Öğrenim Kredisi Borçları Silinecek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yeni evlenen gençlere 10 bin liraya kadar kredi verme kararının ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı da evli üniversite öğrencileri için harekete geçti.

Bakanlık, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun öğrencilere verdiği aylık 280 TL öğrenim kredisi ve yurt ücretlerini, üniversite okurken evlenen öğrencilerden almayacak. Evlenen ve kredi borcu bulunan öğrencilerin de geçmişe dönük borçları silinecek. Öğrenciler böylece kişi başına 13 bin TL borçtan kurtulmuş olacak.

Uygulamadan yararlanmak isteyen öğrencilerin evlilik cüzdan ile bakanlığa başvurması yeterli olacak. Bakanlığın belirlemelerine göre, yeni uygulamadan yaklaşık 3 bin üniversite öğrencisi yararlanacak.

Yurtlar da Bedava

Evliliği teşvik amacı taşıyan uygulama, üniversite öğrenimi devam ederken evlenen çiftlere önemli bir destek sağlayacak.

Öğrencilerin, üniversite yaşamları boyunca aldıkları öğrenim ve katkı kredisi bursa çevrilecek, ayrıca geçmişe dönük kredi borçları sıfırlanacak. Öğrenim hayatı bitene kadar evli öğrencilere burs verilecek. Evli öğrenciler, yurtlarda kalmaya devam etmek istemeleri durumunda eski sistemde olduğu gibi kız ve erkek ayrı olmak şartıyla devlet yurtlarından yararlanabilecek.

Öğrenim Kredisi Borçları Silinecek

Evli üniversite öğrencisine yurt da ücretsiz olacak. -habertürk

24 thoughts on “Öğrenim Kredisi Borçları Silinecek

 1. ben mandi imkansızlıktan hem aileyi hem okulu yürütemedim üniversite iki de bırakmak zorunda kaldım burs borcum var acaba bizi de kapsar mı tabı varsa böyle bir düzenleme…

 2. Öğrenim kredisi çıktı nisanliyim ama nisanlim okumuyor evlensek okul bitmeden kredim siliniyor mu? Acil cevap

 3. Ben 19 yaşındayım . Şuan da evlensem yurt ücretsiz mi olacak kredi değil burs alıyorum ayrica.Yardımcı olsanız.

 4. arkadaşlar ben 5 ay önce mezun oldum şimdi evlensem kredi borcum silinir mi ? cevap verirseniz çok sevinirim

 5. Boyle bisey yoktur kyk ile gorustum az once ve boyle bi yasa hala yok dediler. Boyle devlet olmaz olsun buyrun insanin halinden ne anlarsiniz siz. Allah bildigi gibi yapsin sizi.

 6. arkadaşlar haberlerde çıkanlar fasa fiso somut bir adım yok o haberler havada kaldı haberiniz olsun ben sordum gerekli yerlere evlide olsan borcu silmiyorlar. alo kyk hattından yapiştirdilar cevabı.

 7. Ben özel sektörde çalışıyorum aynı zamanda da yüksek lisans öğrencisiyim nisanlim da üniversite 3. sınıfta ogrenci bu yasa bizi kapsıyor mu ?

 8. Ben acik ogretim fakultesi okuyorum esim orgun cocuktan dolayi 1 donem dondurdu biz faydalanirmiyiz yardimci olurmusunuz bi bilgi verin

 9. BASVURUSU NEREYE YAPILIYOR YANI EVLILIK CUZDANINI NEREYE GOTURMEMIZ GEREKMEKTE ISTANBUL USKUDAR GENCLIK VE SPOR IL MUDURLUGU MERKEZINE GITTIM BELEDIYEDEKI GENCLIK SPOR BOLUMUNE BASVURU YAPMANIZ GEREKIYOR DEDILER BILGI SAGIBI OLAN VARMI ?

 10. Hocam simdi ben iki yil ogrenim kredisi aldim okulu bitiremedim askere gittim geldim 5000t borcum duruyo su anda evlenecegim kiz arkadasimda universite sn sinifta onunda 100000tl borcu var biz simdi evlensek borcumuz silinecekmi

 11. vallahi ben gittim bugün şok oldum. devletten aldığım toplam 4050tl, bir türlü ödeyemedim okuldan sonra çok sıkıntı çektim. şimdi olmuş borç10820tl üfe+tüfe dahil. bu ne yaa yapılandırdım 12 aya böldüm ama bunda da 3680 tl faizin %50 si ni sileceklermiş. benim şuanda ödeyeceğim toplam tutar faizin silinmiş haliyle 8200tl. ben hakkımı helal etmiyorum. çoluğumun çocuğumun rızkını yiyorlar, yediriyorlar. bu kadar olmaz yaaa…ödememeyi bile düşünüyorum ki elimde imkan olmazsa zaten ödeyemem. çok düşünceliyim kara kara düşünüyorum…allah yardımcımız olsun ne diyelim.

 12. Üniversite okurken evlendim okulum bitti borc halen duruyor yasadan bende yararlana biliyormuyum

 13. istihdam politikası yüzünden mezun öğrenciler KPSS eleme sistemi nedeni ile iş sahibi olamıyorlar.dolayısı ile Kredi Yurtlar kurumuna olan borçlarınıda ödeyemiyorlar.vergi dairelerinde oldukça çok borçlu dosyası var. niçin Torba yasaya konmamış ve sadece evlenecek olanlar için madde ayrılmış anlayamadım.onlar için faizlerin silinmesi ve yapılandırma gibi maddede yok sanırım.

 14. evet ya yeniden yapılandırsınlar ben vergi dairesine düşmüşüm ve adamlar beni hergün arıyorlar ücretli öğretmen maaşımla anca geçiniyorum ve aradıklarında da normal davranmıyorlr adamlar bütün işi bıraktı sadece benim dosyayla ilgileniyorlar…

 15. bence herkes duyarlı olmalı gençlerimizin psikolojisi bozuluyor yapılandırma hakkı yeniden tanınmalı 5 milyar aldıgı bursu 10 milyar olarak ödememeli hangi hakka hangi kitaba sıgar bu

 16. bu ne demek ya milyonlarca işsiz genç var bu ülkede öğrenim krediini yapılandırma yapıp ödeyemeyen evet yaptıgınız güzel bir şey ama yapılandırma yapıp bankaların aksamalrı yüzünden yapılandırması bozulanlarda bu ülkenin gençleri onlarada yeniden af çıksa yapılandırmalarını yapsalar aldıkları parayı iki katı ödemek zorunda kalmasalar olmaz mı

  1. Mezun olduktan sonra hayatın cikmazlarin arasında kendini bulan insanların yüreğine su serpecek düzenlemelerin yapılması gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.