» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Öğrencilerin Bilgileri İnternette Paylaşıldı

A+  A- Öğrencilerin Bilgileri İnternette Paylaşıldı

Lise öğrencilerinin bilgileri internette yayımlandı. Gizli kalması gereken kişiye özel bu bilgilerin kim tarafından ve ne amaçla yayımlandığı araştırılmakta. Konuyla ilgili uzmanlar, bu bilgilerin ticari amaçla kullanılabileceği gibi kötü amaçlarla da kullanılması mümkün demekte.

Alman Lise’sinde öğrencisi bulunan bir velinin ortaya çıkardı skandal hakkında Bakanlıkta inceleme başlatmış durumda.

Sendikalar ise velilere yönelik yaptıkları açıklamalarda velileri sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunmaya çağırdı.

Yüz binlerce öğrenciyi ilgilendiriyor

Aralarında gözde kolejlerde okuyanların da bulunduğu yüz binlerce liseli öğrencinin kişisel bilgileri internette herkesin ulaşabileceği bir sitede yayınlandı. Bilgilerin sızdığını Alman Liseli bir veli ortaya çıkardı. Sendikalar “Şikâyet edin” çağrısı yaptı.

Yüz binlerce liselinin kişisel bilgileri sanal ortamda herkesin ulaşabileceği bir sitede yayınlandı. Alman Lisesi gibi özel kolejler, Vefa, Pertevniyal gibi gözde Anadolu liseleri, Rum ve Ermeni cemaatine ait çok sayıda okulun listeleri tek tek ifşa edildi. Listelerde Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatıyla e-okul sistemine girilen öğrenci adı, numarası, velisi, velinin yakınlığı, iş, ev, cep telefonları ve elektronik posta adresi bilgileri açıkça paylaşıldı.

BAZI OKULLAR KURTARDI

Özel Sahakyan Ermeni Lisesi, Özel Getronagan Ermeni Lisesi, İstanbul Lisesi, Galatasaray Lisesi, Özel Bahçeşehir Lisesi, Özel Şişli Terakki Lisesi gibi bazı liseler ise kişisel bilgileri MEB’in e-okul sistemine göndermediği için ya tamamen kurtuldu ya da eksik bilgilerle yayınlandı.

BİR VELİ FARK ETTİ

Bilgilerin internete sızdığı, Alman Lisesi’den bir velinin dikkati sayesinde ortaya çıktı. Alman Lisesi yetkilileri “Öğrencilerimizin bilgilerini internete kimverdi?” diyerekMilli EğitimMüdürlüğü’ne başvurdu. İstanbul İlMüdürü Dr.Muammer Yıldız artan şikâyetler üzerine Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda inceleme içinmüfettiş görevlendirdi. Bakanlığa da bilgi verildi.

23.08’DE KİM VARDI?

Öğrenci bilgilerinin özel sektör tarafından öğrenci transferi ve ders materyali satmak için özel sektöre satıldığı ileri sürüldü.MEB Bilgi Teknolojileri Daire Başkalığı’nda olması gereken ve haksız rekabet oluşmaması içi herkesten gizlen listelerin sanal ortama indirildiği tarih 21 Ocak 2013 tarihi ve saat 23.08 olarak tespit edildi. Şimdi internette yayımlanan bilgilerin kim tarafından sızdırıldığı araştırılıyor.

GÖZDE KOLEJLER İFŞA EDİLDİ

Bilgileri sızan bazı okullar: Cağaloğlu Anadolu Lisesi, Özel Zapyon Rum Lisesi, Özel Alman Lisesi, Avusturya Lisesi, Kadıköy Bingül Erdem Anadolu lisesi, Özel Kadıköy Irmak Anadolu Lisesi, Şehremini Anadolu Lisesi, Özel İstek Vakfı Semiha Şakir Anadolu Lisesi, Sarıyer Emirgan Özdemir Sabancı Anadolu Lisesi, Pertevniyal Anadolu Lisesi, Vefa Anadolu Lisesi, Beyoğlu Özel Eseyan Ermeni Lisesi, Özel Fevziye Mektepleri Vakfı Ayazağa Işık Lisesi gibi okullarda yer alıyor.

Eğitim-Sen: “Cezası 5 yıla kadar hapistir.”

Anadolu Eğitim-Sen: “Yasalara göre, kişisel bilgilerin 3. şahıslara bilgisi dışında verilmesi 2-5 yıl arasında hapis cezası gerektiren bir suçtur.”

Türk Eğitim-Sen: “Öğrenciler, aile bilgileri de yer aldığı için her türlü tehdide açık hale gelebilir. Aklımıza gelmeyenler maalesef üç kâğıtçıların aklına gelebilir. Anne-babalar MEB’e ve özel hayatın gizliliğini ihlalden savcılıklara başvurmalıdır.” -habertürk

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 20 Ağustos 2013 tarihinde eklenmiştir. "Öğrencilerin Bilgileri İnternette Paylaşıldı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5