Öğrenim Kredisi Affı 2011

KYK’nın Resmi Açıklaması için tıklayınız.

Öğrenim kredisi affında son durum. Herkesin gözü kulağı bu kredi affında. Torba Yasa’da öğrenim ve katkı kredi faizlerine af getirileceğinin belirtildiğini daha önceki haberlerimizde açıklamıştık.

“Öğrenim Kredisi Borcu Olanlara Müjde” başlıklı haberimiz için tıklayınız.

Öğrenim ve katkı kredisi borçlarını ödeyemeyen 750 bin 891 dosya borçlusu hakkında takibat işlemi başlatıldığı ve tebligatların adreslere gönderilmeye başlandığı “Öğrenim Kredisinde 750 Bin Kişiye Haciz” başlıklı haberimizde verilmişti.

Öğrenim ve katkı kredisi affında son durum nedir?


Öğrenim Kredisi Faiz Affı (En Güncel Haber – 26.02.2011)

Öğrenim Kredisine Af Yok mu? (24.02.2011) tıklayınız.

Öğrenim Katkı Kredisi Affı (13.02.2011) tıklayınız.

Torba Yasa meclisten bölüm bölüm geçmekte. An itibariyle Torba Yasa‘nın 8. bölümünün meclisten geçmesine rağmen “Öğrenim ve katkı kredisi affı” ile ilgili herhangi bir madde görüşülmedi.

Görüşülen ve meclisten geçen 8. bölümde “öğrenim ve katkı kredisi geri ödemeleriyle” ilgili bir madde de kabul edildi.

Torba Yasa’da Kredi Ödemesi

8. bölümde “Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, öğrencinin aldığı kredinin geri ödeme süresini bir yıl uzatabilecek.” maddesi kabul edildi.

Hatırlayalım…

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Hasan Albayrak, geçmişte enflasyon yüksek olduğu için 500 TL’lik kredileri 10 katına, 20 katına çıkanlar olduğunu söylemiş, “Gecikme zamlarının büyük kısmı silinecek” açıklamasında bulunmuştu.

Öğrenim ve Katkı Kredisi Affı Balon mu?

Torba Yasa kamuoyunda tartışıladursun henüz kredi aflarının gündeme gelmemiş olması akıllarda soru işaretlerine neden oldu.

Ormanda otlayacak hayvanlarla ilgili kanun maddeleri bile görüşülüp açıklanmışken, binlerce insanı ilgilendiren önemli bir maddenin geciktirilmesi “acaba düzenleme yok mu?” diye düşünülmesine neden oldu.

KESK ve DİSK, Torba yasadaki bir çok maddenin çalışanların aleyhine olduğunu, hükümetin bu maddelere duyulacak tepkilerin önüne geçmek için, öğrenim kredisi affı ve izinler gibi “olta” tabir edilen maddeleri gündeme getirdiklerini belirtiyor.

Egitimciyiz.com internet sitesi olarak “öğrenim kredisi affı” ile ilgili sürecin takipçisi olacak ve gelişmeleri yine sitemizden sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz.

Sitemizdeki; Torba Yasa, Öğrenim Kredisi Faiz Affı, Katkı Kredisi Affı, Faiz affı başvuru dilekçesi, EK:2/A ile ilgili tüm habere ulaşmak için tıklayınız.

164 thoughts on “Öğrenim Kredisi Affı 2011

 1. Ben yeni mezun oldum adresime tebligat ya da ödeme çizelgesi şimdi mi gelir 2 yıl sonra mı bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 2. slm öncelikle bu yapılandırma tam olarak nedir kimler yapabilir? benim öğrenim ve katkı geri ödemesi 2014’ün temmuz ayında başlıyor ama ben bu ay ilk taksidi ödedim ziraat atm den.Sorum şu, ben atm ye gittim tc no yazdım ve yapılandırılmamış seçeneğini tıkladım o şekilde yatırdım bi sorun olur mu bu şekilde devam edebilir miyim ödemeye? herhangi bir yapılandırma işlemi ile uğraşmam gerekiyor mu? bir sene öncesinden başladım ödemeye ?

  1. Yapılandırma işlemi sadece belirlenen yasa kapsamındaki, ödenmemiş borçları ve faizlerini kapsamakta. Sizin durumunuzla bir ilgisi bulunmamaktadır. Ödemelerinize devam edebilirsiniz.

 3. mrb.12.11.2012 tarihinde tarafıma vergi dairesinden görüşme mektubu geldi.ben öğrenim ve katkı kredisi için yapılandırma yapmadım.maddi yetersizliklerden dolayı da ödeyemedim.şimdi bu borcuma taksitlendirme yapılırmı yoksa hepsını peşin mi isterler.yardımcı olursanız sevinirim

 4. borcumu 12 ay 6 taksitde ödeyip nisan 2012de bitirmeme rağmen vergi dairesi maaşıma haciz koydu. gerekçesi kyk’da borcumun hala görünmesiymiş. kyk’da güncellemenin zaman alacağını söylüyor. dekontlarım elimde ama maaşıma konan blok’u kaldıramıyorum. bu durumda ne yapmam gerekiyor. ödediğim borç yüznden madur durumdayım

 5. Sayın Admin iyi günler. Ben 2004 mezunuyum 2006 dan itibaren ödeme yapmam gerekiyordu hiç yapmadım.Yapılandırmaya da başvurmadım çünkü maddi olarak hazır değildim.Borç sorguladığımda 2.400 tl olan borcuma 2.900 tl faiz eklemişler ve 5.400 olmuş.ödeme yeri olarak Hatay vergi dairesi gözüküyor.Ben İstanbulda yaşıyorum.Ne yapmalıyım Hataya mı gitmeliyim,borcumu taksitlendirirler mi ve ya peşin ödesem düşme olur mu? Yapılandırmaya başvurmadığım için mi bana hiç bir yazı vb uyarı falan gelmedi?

  1. Borcunuzla ilgili olarak yükümlü olduğunuz, yani borcunuzun gönderildiği vergi dairesi Hatay. Borcunuzla ilgili olarak bulunduğunuz yerdeki vergi dairesine gitmeniz durumunda ödeme imkanlarıyla ilgili sizi yönlendireceklerdir. Ayrıca herhangi bir yapılandırmaya başvurmadığınız için borcunuzla ilgili bir düzenleme imkanı olduğunu sanmıyorum. Tarafınıza tebligat yapılamamış olmasının çeşitli nedenleri olabilir, borcunuzun beklemesi, işleyen faizin artmasından başka bir anlam ifade etmeyecektir. Gerekli girişimlerde bulunmanız yararınıza olacaktır.

 6. öğrenim kredisi yaplandırmasından faydalanıp tüm taksıtlerımı odedım 2011 yılında olan ılk taksıdım kaldı sadece onu odememıstım kanuna gore taksıt bıtmının ardından gelen ılk ay odenmesı gerekır yazıyor eger odemessem sadece faızmı ısler yoksa yapılandırmam bozulurmu

 7. Merhabalar; öğrenim ve katkı kredisi borcumu ödemediğim için veraset ve harçlar müdürlüğüne bildirilmişti. Buraya borcumu ödedim kyk nın internet sitesine girdiğimde 16 TL civarında hala borcum görünüyor. Ödeme yeri olarak ziraat bankası gösterilmiş,ziraat bankasına gidiyorum vergi dairesine yönlendirilmiş borucunuz diyor. Vergi dairesine gidiyorum borcunuz yok diyorlar. Paramla rezil oldum :D anlayacağınız, kyk yı aradım dilekçe yazın borcunuz tekrar hesaplansın diyorlar… Madem borcumuz var bari bırakın ödeyelim değil mi,ne yapacağımı şaşırdım gerçekten :S

