» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Öğrenciyken Evlenme Yasağı Kaldırılıyor

A+  A- Öğrenciyken Evlenme Yasağı Kaldırılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ortaöğretim Kurumları Yönetmenliği Taslağı’na göre, öğrencilerin evlendirilmesinin yolu açıldı. Eğitimciler tarafından büyük tepkiyle karşılanan değişiklikler, Bakanlığı “henüz böyle bir uygulama yok” açıklamasını yapmaya zorladı.

Sözkonusu değişikliklerin önümüzdeki günlerde hayata geçirilmesi bekleniyor.

Yapılması planlanan düzenlemelere göre; okullar kamerayla izlenecek, imam hatiplerde mescit açılacak, 8 kişiyle Kuran dersi verilebilecek, evlilerin kaydı yapılmayacak, öğrenciyken evlenenlerin kayıtları da silinmeyecek.

Nöbet Tutulacak

Kurumları Yönetmeliği Taslağı, ortaöğretim sistemini bir kez daha değiştiriyor. Buna göre, güvenli okul ortamının sağlanması ve öğrencilerin fiziki ve psikolojik şiddetten korunması amacıyla okullara kamera ve alarm sistemi yerleştirilebilecek. Okul yöneticileri istediği takdirde okul binasına kamera yerleştirip, izleyebilecek. Okullarda varsa gece bekçisi görevli olacak yoksa en az 3 personelinin çalıştığı okullarda sırayla personel gece nöbeti tutacak. Yeterli personelin de olmadığı durumlarda ise emniyetten yardım istenecek.

8 öğrenci Kuran dersi için yeterli

– Taslağa göre, imam hatip liselerinde, meslek dersleri uygulamalarının yapılabilmesi için uygun alanlar ve mescit oluşturulabilecek. 4+4+4 eğitim sistemiyle getirilen seçmeli Kuran ve Peygamberimizin Hayatı dersine sınıf açılması için 8 öğrenci yeterli olacak. Seçmeli bir dersin öğretime açılması için en az 10 öğrencinin o dersi seçme şartı taslakta 8’e indiriliyor.

– Mevcut yönetmelikte yer alan “Evli olanların kayıtları yapılmaz. Öğrenciyken evlenenlerin kayıtları silinerek okulla ilişkileri kesilir” ifadesinde de değişiklik yapıldı. Taslağa göre, mevcut sistemdeki gibi, evlilerin kaydı okula yapılmayacak ancak öğrenciyken evlenenlerin kayıtları da silinmeyecek.

Anadolu’dan imam hatipe geçiş imkânı

– Taslakta merkezi sınavla öğrenci alan farklı okul türleri arasında nakil ve geçişlere de imkan tanındı. Artık Anadolu, fen, meslek lisesi gibi farklı okul türünde okuyan bir öğrenci istediğinde Anadolu imam hatip lisesine geçebilecek.

Atatürk inkılapları beklenen davranış…

– Taslakta, okulların amacına ilişkin maddesinde, “Atatürk inkılap ve ilkelerine ve anayasada ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı yurttaşlar olarak yetiştirilmesine” ifadesi yer almadı. Öğrencilerden beklenen davranışlar arasında, “Atatürk inkılap ve ilkelerine bağlı kalmaları ve bunları korumaları” sayıldı.

Yurtdışında staj şansı geliyor

– Taslakta ayrıca meslek lisesinde okuyan öğrencilerin staj süreleri de uzatıldı. Mevcut sistemde yılda 300 saat staj yapmakla yükümlü öğrenciler yeni yönetmelik taslağında 320 saat staj yapmaları gerekecek. Taslakta ayrıca, öğrencilere yurtdışında staj imkanı da getirerek, işletmelerin yurtdışı görevlendirmelerinde de yer almaları sağlanacak.

Dinçer: “Taslak çalışma haberim olmadan açıklandı”

Milli Eğitimi Bakanı Ömer Dinçer Ortaöğretim Kurumları Yönetmenliği Taslağı çalışmayla ilgili konuştu. Dinçer hazırlık aşamasındaki taslak çalışmanın kendi izni alınmadan açıklandığını söyledi.

Dinçer şöyle konuştu:

“Bu taslağın paydaşlara gönderilmesinden haberim yok.

Görüş almak üzere gönderdiğimiz ve hazırlık aşamasında olan çalışmanın doğrudan doğruya medyaya aktarılması neticesinde büyük bir hata yapıldı.

Eğer biz paydaşlarımıza güvenemeyeceksek doğru olmaz. Şimdi yapılanın çok yanlış olduğunu düşünüyorum. Paydaşlarımız keşke görüşlerini bize bildirseydiler.

Yönetmelik çalışmalarıyla ilgili tartışmaları gereksiz buluyorum çünkü ortada alınmış bir karar yok. Henüz bir taslak olduğu halde medya bunu verilmiş bir karar olarak yansıttı.”

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 2 Mayıs 2012 tarihinde eklenmiştir. "Öğrenciyken Evlenme Yasağı Kaldırılıyor" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. SevgiCeylanYild

  @picemiyeti m aile ilkokul orta okul lise okul yıllarım evlilik iki güzel evlat iş hayatı sosyal medya internet 30… https://t.co/lJfRpmsuUO

 1. Faniinsan06

  @yenisafak @mehmet44200708 İşte bunlar yarın öbürün anne olacak. Bu ülkede kadın olma eğitimi verilmeli. Lise çağla… https://t.co/QSQ1J1S2JV

 1. EmubieR

  @ilgilendirmez73 madem 18 yaş altı evlilik utanılacak bir şey, 18 yaş altı gayri meşru ilişkilerle ilgili de aynı t… https://t.co/Z0vnv57Tih

 1. sudeeavcii07

  Evlilik aşkı, lise hayatı ÖLDÜRÜR

 1. zallanzorti

  RT @GMagcomtr: Lise Aşkı Gerçek Oldu! Tam 15 Yıl Sonra Gelen Evlilik! #Çarşamba https://t.co/uaO91huJKI https://t.co/45lEntxWqd

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5