» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Öğrenciye Etek Yasağı

A+  A- Öğrenciye Etek Yasağı

İzmir Tire’de bir lisenin öğrencilerine “uygunsuz durum yaratıyor” gerekçesiyle etek giyme yasağı getirildi.

Tire Asım Aras Sağlık Meslek Lisesi’ndeki kız öğrencilerin, “Kız çocukları park ve bahçelerde kısa etekleriyle uygunsuz durumlar yaratabiliyor”, “Kız çocukları giydikleri etekler nedeniyle büyüme çağında olan erkek çocukların ilgisini çekebiliyor”, “Çevreden baskı var” gibi gerekçelerle etek giymeleri yasaklandı.

Tire Asım Aras Sağlık Meslek Lisesi’nde kız öğrencilerin etek giymesinin, “uygunsuz durumlar” yaratabileceği gerekçesiyle yasaklandığı öne sürüldü. Pantolon giymeleri istenen öğrencilere, bu durumu kabul ettiklerine ilişkin antetsiz kâğıt imzalatıldığı da ileri sürüldü.

İlçe milli eğitim müdürlüğünün sözlü uyarısının ardından okul yönetimince alınan kararda, kız öğrencilerin pantolon giymesi istendi. Öğrencilere bu durum, antetsiz dilekçelere imza karşılığında aktarılırken ikinci döneme başlayan ve etekle derse girmek isteyen bazı kız öğrenciler okula alınmadı. Uygulamadan velilerin haberdar edilmediği de belirtildi.

Karne verilmemiş…

Eğitim-Sen Tire Temsilcisi Eyüp Aksoy, öğretim yılının birinci döneminin son günlerinde, okul idaresi başkanlığında 27 Ocak tarihinde yapılan öğretmenler kurulu toplantısında kız öğrencilerin etek yerine pantolon giymeleri yönünde karar alındığını belirterek, şunları söyledi:

“Toplantıda, öğrencilerin ikinci dönem başından itibaren koyu renkte, vücut hatlarını belli etmeyecek ayak bileğinin üstünde olmayacak ölçülerde pantolon giymeleri ve kesinlikle etek giymemeleri kararlaştırılmıştır. Bu bildirimi imzalamayan öğrencilere yarı yıl karnesi verilmemiştir.

Tatilin ardından etek giyerek okula gelen öğrencilerse okula alınmamıştır.

Lise müdür ve idarecileri, ilçe milli eğitim müdürlüğü ve mağdur kız öğrencileriyle bir dizi görüşmeler yaptık. Milli Eğitim Bakanlığı’nın kılık kıyafet yönetmeliği bir tarafa bırakılarak, ilçe milli eğitim müdürlüğünün bilgisi dahilinde kız çocuklarının pantolon giymeye zorlanması faşizan bir yaklaşımdır.

Böyle bir karar, Selçuk Üniversitesi’nden ilahiyat profesörünün yaptığı açıklamadan farksızdır.”

Kaynak: Vatan

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 20 Şubat 2011 tarihinde eklenmiştir. "Öğrenciye Etek Yasağı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5