 8. Merhaba,
  2009 yılı ilk yapılandırmada ödeme gecikmesiyle iptal oldu..
  Bu nedenle 2011 mayıs ayında torba yasasından faydalandım.Ancak hangisi bnm için doğru yöntem anlayamadığım ve araştırma fırsatı olmadıgı için 2 başvuru yöntemini aynı anda kullandım.Vergi dairesine dilekçe yolladım.Bu arada da http://www.kyk.gov.tr den peşin yapılandırmayı tercih ettim.ğeşin yapılandırmada 631 tl yapılandırma tutarı çıktı aynı gün ziraat bank. ödemeyi yaptım..Görevliden borcumun 0 tl kaldıgını teyit ettim.Dekontunu saklıyorum..Dekont üzerinde yeniden yapılandıma açıklaması yer alıyor..Bu arada 1 ay kadar sonra vergi dairesinden de yapılandırma kağıdı geldi orda da peşin 16301 tl borç çıkarılmıştı.. Hiç şaşırmadım birinin hesabını diğeri nin hiç tutacağını düşünmüyordum..Gözümle görmüş oldum..Fakat sitede hala 1630 tl borç görülmesi vergi dairesiyle görüşmemde de aynı bilgiyi veriyor olmaları beni endişelendiriyor. KYK arıyorum 4441961 nolu numaraya yönlendiriyor.Orda da muhatap yok..Bu durumda ne yapmamı önerirsiniz? Yardım ve yönlendirmelerinizi rica ederim…

  1. Arkadaşlar ,kyk ya ulaştım ve Türkiyenin acı gerçeğini öğrendim..
   Yapılandırmada 671tl peşin ödeme yaptıgımı iletmiştim ancak 0.90 kuruş eksik ödeme yapmam nedeniyle yapılandımadan çıkmışım ve 1630 tl silinen faizi yeniden ödemeye mahkum edilmişim..
   Ziraat bankasındaki memura 671,90 tl istemediğine mi yanayım,yoksa kyk daki memurun 0.90 kuruş ödemeniz kalmış o nedenle yapılandırmadan çıktınız demesine mi? Biri bana bir yol göstersin..Şimdi ben kimi dava edeyim? Benim durumumda olan çok kişi olduğu iletildi.Gerçekten var mı ,oyleyse nerdeler?

 9. En son yapılandırmaya giripte dökümü kaybedenler ne yapmalı .tc. ziraat bankasına gittim ödeme yapamdım dökümü istiyor tekera nasıl alacağız . kyk sitesinde sadece tc no ile ödeme yapılabilir diyor

 10. iyi günler benim faiziyle 8 bine ulasmıs kredi borcum var ödeyemedim issizim okul bittikten sonra çok sıkıntılı dönemler geçöirdim özelde calıstım ama cok cüzzi ücretle kredimi yapılandıramadım ve simdi eve haciz gelir diye cok korkuyorum babam zaten zor durumda emekli maası 800 tl ondada borc kesintileri var ilk defa bu sene kpss ye hazırlanabiliyorum çok korkuyorum haciz gelir diye uykularım kaçıyor ne yapabilirim kesin haciz gelirmi:((

 11. İyi günler öğrenim kredisi borcumu fazileri ile birlikte 31.12.2009 da ödedim,yalnız iş bulamadığımdan 31.12.2010 dan bu zamana kadar olan borcumu ödemedim ve eve tebligat geldi…Faiz bilgisi yok ve 7 gün içinde ödenmesi gerekiyormuş.Faiz kalkmamışmıydı son yasayla ?? hala beyaza eşyeye endeksli mi,anlamadim ben bu işi:((ve ben yeditepe vergi dairesine gittiğimde borcumu taksitlendirebilirmiyim…

  1. Vadesi 31.12.2010 tarihinden önce olan borçlar yasa kapsamına alınmıştı. O tarihten sonraki borçlar yasaya dahil edilmemiş görünmekte. Yasanın uygulanmasıyla ilgili çeşitli karşılıklar mevcut, o yüzden bir süredir sorulan soruları bilgi vermenin yanısıra tebligatı gönderen vergi dairesindeki yetkili kişilerle görüşülmesi şeklinde yanıtlıyoruz. En kesin bilgiyi size vergi daireniz verebilecektir.

 12. Sayın admin ben geçen yıl aftan yararlanarak öğrenim ve katkı kredimi ödememe rağmen KYK nın sitesinden hala borç bilgilerim silinmemiş durumda ve sizinde dediğiniz gibi faizler rutin bir şekilde işlemeye devam etmekte. Anlamadıgım şey neredeyse 1 yıl geçmesine ragmen neden hala borç sayfasında ödeme yapanların isimleri silinmedi :( KYK nın sitesine girdigimizde “Borçlarını ödeyenler bu sayfayı Dikkate Almasın. Ödeme yapanların bilgileri tarafımıza gönderildi en kısa zamanda güncelleme yapacagız” gibisinden mesajlar veriyolar ama hala bi icraat yok. Bu arada dekontları hala saklıyorum ama bir yandanda içime kurt düşmüüyor değil yani :((

  1. Merhaba, dekontlarınızı sakladığınız sürece bir sorun olacağını sanmıyorum. O sayfanın güncellenmemesi KYK’nın sorumluluğudur. Siz tüm borcu ödediğinize eminseniz sıkıntı olmayacaktır.

 13. SAYIN ADMİN ,EŞİMİN ÖĞRENCİ KREDİ ÖDEMELERİNİ 2011 EYLÜL AYINA KADAR DÜZENLİ OLARAK YAPTIK EKİM KASIM ARALIK TAKSİTLERİNİ AKSATTIK FAKAT 2012 OCAK AYINDA TEKRAR ÖDEME YAPTIM KYK SİTESİNDE EŞİMİN TC SİNİ GİRDİĞİMDE YAPILANDIRMADAN ÇIKTIĞINI BELİRTEN UYARI İLE KARŞILAŞTIM. BUNDAN SONRA NE GİBİ İŞLEMLER YAPMAM GEREKMEKTE DİR BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ
  EMRAH

  1. Yapılandırmada “Bir takvim yılında 2’den fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde Kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilecektir.” denmektedir. Durumunuz buna uymuyorsa yapılandırmanın yapıldığı vergi dairesine başvurup, varsa yanlışlığı düzeltmenizi öneririm.

 14. arkadaslar vergi dairesine gittim, gelen evrakta haciz için malınız yoksa bildirmeniz diyor, fakat memur bana tutturmus hemen öde, iyi de neden bana resmi olarak malım mülküm param ve haczedilecek birşeyim olmadıgını bildirme hakkı tanımıyor?
  gelen evrakta bildirin diyor
  memursa borcu tekrar yapılandırdı, 7500 tl olan borc bır anda 8470 tl ye fırladı bu nasıl iş?

  öde öde diyor, kardeşim yok
  nerden getireyim

 15. arkadaşlar ben mayısta gidip borcumu yapılandırmıstım ancak ödeyemedim, -babam emekli ögrtmen.. ve ben işsizimşu an
  herhangi bir gelirim ve malım yok
  7 gün içinde ödeme emri gelmis
  su an vergi dairesine gidicem
  ama ailem zaten borclu, bu ay 1.200 tl kaybettigimiz dava icin ödedik, babam aralık basında 2 kusur emeklı maası almıstı- 3 aylık tutar bu

  sımdı napıcagımı bılemıyorum bana ne yapabılırler? yanı hapse gırme durumu ya da annemlerin ev esyasını gotururler mı?
  lutfen bana dua edin intiharın eşiğindeyim
  keşke hiç yaratılmasaydım

  1. senem merak etme hiç bir şey yapamıyorlar babam adliyeden emekli senin adına olmadığı için eve ya da eşyalara haciz gelme gibi bir durum da yok sadece gidip mal beyanında bulun işsiz olduğunu ve üzerine mal olmadığını beyan et o zaman borcu yapılandırırlar af çıkarsa tekrar ödeyebilirsin bende aynı durumdayım yarın görüşmeye gidicem ama suç bizde değil devlette madem böyle bir durum var bizi geçici süreyle kamu hizmetinde çalıştırsınlar ve borç olayı kapansın zaten iş yok bulamıyoruz bi de üstüne bi zamanlar çıktı diye sevindiğimiz sözde yardımların bizden misli misli alınması çıktı

  2. devlet hiç bir zaman gelip evinize haciz almaz rahat olun. en fazla paranızın olduğu bankalarda hesaplarınıza bloke koyar bize yaptıkları gibi. parayı oradan tahsil etmeye çalışır.

