden olduğunu öğrenirse ister istemez bu bizden değil düşüncesi ile aralarına bir soğukluk girebilir. Bu da çocuklar arasında mezhep çatışmalarına yol açabilir.

Onun için çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin çok dikkatli olmaları ve kesinlikle Milli Eğitim Bakanlığımızın yayınladığı müfredatın dışına çıkmamaları gerekiyor. Çünkü ülkemizde bir kardeşlik havası eserken bu tür sorular ne kadar iyi niyetle de olsa farklı sonuçlar doğurabilir” şeklinde tepkisini dile getirdi.

‘Mezhep çatışmalarına yol açabilir’

Yapılan anketin çocuklar arasında bir mezhep çatışmasına yol açabileceğini belirten diğer bir veli de, “Ben öncelikle bu soruların 7’nci sınıf öğrencileri dahil kimseye sorulmaması gerektiğini düşünüyorum.

Çünkü bu tür anket çalışmaları mezhep ayrımcılığını tetikleyebilir. Hele de bir öğretmenin kendi vazifesi olmadığı halde bu tür anket çalışmalarının içerisine girmesi gerçekten manidardır. Çünkü öğretmenlerin kesinlikle Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı müfredatın dışına çıkmamaları gerekiyor.

Kaldı ki, Sayın Başbakanımız ülkemizdeki ayrımcılığı ortadan kaldırabilmek için elini taşın altına koyarken bir öğretmenin çıkıp da bu tür faaliyetler yürütmesi istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Kısaca bana göre biran önce o anket sorularının ve cevaplarının imha edilmesi gerekmektedir” dedi.

Din Kültürü Öğretmeni: Herkes mezhep değiştirebilir

Esenler Yunus Emre Ortaokulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni R.H., 7’nci sınıf öğrencilerine yönelik içerisinde ‘hangi mezheptensiniz?’ sorusunun da bulunduğu bir anket yaptığını doğrulayarak, kendisini şöyle savundu;

“Ben okulumuzda kimin Alevi, kimin Sünni olduğunu zaten biliyorum. Tabi hangi mezheptensiniz? Sorusuna farklı bir açıdan bakarsanız fişleme gibi gözükür, ama benim baktığım pencereden bakarsanız fişleme değil.

Benim amacım çocuğun ve ailesinin inandığım dediği, takip ettiği mezhebinin gerekliliklerini gerçekten takip edip etmediğini öğrenmektir. Yaptığım anket ile ilgili çocukların getirdiği cevaplara bakınca ailesinin sadece mezhebini ve imamını bildiği ortaya çıktı. Bizim amacımız düşündürmek ve eksikliklerini görmesini sağlamaktır.

Ve bu ankete katılanların bir tanesine bile kitaba baktırabiliyorsak bizim için yeterlidir.

Tabi aileler o sorulara cevap veremiyorlarsa kendilerine sormalıdırlar ben gerçekten mezhebimi biliyor muyum, bilmiyor muyum, diye. Bakın bir çocuk Alevi olarak doğdu ama sonra Hanefi olamaz mı? Niye olmasın. Tabi ki, olur. Din mi ki bu olamasın. Kaldı ki, bir insan din bile değiştiriyor.

Müslümanken Hıristiyan oluyor da, Alevi iken neden Sünni olmasın. Kaldı ki, bu sorulara gerek olup olmadığına ben karar veririm. Demek ki, gerek var demişim ki, sormuşum. Hatta ben çocuk Alevi ise kendilerine bu soruları gidip bir Alevi dedesi ile birlikte cevaplamasını istedim. Benim amacım insanların inandıklarına bilerek inanmalarıdır”

Esenler Yunus Emre Ortaokulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni R.H., 7’nci sınıf öğrencilerine yönelik yaptığı ankette şu soruları soruyor:

1) Hangi mezheptensiniz?
2) Mezhep imamınız (Kurucunuz) Kimdir?
3) Neden bu mezhebi seçtiniz?
4) Mezhebinizi diğer mezheplerden ayıran özellikler nelerdir?
5) Mezhebiniz dışında bildiğiniz mezhepler nelerdir?
6) Fıkıh ve itikat deyince ne anlıyorsunuz?
7) Sizce bir Müslüman’ın mutlaka bir mezhebi olmalı mıdır? Niçin?
8) Mezhep imamınız (Kurucunuz) hakkında ne biliyorsunuz?
9) Tarikat ve şeriat denince ne anlıyorsunuz?
10) Peygamber efendimiz zamanında neden mezhep yoktu?
11) Mezhepler arasında neden farklılıklar vardır? (Din 1 iken)
12) Mezheplerin görevlerini yerine getirmeyen dinden çıkar mı?
13) Mezhep kuralları zamanına göre değiştirilir mi? Niçin
14) Bir kişi mezhep değiştirebilir mi? Niçin?
15) Birden çok mezhebe tabi olunabilir mi? Niçin?
-soL-

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 1 Nisan 2013 tarihinde eklenmiştir. "Öğrencilere Mezhep Anketi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. tahir_sarikaya

  RT @isbamTR: Dr. Şeyh Züheyr Cad: "Ümmetin onurunu bölen şey mezhep savaşlarıdır. Geçmişte böyle bir meselemiz yoktu. Ancak siyonist düşman…

 1. Tameraytekin3

  @AlperTemuri O mezhep hazmedemez bizi kötüler

 1. HsynClk_23_55

  Munzur’un kıyısında, kardeşlik için omuz omuza vermiş insanların türküler söyleyeceği günler çok yakın.. Teröre kar… https://t.co/y06gHTefU8

 1. cingozismail01

  RT @ramazanbicer1: DİKKAT! 20 yıldır Balkanlari çalisan ve bölge uzerinde araştırmalar yapan bu sahanin uzmani olarak söylüyorum; Türkiye'y…

 1. cuntac1

  @rojhat_dersimm Ondan önce Şiilik vardı şah İsmail bunu resmi mezhep yapana kadar sayıları azdı. Şah İsmail çoğunlu… https://t.co/g7lVeRX9if

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4