 16. öğrenim kredimin bir kısmını askerdeyken ödemistım.borcumun muğla vergi dairesıne bıldırıldgı beyanını gördüm bodrum vergı daıresınden odememın tamamını yaptım fakat kyk sıtesındekı tabloda hala borcum gorunuyor ve faiz uygulanıyıor yapmam gereken ne yardımcı olursanız sevınırım

  1. Ödemenizi tam olarak yaptıysanız, ödemelere ait ödeme dekontları elinizde mevcutsa sorun olmaz. KYK sitesindeki sistem, diğer ödeme sistemleriyle entegre çalışmadığı için gecikme zammı vb. bilgiler rutin bir şekilde hesaplanarak ekrana yansımaktadır. KYK sitesindeki borç bilgilerinin sizin açınızdan bağlayıcılığı yoktur. Emin olmak için yine de KYK’ya ulaşabilirsiniz.

 17. merhabalar hocam. benim yapılandırılmış kredi ödemelerim vardı ve ziraat bankasına ödeme yapmaktaydım, bankaya gittiğimde o anki borcum net bi şekilde görünüyordu. 3 senelik borcumun 2 senesini ödemiştim. Fakat son 3 taksidi çeşitli nedenlerle ödeyemedim. 3. ay sonunda bankaya borçları gecikmeli ödemek için gittiğimde bana geriye kalan tüm borcumu söyledi. sanırım yapılandırma iptal olmuş. bundan sonra ne yapmalıyım kalan borcu günlük faize mi sokarlar=? ben 4-5 ay daha maaş alamayacağım. bu durumda kalan borcum çok mu katlanır? bilgi verirseniz sevinirim

 18. hocam benim 30.09.2011 tarihinde katkı kredisi borcum VERASET VE HARÇLAR VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNE bildirilmiştir deniyor hiç yapılandırma ve ödeme yapmadım ne yapmalıyım 2006 mezunuyum

  1. Haciz işlemlerinin başlatılması için borcunuz vergi dairenize intikal ettirilmiş görünüyor. Daha önceki yapılandırmalardan yararlanıp borcunuzu yapılandırmadıysanız/taksitlendirmediyseniz haciz işlemleri başlatılabilir. En kısa sürede ilgili vergi dairesine gidip süreçle ilgili bilgi almanız yararınıza olacaktır. Bu süreçten sonra geçen zaman yararınıza olmayacaktır.

 19. ARKADAŞLAR BEN KREDİ BORÇLARIMI DÜZENLİ ÖDEMEME RAĞMEN SON 2 ÖDEMEMDE VERASETT VE HARÇLAR VERGİ DAİRESİNE YÖNLENDİRİLDİM, SON ÖDEMELERİMİ VERGİ DAİRESİNE YAPMAMA RAĞMEN HALA ÖDEMELERİM KYK’NUN SİTESİNDE GÖZÜKMÜYOR FAİZ İŞLİYOR,BENZER DURUMDA OLAN VARMI ACABA, BU DURUMUN SEBEBİ NE OLABİLİR?

  1. Ödeme yapılmasına rağmen KYK sitesinde ödemenin gözükmemesi normal bir durum. KYK ödeme bilgileriyle borç bilgilerini güncellemiyor. Ödemelerini düzenli yapmanız ve ödeme dekontlarını saklamanız durumunda herhangi bir sıkıntı yaşamayacaksınız.

   1. sayın admin. ben abimin borcunu ödedim vergi dairesinde yapılandırarak peşin ödeme yaptık. abim yurtdışında olduğu için ben ilgileniyorum, biz borcun tamamını ödediğimiz halde hala kyk borç sorgulamaya girdiğimiz zaman borç faiz alarak artıyor. ne yapmamız gerekiyor? bilgi verirseniz sevinirim.teşekkürler

    1. Deniz Dönmez, KYK sitesindeki borç sorgu sistemi diğer ödeme sistemleriyle entegre çalışmadığı için orada borcunuz görünmeye devam edecektir. Ödemelerinizi yaptığınız dekontları saklamanız, her ihtimale karşı KYK’ya durumu belirtmeniz yararınıza olacaktır.

 20. mrb 2 aydır düzenli olarak ödemelerimi yapıyorum ama kyknın sayfaısnda borç aynı ödemelerimizi nerden takip edeceğiz.

  1. KYK sayfasında an itibariyle ödemelerinizi göremezsiniz. KYK borç sayfasını güncellemiyor. Size ödeme dekontlarını saklamanızı öneririm.

 21. slm admin. öğrenim kredisi borcum vardı bunu yapılandırdım ve 6 taksite böldürdüm ilk taksitimi 20 mayısta ödedim bu ay 2.taksit ödemesini yapacam sıkıntı şu kyk nın sitesine girdiğimde eski borcum üzerinden faiz işlemeye devam ediyor ve ödediğim ilk taksit görünmüyor. ne yapmam lazım bilgilendirirseniz sevinirim. tşk ler

  1. Merhaba, ödemelerinizi zamanında yapmaya devam ediniz. KYK sitesinde yaptığınız ödemeler görünmeyecektir. Bu borcunuzun ödenmediği anlamına gelmez. Fakat belirttiğim gibi mutlaka dekontlarınızı saklayınız. İleride yaşanacak bir sorunda bu dekontlar ödemelerinizin kanıtı olacaktır.

 22. Merhaba,
  Katkı kredisi borc sorgulamasını yaptığımda ekranlarda borcum çıkıyor ve vergi dairesine yönlendirilmiş diyor. Fakat yazan vergi dairesini aradığımda borcum görünmüyor. borcumu nasıl kapatacağım.

  1. Borcunuz eski yapılandırmanız bozulduğu ya da zamanında ödenmediği için vergi dairesine bildirilmiştir. Bundan sonra borcunuzla ilgili tüm işlemler KYK sorgu sayfasında belirtilen vergi dairesi üzerinden yürütülecektir. Mümkünse adı geçen vergi dairesine bizzat gidip durumu anlatabilir ve borcunuzun tarafınıza bildirilmesini talep edebilirsiniz. Genellikle bu tarz iş ve işlemler telefon ile çözümlenememekte, çalışanlar telefonla bilgi taleplerine olumlu yaklaşmamaktadır. Eğer başvurunuz sonunda borcunuz hâlâ görülmüyorsa, KYK üzerinden borç bilgilerinizin vergi dairesine tekrar bildirilmesini talep etmelisiniz.

   1. Vergi dairesi borç sorgulamasını iki kere tc kimlik numaramla yaptı, fakat borç bilgisi çıkmıyor. KYK yetkilileri dilekçe yazmamı söylediler. Bu yeterli olur mu? Bilgi edinme kapsamında daha kısa sürede cevap alabilir miyim acaba? Biran önce ödeyip kurtulmak istiyorum.

    1. KYK’ya durumunuzu anlatan ve borç bilgilerinizin ilgili vergi dairesine yeniden gönderilmesini talep eden bir dilekçe yazabilirsiniz. Bilgi edinme kapsamında ise sadece borç durumunuzu gösteren bilgiyi talep edebilirsiniz ki, vergi diresine borç bilgisi aktarılmadan herhangi bir ödeme yapamazsınız. Zaman geçirmeden KYK’ya dilekçe yazmanızda fayda var. Ayrıca kurumun işleyişine uygun olması adına öncelikle KYK yetkilileriyle görüşüp onların belirttiği şekilde davranmak uygun olacaktır.

 23. Mrh. ben öğrenim ve katkı kredilerimi düzenli olarak Ziraat Bankasına yatırıyordum tüm dekontlar elimde ama 30.06.2011 tarihinde bankaya borç yatırmaya gittiğimde bana borcumun vergi dairesine bildirildiğini söylediler bende hemen Üsküdar vergi dairesine gittim bana burda deil internetten hangi vergi dairesine aktarıldığını öğrenin ve oraya gidin dendi.Yeditepe veraset vergi dairesiymiş bu nedir amaç nedir sebepnedir bilginiz varmı ödemeyide yapamadım gecikmeye girdi şimdi işi gücü bırakıp ümraniyeden t
  nerdeyse artık buraya gitmek zorundayım.Bu konuda bilginiz varmı

  1. Borcunuzun vergi dairesine bildirilmiş olması, borcun zamanında ödenmediğini göstermektedir. Borç vadesinde ödenmediği için borç ile ilgili işlemlerin vergi dairesi tarafından görülmesi amacıyla borç vergi dairesine bildirilmiştir. Eğer elinizde tüm ödemelerin dekontları mevcutsa ve ödemeler son ödeme tarihini geçmeden yapılmışsa durumu ancak söz konusu vergi dairesine giderek aydınlatabilirsiniz. Eğer ödeme yaptığınız halde borcunuz vergi dairesine aktarılmışsa bu durumda -dekont asılları tarafınızda kalmalıdır- dekontlarınızla KYK’ya başvurup durumu düzeltebilirsiniz.

 24. selam admın
  ben unw egıtımıne 2007 de basladım ıkncı sene yabancı dıl egıtımı ıcın yurt dısına cıktım. bu sene dondum bıraktgm unwersıteye dewm etmedm tekrar sınawa gırıcem ogrenım kredısı alıydm. ben yurt dısındayken herhengı bı onlem almadım kredı konuusnda somdı ne yapmam lasım cewaplarsan cok sewınırım tekrar sınawa gırınce burs alam hakkım olucak mı??

 25. sorgulamada >Borcunuz VERASET VE HARÇLAR VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNE’ne Tahsil Edilmek Üzere Bildirilmiştir. ibaresi yer almakta

 26. Merhaba admin
  İncelediğim kadarıyla titizlikle verdiğiniz cevaplara teşekkür ederek ben de konuyla ilgili soru sormak istiyorum..
  öğrenim kredisi borcumu yapılandırmak için veraset ve harçlar vergi dairesine gittiğimde işlem tamamlandıktan sonra ayın 20 sinden sonra gelmemizi söylediler.
  Tekrar gitmeye gerek var mı?
  (öğrenim kredisi sorgulama sayfasından baktığımda “BORÇLARINI VERGİ DAİRELERİNE YAPILANDIRANLARIN, AŞAĞIDAKİ BORÇ BİLGİLERİNİ DİKKATE ALMAMALARI GEREKMEKTEDİR.” gibi bir uyarı görünmektedir.)
  Herşey tatmamsa ve tekrar gitmek gerekmiyorsa ilk taksit ne zaman ve ödeme aralıklarını nereden öğreneceğiz???

  Teşekkürler

  1. Tekrar gitmeniz, ödeme planını almanız içindir. Ödemelerinizi kredi kartı ile internet üzerinden de yapabilirsiniz ve borcun durumuyla birlikte ödeme takvimine de ulaşabilirsiniz. Buraya tıklayarak açıklamalar doğrultusunda sisteme giriş yapıp kontrol işlemi yapabilirsiniz. İlk ödeme Haziran ayı sonuna kadardır.

 27. merhaba;
  internet vergi dairesinden başvuru yaptım bu sabah ve yarın son gün yetişirmi.
  başvuru yaparken 18 taksit seçeneğini işaretledim ama ben peşin ödemek isityorum peşin ödeyebilrmiyim.

  teşekkr ederim.

  1. Süresi içinde başvuru yaptıysanız iş artık yetkili kurumdadır. Peşin ödeme yapabilirsiniz, bu durumda 18 taksite göre hesaplanan miktar daha da düşecektir.

 28. ben öğr.kredisi yapılandırması başvuru yapmadım ve yapmayacağım.geri ödeme şeklimde herhangi bir problem olur mu?yani yine her zaman ki faiz oranıyla 3 ayda bir ödemeye devam edecek miyim?.ben böyle olmasını istiyorum çünkü.teşekkürler iyiy çalışmalar.

 29. merhaba.ben taksitlerimi yapılandırmak istemiyorum.şuanki durumuyla 3 er aylık taksitlerle ödemeye devam etmek istiyorum fakat vergi dairesinin değiştirildiği yazıyor.herhangibir işlem yapmadığım halde değişmiş.nedeni nedir acaba. ve krediyi yapılandırma zorunluluğu varmı? teşekkürler.

   1. merhaba ben başvurmak için siteye girdim böyle bir yazı çıktı karşıma

    Yeniden Yapılandırmaya “Yeditepe Veraset ve Harçlar Ver.Dai. Müd.” Vergi Dairesinden Başvurabilirsiniz!

    ne yapabilirim acaba acill cevap verebilirmisinizzzz

    1. İnternet başvuru sayfasındaki 2. bölüme girip başvuru bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde girerek adı geçen vergi dairesini seçmeniz durumunda başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sayfasıyla ilgili açıklamalar için buraya tıklayınız.

     1. yardımlarınız için çok teşekkür ederim admin.
      başvurdum şimdi inşallah yapılandırma kapsamına girerim.

   2. Bankaya gidip para yatıramıyoruz. Yapılandırmakta istemiyorum. Yetkililere ulaşmaya çalışıyorum. Şu durumda ne yapmalıyım?
    Teşekkürler

 30. Merhaba, ben borcumu internet üzerinden yapılandırdım. Başka bir işlem gerekmiyor mu? Şu durumda borcumun ilk taksidini ödemek için nerelere gidebilirim, hangi bankalara? Son gün Salı mı?

  1. Merhaba, yapılandırma sonucu yapılandırma işleminin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini kontrol ediniz. Başka bir işlem yapılmasına gerek yoktur.

   6111 Sayılı Kanuna Göre Nakit Tahsilata Başlayan Bankalar

   T.C. Ziraat Bankası
   Yapı ve Kredi Bankası
   Garanti Bankası
   Tekstilbank
   Alternatifbank
   Anadolubank
   Türkiye Halk Bankası
   Türkiye İş Bankası
   Türk Ekonomi Bankası
   Akbank
   Denizbank
   Finansbank

   6111 Sayılı Kanuna Göre Kredi Kartı İle Tahsilata Başlayan Bankalar

   Akbank
   Garanti Bankası
   Halkbank
   İş Bankası
   Yapı Kredi
   HSBC
   Finansbank
   Vakıfbank
   Ziraat Bankası
   Denizbank

   1. internetten yapılandıranlar dikkat ben bugün borcu ödemek için gittim vergi dairesindeki kayıtlarda gözükmüyormuşum kyk yı aradım onlarda geriye dönük 3 ay taksitleri aksattığım için yapılandırmanın iptal olduğunu söylediler siz de benim durumuma düşmeyin

 31. ben borcumu düzenli 3 aylık taksitlerle ödüyordum ve faizim yoktu yapılandırmadan yararlanmak istemediğim için şehir dışındaki vergi dairesine aktarılan borcumu normal taksitlerimle bankaya ödeyemedim.Bu durumu vergi dairesine danıştım.3307 TL olan borcumu peşin olarak alacaklarını söylediler bunun sebebi nedir acaba

 32. geri ödemem 6 aydır başladı ilk taksidi ödedim sonra ödeyemedm şi,mdi il dışı vergi dairesnden yaplndırma istediler orayamı gitmem lazm nasıl olck m

 33. kredi geri ödemem mart 2001 de başlamış. anapara 107 tl. Vergi dairesi internet sitesinde borç görünmüyor. Ama vergi dairesine bildirilmiş. Borç silinmiş olabilir mi

  1. 120 lira’nın altındaki borçların, herhangi bir girişimde bulunmadan silineceği yasada belirtilmekte. Fakat 31.12.2010 tarihinden yasanın onaylanmasına kadar geçen sürede işleyen faizle birlikte borcun 120 lirayı geçmiş olma ihtimali de bulunmakta. Bu yüzden borç yasa dışı kalabilir. Borcunuzun durumunu vergi dairesi ye da KYK aracılığıyla netleştirmenizi öneririm.

 34. benim borcum yapılandırıldı ancak nereye ne kadar ödeme yapacağım nasıl öğrenebilir miyim? bir de yanlışlıkla peşin olarak denedim ama taksitli yapmam lazım ? ayriyetten vergi dairesine başvuru yapma gerekir mi? teşekkürler

  1. Yapılandırmanız peşin olarak yapıldıysa bir dilekçe ile durumu anlatabilirsiniz fakat durumun değişeceğini sanmam. Eğer ki yapılandırmanız tamamlandıysa zaten ne kadar ödeme yapılacağı size verilen tabloda görülmektedir. Ziraat Bankası’na ödeme yapabilirsiniz.

 35. sevgili devlet büyüklerimizden ricamız isteğimiz dileğimiz temennimiz nasıl vergi su telefon bagkur ssk magdurlarına kolaylıklar saglanıp onlarca mılyonlarca insan mutlu edildiyse evlerinde bayram havası estirildiyse biz ve bizler gibi kredi ve kredi kartı magdurlarınında bayram etmelerini yuvalarında tekrar gülücüklerin olmasını istiyoruz lütfen yuvalar yıkılmasın.saygılarımızla

   1. merhaba
    siteye başvuruda bulundum şuanda ” vergi dairesinde yapılandırma işlemi devam ediyor ” yazıyor acaba nezaman cevap gelir

    1. İlgili kurumun iş yüküne bağlı olarak yapılandırma işleminin sonuçlandırılması 1 ilâ 10 gün arasında sürebiliyor.

 36. MERHABA admin,

  benim geri ödemem 01 Ekim 2011 de başlıyor, sitede başvuru yapmaya çalıştığımda borç yok gözüküyor. bu indirimden yararlanamıyormuyum acaba? indirim yalnızca gecikme zam mı nımı kapsıyor???

  teşekkürler.

 37. KYK nasıl başvurucaz peki bu aftan yararlanmak istiyororum fakat hiç bilgim yok yardım lütfen..

 38. ben 2009 da yapılandırdım fakat 2011 mart taksitini ödeyemedim. şimdi yeni yapılandırmaya girebilirmiyim.

 39. slm iyi gnler benim 3500 tl öğrenim kredi borcum var ödemeside 2011′ in 11 ayı başlıyo afdan yararlanbliyozmu nasıl oluyo hç bi bilgim yok bilgilendirirseniz sevinirim.. teş edrm..

 40. merhaba ben 2003 ve 2004 yılında iki yıllık okurken öğrenim ve katkı kredisi aldım hiç ödeme yapmadım borcumu sorguladığımda 1.500 olan ana para faizle beraber 4.000 gözüküyor vergi dairesinden evime yapılandırma ile ilgili kağıt geldi 18 ay taksitle ödeme yaparsanız %15 faiz ücreti borcunuza eklenecek diye yazıyor şimdi ben yapılandırma için vergi dairesine gittiğimde ana para olan 1.500 üzerinden mi %15 faiz ödeyeceğim yada faizli olan 4.000 üzerine %15 daha eklenerek mi ödeme yapacağım peşin ödersem borcu sadece 1.500 olarak aldığım parayı mı ödeyeceğim bilgi verirseniz sevinirim admin…

  1. Borcunuz olan 1500 liraya eklenen faiz silinecek, yeniden TEFE/ÜFE eklenecek + faizlendirme katsayısıyla yeni borç belirlenecek.

    1. Faiz silinmiyor derken,

     Ana para + Normal faiz + TEFE/ÜFE + Taksitlendirme Katsayısı

     bu şekilde bir yapılandırma mı yapıldı?

     Yapılması gereken;

     Ana para + (Normal faizin silinmesi) + TEFE/ÜFE + Taksitlendirme Katsayısı

     Eğer yıllara göre hesaplanan TEFE/ÜFE oranları mevcut işleyen faizinize yetişiyorsa bu durumda faizin silinmediğini düşünebilirsiniz. Aksi taktirde bir hata olabilir.

     1. ben ilgili vergi dairesini aradım, gecikme faizi silinmiyor, sadece bundan sonraki faiz sabitleniyor dedi

     2. Sayın Ayşe, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayımlandığı 6111 ile ilgili rehberin 4. ve 5. sayfalarında “6. BORÇLAR NASIL YAPILANDIRILACAKTIR?” başlığı altında yapılandırma işlemi tanımlanmıştır. Kesinleşmiş vergi alacaklarının anapara tutarlarında herhangi bir indirim yapılmayacaktır. Bu alacaklar enflasyon oranında (TEFE/ÜFE) güncellenmek suretiyle yeniden hesaplanacaktır. Güncelleme oranı (TEFE/ÜFE) esas alınarak hesaplanmış borçlarını ödeyen mükelleflerin, bu borçlarına ilişkin vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamları silinecektir. Gecikme faizi ve gecikme zammı yerine güncelleme oranı (TEFE/ÜFE) esas alınarak belirlenecek tutar tahsil edilecektir” denmektedir.

      Rehber için tıklayınız.

     3. İlginiz için teşekkür ederim, bulunduğum şehirdeki vergi dairesine gittim, yapıladırmadan önce. Onlar da tıpkı burada belirtildiği gibi gecikme faizini silerek bir hesap yaptılar ve 6.000 tli’lik borcuma 18 taksitte 900, maksimum 1.000 tl’lik bir tele/tüfe faizi gelir dediler. Ki bu rehbere göre de gecikme faizinin silinmesi gerekiyor ama kesinlikle silinmedi. İşlemi yaptırdığım vergi dairesi şehir dışında ve hiçbir şekilde doğru düzgün bilgi vermiyor hatta tersliyorlar. Doğal olarak oradan net bir bilgi almak bunun nasıl olduğunu şu an bilemiyorum. Tek bildiğim şu an 6000 tl’lik borç için yaklaşık 8000 tl ödeyceğim. Yapılandırmadan önce bundan az bir rakamdı. Bir yanlışlık yapmış olmaları mümkün mü?

      Tek bildiğim vergi dairesindeki adam resmen bana gecikme faizi silinmiyor dedi. Bunu kulaklarımla duydum. Bana sadece bundan sonra borcu ödeme esnasından geçen sürede işleyecek olan faizin sabitlendiğini söyledi.

     4. Eğer yapılandırmanızın hatalı yapıldığını düşünüyorsanız ve sözlü olarak yanıt alamıyorsanız yapılandırma ile ilgili bilgilerinizi de içeren bir dilekçe ile ilgili kuruma başvurabilir ve yapılandırmanızla ilgili gerekli incelemenin yapılarak, bir hata varsa düzeltilmesini talep edebilirsiniz.

 41. 2008 de ödemeye başladım, toplam 4400 falan ödedm.. bi süre aksatmadan ödedm ama son dönemde gecikmelerim oldu, 2010 haziranda bitmesi gerekirken şuan faiz dahil 708 TL ödemem görünüyor, bu tutar içinde sadece 60 TL faiz war. yasa ile ilgili bildirim geldi, yararlanabilirsiniz diyor ama şunun yanıtını kimseden alamıyorum, yaklaşık olarak ödediğim 300-tl faiz kalan ana para borcumdan düşülecek mi ve ben 400-TL ödeyerek kurtulabilecek miyim :D ?? düşülmeyecekse bu kadar uğraşmaya gerek yok..

  yanıtlarsanız sevinirm..

  1. Eldeki bilgilere göre şu anda ödemeniz gereken faiz borçlarına gelen bir af söz konusu. Yani yasa çıktığında 31.12.2010 tarihinde elinizde “faiz” adına ödemeniz gereken meblağ ne ise o meblağ yasadan yararlanıyor. Zaten 120 liranın altındaki borçların herhangi bir girişim yapmadan silineceği belirtiliyordu. Yine de konuyla ilgili kesin bilgiyi vergi dairenizden almanızı öneririz.

 42. tekrar merhaba ben birde şunu merak ediyorum ben bu borcu ödemesem göreve başladıgımda faizi nekadarsa o zaman ödesem çalışmıyorum sonuçta üzerime kayıtlıda herhangi bir malım yok acaba sıkıntı olurmu icra falangibi bi yorum yapabilirmisiniz yani bi bilginiz varmı tşk

  1. Sayın Gülcan, bu hukuksal bir konu, kesin olmamakla birlikte ikamet ettiğiniz yerdeki tüm eşyalar borçlunun varsayılmakta diye biliyorum. Bu bakımdan haciz gibi bir durumu en son düşünmelisiniz. Borcunuzu yapılandırabiliyorsanız 36 ay gibi bir taksitlendirmeyle borcun bir yerinden başlamakta fayda var.

 43. merhaba ben öğrenim kredimi 2005 te ödemeye başladım 3 taksit ödedim geri kalanını ödeyemedim atamam çıkarsa öderim diye düşünmüştüm ancak birinci dönem ücretli öğretmenlik yaptım sigortam vardı ancak şimdi çalışmıyorum sigortamda yok artı evlendim eşiminde sosyal güvencesi yok bana kasım 2010 da tebligat düzenlenmiş ve 29 martta ödeme emri geldi benim anlamadıgım ben çalışmıyorum sadece yarım dönem ücretli çalıştım benim bildigim kadrolu çalışıpta hiç ödeme emri tebligat gelmemiş birçok kişi var ben çalışmadan nasıl gelir üstelik ben baya bir kısmını ödememe ragmen 2 katından fazla faizvar bana bu konuda bir yorum yapabilirseniz çok sevinirim özellikle çalışmadıgım halde böyle olmasına şimdiden tşk ederim

 44. Nasıl iş anlamadım ki ben!! 2009 yapılandırmam son taksidimi 2 gün geç ödedim diye iptal olmuş…hadi yeni yapılandırmayı bekledik.. kredi ve yurtlar kurumunun sitesinde başvuru yaptık borç 10 tl nin altında gözüküyor..vergi dairesine gittik 800 küsür borç çıktı..neden kimse adam akıllı yönlendirme yapmıyor? Sitenin bir hükmü yoksa yanlış bilgilendirme varsa neden o kadar takibi ordan yaptık.. ben hala anlamadım benim borçum ne kadar…çok gıcık bi durum..

 45. mrb. ben harç kredileri af kapsamında ve eğer af kapsamında taksitlendirme yapabilirsem nereye başuru yapmam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim..

 46. sayın admin ödeme tarihi henüz gelmemiş olan borçlarıda vergi dairesi alıyormu? Yoksa ödeme zamanında mı ödememiz gerekiyor.

 47. 30/09/2010 tarihinde son ödemesi bitmiş olan ve hiç ödemediğim öğrenim kredisi borcum ana parası 7600TL faizi ise 2500TL ‘dir ve hiçbir ödeme yapmamıştım. bugün itibariyle yapılandırmaya gittim ve gördüğüm şey şudur bu borcumu 18 taksite ödemeye kalktığımda sadece 100 liralık bir indirim yapıldı yani toplamda 10000 tl olan borcum 9900 lira oldu. bu durumda bir yanlışlık olması mümkün mü??

  1. Sayın Onur, borcunuzun önce faizi silinecek, ardından yeniden TEFE/ÜFE oranlarında faiz eklenecek, ayrıca 18 taksit istediğiniz için borcunuza bir miktar daha faiz işletilecektir. Bu açıklamalar ışığında borcunuzu yeniden hesaplamayı deneyebilirsiniz.

 48. sayın admin taksit ödemesi başlamış ancak taksit ödemesi gelmemiş olan borçlarda bu yapılandırma kapsamına alınıyormu. Örn: 2010 da başlayan ödemem 2012 de bitecek hepsini kapsıyor yapılandırma yoksa sadece belli tarihe kadar olan kısmımı kapsıyor?

  1. Bu yapılandırma, borcunu aksattığı için 31.12.2010 tarihine kadar olan gecikme faizine uğramış tüm borçları kapsamaktadır.

   1. İlginize teşekkür ederim.Yani bu durumda çizili yere kadar olan tarihlerde aftan yararlanılıyor. 31.12.2010 sonrası olan taksitleri yapılandırmam mümkün değil.
    Ana Para Faiz
    31/10/2010 655.00 44.32
    30/11/2010 655.00 35.15
    31/12/2010 655.00 25.98
    —————————————————-
    31/01/2011 655.00 16.81
    28/02/2011 655.00 7.64
    31/03/2011 655.00 . 00
    30/04/2011 655.00 . 00
    31/05/2011 655.00 . 00
    30/06/2011 655.00 . 00
    31/07/2011 655.00 . 00
    31/08/2011 648.97 . 00

 49. ben 1993-98 yıllarında katkı ve öğrenim kredisi aldım ve ödemeyi unutmuşum ikisinin toplamı 230 tl .Bu torba yasasına göre af geldi mi ya da ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz? teşkkürler

 50. Ben 2003 yılında kredileri aldım. 2006 yılında bir kısmını ödedikten sonra ödeme yapmadım. ta ki geçen ay 500 tl daha ödedim kalan borcum 1300 tl olarak görünüyor. Yaptıgım araştırmalarda sadece 2009 da yapılandırma yapanların bu aftan yararlanacağını duydum. Ben de borç bilgilerimi sorguladıgımda rıhtım vergi dairesine borç tahsili için bildirildiğimi okudum eve her hangi bir yazı gelmedi. Bu durumda ben daha önce hiç yapılandırma için başvurmadığım için bu aftan faydalanamayacak mıyım ? Yoksa vergi dairesine gitsem yardımcı olurlar mı onu da bilmiyorum..

  Kyk nın kendi web sitesinde buna dair bir bilgi bile yok.

  Şimdiden teşekkürler cevap için.

 51. öğrenim borcumun ilk taksitini 2010 aralık ayı sonunda ödemem gerekiyordu ama ödeğemedim 2011 de çıkan afdan yararlanarak tekrardan taksit yaptıra bilirmiğim.Ayrıca yaralanır ise tebliğat gelmedende vergi dairesine başvura bilirmiğim bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

 52. selamun aleyküm merhaba admin ben borç sorgu ekranına girdiğimde yeşil vergi dairesine borcunuz tahsil edilmek üzere bildirilmiştir diyor.ama bana henüz yazılı tebliğat gelmedi ve tebliğ edilmedi.ben şimdi kyk’ya mı yoksa yeşil vergi dairesinemi başvuracağım.

 53. sayın admın benımde 2008 de baslayan kredı borcum var ve yaklasık 2500 falandı taksıtlendırdıgım halde hıc odeyemedım ve teblıgat geldı 3700 falan olmus ben sımdı nasıl bır af var yanı bunun ana parasını bı kerede odesem faızını alırlarmı yoksa nasıl olacak

 54. Torba yasaya göre; 6111
  KYK kurumunun açıklama yapması gerekir bana göre süre başladı ancak henüz bir şey sitelerinde yayınlanmadı. Ancak çalışmaların yapdığını düşünüyorum. Mutlaka yakında açıklama yapacaklardır. Okuduğum kadarıyla 2009 da borcunu yapılandırıpta ödeyemeyenlerde yararlanıyor ancak başvuru yapılacak merciin bu konuda bir çalışma yapıp ilan etmesi herkesi rahatlatır düşüncesindeyim. Sürekli kyk yı aramak lazım bence.

 55. İyi günler ben de yapılandırma kapsamından çıkmıştım borcumu geciktirdiğim için. Bu gün ilgili olduğum vergi dairesini aradım. Yapılandırma için henüz bize yetki verilmedi dediler. Bir kaç gün içinde belli olurmuş. AYRICA İLGİLİ VERGİ DAİRESİNE GİTMEYE GEREK YOKMUŞ, BULUNDUĞUNUZ İLDEKİ VERGİ DAİRESİNE GİTMENİZ YETERLİYMİŞ.

 56. sayın admin ben öğrenim kredisi borcumu yapılandırararak taksitlendirdim yarısını ödedim yarısını ödeyemediğim için yapılandırmam iptal oldu ben bu yasadan yararlanıyormuyum ve ne yapmam gerekiyor kyk sitesini girdiğimde borcununuz vergi dairesine bildirilmiştir yazıyor.. ne yapmam gerekiyor teşekürler..

  1. Siz de yapılandırmadan yararlanacaksınız. İlgili vergi dairenize başvurmalısınız.

   1. iyi geceler..eşimin hem öğrenim hemde katkı kredisi borcu var.tebligat konya merkezdeki alaaddin vergi dairesine bildirilmiş..biz şuan konya derebucakta çalışıyoruz öğretmen olarak.çalıştığımız ilçedeki vergi dairesine başvursak işlem yapabilriz miyiz.yoksa mutlaka konya merkezdeki alaaddin vergi dairesine mi gitmemiz gerekiyo..bilgilendirirseniz sevinirim..

    1. Elimizdeki bilgilere göre tebligatı yapan vergi dairesine başvurmanız gerekmektedir. Fakat aynı il içerisindeki uygulama konusunda herhangi bir bilgimiz bulunmamaktadır. Bu konuda bilgi edindikten sonra bilginizi bizimle paylaşabilirsiniz.

    2. mrb. Banada konya alaaddin vergi dairesinden bildiri geldi. Ilgın vergi dairesine gittim ve kendileri oradan birşey yapamıyor. Bildiri gelen vergi dairesinden taksitlendirme veya ödemeyi yapacaksınız bilginize.

 57. Merhaba bana 2 gün önce tebliğat geldi..Borcumun büyük bi miktarını ödemiştim.KYK Sitesinde borcum yaklaşık faiziyle 1950 TL gözüküyor. Ama gelen tebliğatta 3800 diyor. Askere gitmeden önce de yaklaşık 2000 TL ödemiştim.Bu dikkate alınmamış. Bu nasıl olacak vergi dairesinde güncel borcu cıkarabilirlermi baya hantal bir yapıları var çünkü. Birde şimdi benim 200 TL faiz borcum var gerisi anapara ve 400 TL de faiz ödedim bugune kadar..Ödediğim faizler faiz affıyla anaparadan düşer mi:) bu yasanın benim gibi durumda olanlara pek bir faydası olmayacak sanırım az faiz bindi çünkü. Beni asıl ilgilendiren borçlar arasındaki tutarsızlığın nasıl çözüme kavuşturulacağı. Şimdi bidaha kyk ya yazı yazarlar cevabı 6 ayda gelmez yine faiz yeriz yine..Kolay geldin.

  1. Faizle ilgili kısmın sizi fazla etkilemeyeceği ortada. Elinizde ödemelerle ilgili dekontları bulundurmanız faydanıza olacaktır. Ödemeleri doğrulamak amacıyla en kısa sürede KYK’ya başvurmanızı öneriyoruz.

 58. sayın admin çok aradım ama cevabını bulamadım yardımcı olursanız sevinirim..

  ödemeler nasıl yapılacak ?

  Faizler tamamen silinip ana para üzerinden mi taksitlendirme yapılacak?

  yoksa enflasyon oranında anaparaya artırım yapılıp oluşan miktar mı taksitlendirilecek?

  1. Ödemeler KYK, borç takibattaysa ilgili vergi dairesi üzerinden yapılandırılacak. Ana para üzerinden yeni oranlar belirlenecek. Ödemeler peşin ya da taksitle yapılacak. Taksitli ödemede yeniden faiz oranlarıyla bir hesaplama yapılacak.

 59. arkadaslar ,ben yasa cıkınca yanı bu ayın 2 sınde vergı dairesıne gıttım benım ögrenım ve katkı borclarımı hesapladılar borc aynı borc mıktarda hıc degısıklık yok neden boyle dedım sizin beyaz eşyaya endekslı ya ondan dedıler af bunu neresınde faizler aynen duruyor borcum 4 mılyardı faizle 8 mılyar olmus hesap sonucum yıne aynı mıktar 8 mılyarı ödeyeceksın dedıler af bunun neredesınde bırı bana anlatırsa sevınırım yoksa kafayı sıyırıcam

  1. Yapılandırmadan yararlanacağınızı belirtirseniz borcunuz yeniden hesaplanacaktır. Son bilgiler ışığında vergi dairenize uğrarsanız yeni ödeme planınız çıkarılacaktır.

 60. bişi sormak istiyorum benim kredi ödemem 2008 başladı ve çalışmadığım içim ödeyemedim dolayısıyla baya bi faiz işledi ve vergi dairesine vermişler çıkacak olan yasayla ödiycem borcumu yanlız bankayamı yoksa vergi dairesinemi ödeme yapcam ayrıca evlendiğim için soyismim değişti bununla ilgilide ne yapmam gerekiyor teşkkürler

 61. ödeme zamanlarım benim askerde olduğum 18 ay lık dilimde, 18 ayımı bu devlet beni askerde tuttu, askerliğimi severek yaptım bunda sorun yok, vatani görevimi yaparken benden borç ödememi istemişler. Malum askerde çok para kazandım ya öderim.. İnsan hakları mahkemesine kadar gitmeyi düşünüyorum. Şimdi çalışıyorum aldığım maaşın yarısı vergi, dışarda alış veriş yaptığım herşeyden yine vergi alıyorlar. Zaten ben borcumu bu devlete fazlasıyla ödediğimi düşünüyorum. AKP ye güvendik ama başbakanın kızı karısı benim paramla ülke ülke geze dursun, ben borç ödeyemediğimden haciz başlasın…

 62. Sevgili Admin, ben 2004 te mezun olmaliydim ama 2006 da mezun oldum ve o dönemdeki borc erteleme yasasindan yararlandim, fakat her sene ertelemem gerekiyordu ve ben bunu unuttugum icin , tekrar erteleme sansim olmadi , daha sonraki dönemde taksitlendirme yasasi cikti ve ben o yasaya basvurdum fakat taksitlendirildigine dair bana cevap gelmediginden dolayi ödemelere baslamadim. Daha sonra internet sitesinde (kyknin) ertelendigini, fakat ödemelerime baslamadigimdan dolayi borc olarak yazildigini gördüm.Simdi benim her hangi bir erteleme yapmam söz konusu degil ve borclarimi nasil ödeyecegim hakkinda hicbir fikrim yok.Kyk i aradigimda Torba yasasini beklememin en mantikli yöntem oldugunu söylediler. FAkat sorun su ki bana suana kadar Vergi Dairesinden herhangi bir kagitta gelmedi ve suan yurtdisindayim, buradan herseyi de takip edemedigimden dolayi neyapacagimi bilemyiorum.Suanki borcumun da en az 5000 lira oldugunu saniyorum.Eger simdi torba yasasinda kolaylik da yoksa ,nasil bir yol takip etmem gerekiyor.
  simdiden tesekkür ederim

 63. benim 2009da ödemesi başlayan kredim var fakat hiç ödeme yapmadım2009 da yapılandırmada yapmadım bu yasadan faydalanabilirmiyim?ayrıca eğer faydalanabiliyorsam nereye başvurmalıyım. lütfen cevaplayınız.

  1. Sayın Nejla, yasada herhangi bir değişiklik ya da terslik! olmazsa siz de bu yapıalndırmadan yararlanabileceksiniz. Başvurularla ilgili olarak yapılacak açıklamaları bekleyiniz.

 64. Kredi ve yurtlar kurumundan oğlum için aldığımız öğrenim kredisinin, İlk taksidi 2010 aralık ayında ödemem gerekiyordu ama bu haberlerden ve indirimin olacağını duyduktan sonra ödemedim. ve bana üniversiteden bir daha hiçbir ödeme listesi gelmedi borcumuz 8900 gibi bir rakamdı . indirim yapıldıktan sonra borcumu faizsiz olarak yaklaşık ne kadar ödeyebilirim. bu konuyla ilgili olarak öğrenci işlerini aramalımıyım. Teşekkür ederim.

  1. Ödeme miktarları ile ilgili herhangi bir fikir belirtemiyoruz. Bu ödeme kolaylığı ciddi bir fırsat. Herhangi bir değişiklik ya da terslik yaşanmazsa herkesin bu yapılandırmadan yararlanması gereklidir. Bu fırsat için öğrenci işleri, üniversite, KYK, herhangi bir kurumu aramaktan çekinmeyiniz.

 65. duzenleme tarihi 9\10\2010 olan vergi daresi odeme emri geldi..simdi yasa onaylandi ve c.baskani tarafinda onayylandi..daha nce yarisini faizi ile birlikte odmistim..ger kalan kısmı icin ne yapmam gerekiyor..odeme emride yazan ergi dairesine bizzat mi basvurmam gerekyor??

 66. sayın admin; kyk sitesinden incelediğime göre adıma Karadeniz Teknik Üniversitesine 2001-2004 yılları arasında 4 yıl ödeme yapıldığı yazıyor.fakat ben okuldan 2002 yılında kendi isteğimle kayıt sildirdim.yani kaydım olmayan okula 2 yıl adıma harç yatırılmış.ne yapabilirim yardımcı olun lütfen

 67. merhaba benim 1500 tl öğrenim kredisi borcum var ama faiziyle birlikte. öğrenim kredisi affı geldikten sonra borcum ne kadar kalır cok merak ediyorum. acele cevap verirseniz sevinirm.. şimdiden teşekkürler….

  1. Yasa borcunuzun sadece faiz kısmına bir af getirmekte. Şu anda mevcut olan faiz miktarınızın (yıllara bağlı olarak) %50-%80 arasında azalması muhtemeldir.

 68. katkı kredısi borcum için bana teblıgat geldı.vergı daıresıne gıttım.bana torba yasasını beklemem soylendı…….
  ve ogrenım kredısı aldıgım halde ve onu da odemedıgım halde herhangı bır teblıgat gelmedı………kyk yı 20 kez aramama ragmen oraya ulaşamadım.
  ne yapmalıyım.cevaplarsanız sevınırım….torba yasasından yararlanabılır mıyım…

  1. Sayın Ayşe, öğrenim ve katkı kredinizle ilgili takibat olup olmadığı KYK’nın sitesinden borç sorgulama ile görebilirsiniz. Sanırım KYK konuyla ilgili net bilgi olmadığı için telefonlara yanıt vermiyor. Anlaşılan yasa ortada ama yasanın nasıl uygulanacağı belli değil. Süreci takip etmeye devam ediniz.

 69. Evet bana da tebligat geldi ve 2 ay sonra düğünümüz var…Nasıl öderim bilmiyorum, trilyonlarca borcu olanlar çok “dürüst” olarak ortada dolaştırılıyor, kapalı kapılar ardında borçları iptal ediliyor.Biz ödeyemeyecek durumda olmamıza rağmen hapis cezası ile tehdit ediliyoruz…Üniversitede okuduğum için çok pişmanım 2005 mezuyum bir dönem çalıştım ve bir kısmını ödedim, ancak daha sonra imkansızlıklar yüzünden ödeyemedim.(maaşımız düşürüldü).ve şu anda hapis cezası yazıyor.Yazıklar olsun böyle adalete..Makarna – kömür vereceklerine insanlara düzgün iş imkanı sağlanmalı ki bizde borcumuzu ödeyelim.Güya parasız eğitim! Çıkarın şu affı canımız yandı artık!

 70. öğrenim kredi borcumu taksitlendirmiştim fakat 10.taksitimi geciktirmiştim 11.taksidimde 2 taksidimi birden yatırmıştım fakat geç yatırdığım için taksitlendirmem iptal oldu ve vergidairesinden tahsilatı yapılacaktır diyor acaba bu aftan yararlanabilirmiyim bu olay 16.10.2010 tarihinde oldu.bilgi veren olursa sevinirim..cevap sevgili admin yine taksitlerimi ödemeye devammı edeyim yoksa yasayımı bekliyeyim

 71. benim öğrenimim ekimde başladı ama hiç bi taksiti yatıramadım 11 aylık ödeme çizelgesi gelmiş 320 milyon ayda cok fazla geldi bu yasayla taksitlendirmeyi uzatabilirlermi acaba faizi henüz yeni die 40tl. hiç bi bilgim yok hem faiz silinecek hemde taksitmi artacak yoksa peşinmi ödeyecez. bilgilendirirseniz sevinirim..

  1. Yasanın Resmi Gazete’de yayımlanmasını bekleyiniz, sürecin takipçisi olunuz. Tebligat ile birlikte vergi dairenize gidip mal bildiriminde bulunmanız “borcumdan haberim var” anlamına geleceği için yararlı olabilir.

 72. Kredi yurtlar kurumunda borcumu sorguladığımda öğrenim krediniz
  A … Vergi Dairesi Müdürlüğüne tahsil edilmek üzere bildirilmiştir.
  yazıyor bu ne demek acaba????

  1. Muhtemelen borcunuz bağlı olduğunuz vergi dairesine tebliğ edilmiş, oradan da yakın zamanda size borcunuzu ödemeniz için tebligat gelecektir. Tebligatta borcunuzu bir hafta içerisinde ödemeniz, borcunuzu ödemediğiniz taktirde icra işleminin başlayacağı belirtilecektir.

    1. Tarafınıza herhangi yazılı bir tebligat yapılmadığı sürece sorun yok. Elinize tebligat gelene kadar yasa onaylanmış ve yayımlanmış olacaktır. Yani gönül rahatlığı ile yasayı bekleyebilirsiniz.

 73. “zek” isimli arkadaşa; dostum senin yazından sonra büyükbir heyecanla siteye girip baktım ama faizler aynen duruyor. hiç senin bahsettiğin gibi değil. yeme bizi.

  şu af çıksada rahatlasak. bu kadar sıkıntı içinde birde bu çıktı.

 74. insanlar biraz araştırıp yazsa daha az kafası yorulacaktır. haberi alınca ilk işim kredi ve yurtlar kurumunun sayfasında ki katkı ve öğrenim kredi borçlarıma yeniden göz atmak oldu. Bu borçların faizleri silinmiş durumda. Sadece ana para, yani tefe-tüfe oranlarıyla hesaplanmış hali orda, gecikme faizleri silinmiş. Fakat ayrıca bir bilgi veya ödemenin nasıl yapılacağı yazmıyor. Lütfen bir göz atın.

  1. Arkadaş biraz sallamış. Torba tasarı meclisten geçti ama abdullah gül onaylanmadı ve resmi gazetede yayınlanmadı. Yayınlansa bile faizin düşmesi için sizin kyk sitesinden kendinizin yapılandırma yapması gerekmekte. Devlet seni düşünüp sana sormadan hiçbir şey yapmaz. Yani Sallamayalım derim milletin kafası karışmasın. Bunun resmileşmesi martın sonu nisan ayının başını bulacağı tahmin edilmekte.

   1. Sayın Ömer’in de belirttiği gibi yasanın yayımlanmasından sonra yasadan yararlanmak için başvuru yapmanız gerekecektir. Başvurunuz olmadan herhangi bir düzenleme yapılmayacaktır.

 75. öğrenim kredi borcumu taksitlendirmiştim fakat 10.taksitimi geciktirmiştim 11.taksidimde 2 taksidimi birden yatırmıştım fakat geç yatırdığım için taksitlendirmem iptal oldu ve vergidairesinden tahsilatı yapılacaktır diyor acaba bu aftan yararlanabilirmiyim bu olay 16.10.2010 tarihinde oldu.bilgi veren olursa sevinirim..

 76. Merhaba,
  Bir yandan torba yasası içinde öğrenim kredi faiz affı konusu gündemde tutulurken diğer taraftan vergi dairesinden ikinci kez ödeme bildirimleri dağıtılıyor. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Hasan Albayrak yaptıgı konuşma neden hiçbir haber kanalı vs. tarafından sorgulanmıyor? Neden meclise bu konu taşınmıyor? Magazin programı yapan,Haftalarca gereksiz gündem oluşturan haberciler biraz da şu konuya el atsalar,çok memnun olacak bu millet..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.