Öğrenim Kredisi Faiz Affı (Güncelleniyor)

KYK’nın Resmi Açıklaması için tıklayınız.

Haberimiz en son bilgilerle güncellenmekte! Çok önemli yeni gelişmeler var. Gelişmeler en kısa sürede haberimize eklenecektir.

Güncelleniyor, bekleyiniz! (04.03.2011 Cuma)

Gün içerisinde gelişmeler derlenerek düzenli bir şekilde sitemizden sunulacaktır. Haberimizde ihtiyacınız olan bir çok resmi bilgiye ulaşabileceksiniz.

http://www.egitimciyiz.com/2011/03/04/torba-yasa-ogrenim-kredisi-borcu-odeme.html

Öğrenim kredisi faiz affından kimler yararlanacak?

Torba Yasa’daki öğrenim kredi borçlarından sadece 2009 yapılandırmasına başvuranlar mı yararlanacak?

Adresime ödemediğim öğrenim/katkı kredisi ile ilgili tebligat geldi, ne yapabilirim, haciz işlemi başlar mı?

» Torba Yasa tasarı halindeyken başlayan meraklı bekleyiş, yasanın onaylanmasına rağmen hâlâ devam etmekte.

Bugüne kadar en çok sorulan soruları bir araya topladık ve mevcut bilgiler ışığında yanıtladık.

1) Öğrenim kredisi faiz affından kimler yararlanacak?

Öğrenim ve katkı kredisi faiz affından, bugüne kadar, borçlarını ödeyemediği için borçları faize uğrayan herkes yararlanabilecek.

2) Torba Yasa’daki öğrenim kredi borçlarından sadece 2009 yapılandırmasına başvuranlar mı yararlanacak?

Hayır. Torba Yasa tüm öğrenim ve katkı kredisi borçlularını kapsadığı gibi, çeşitli nedenlerle borçlarını ödeyememiş ve yapılandırması iptal edilmiş kişiler de yararlanabilecek.

3) Adresime ödemediğim öğrenim/katkı kredisi ile ilgili tebligat geldi, ne yapabilirim, haciz işlemi başlar mı?

Gönderilen tebligat, borcun 7 gün içerisinde ödenmesini, ödenmediği taktirde haciz işleminin başlatılacağını belirtmektedir. Her ne kadar normal prosedür gereği, tebligatta belirtildiği gibi mal bildirimi ve haciz gibi işlemler zorunlu olsa da, vergi daireleri yasanın yayımlanmasını beklemiş ve haciz işemlerini başlatmamıştır. Amaç borçluların tümünü kapsayan bir yasa ve kaynak arayışı olduğu için önümüzdeki haftalarda da haciz işlemlerinin başlatılacağını düşünülmemektedir. Borçlular elbette en kısa sürede gerekli başvuruları yapmalıdır.

4) 2009’daki yapılandırmadan yararlanıyordum, taksidimi geciktirdim, yapılandırmam iptal oldu, ben de faiz affından yararlanabilir miyim?

2009 yılındaki yapılandırmada taahhütleri yerine getiremeyen borçlular, yeni yasa kapsamında işleyen tüm faizleri silinmek üzere borçlarını yeniden yapılandırabilecekler. Gecikme faizleri TEFE/ÜFE oranları esas alınarak yeniden hesaplanacaktır.

5) Torba Yasa yayımlandı mı?

Kısa adı “Torba Yasa” olan “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Ve Diğer Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”, 13 Şubat 2011 tarihinde, 6111 kanun numarası ile TBMM‘de kabul edildi. Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulan yasa 25 Şubat 2011 tarihinde 27857 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.

6) Bugüne kadar hiç taksit ödemedim, borcumdan çok gecikme faizi var, ben de bu aftan yararlanabilir miyim?

Evet, siz de ana para ve birikmiş tüm faiz borçlarına rağmen bu yasadan yararlanabileceksiniz. Ana para sabit kalmak üzere tüm faiz borçları silinecek ve borçlar yeniden yapılandırılacaktır.

7) Öğrenim kredisi affı kapsamında borcumu en fazla kaç taksitte ödeyebilirim?

Öğrenim ve katkı kredisi borçları yapılandırmadan sonra, iki ayda bir taksit ödenmek üzere en fazla 18 taksitte ödenebilecektir. Yani borçlarını en uzun vadede ödemek isteyen bir borçlu borcunu en fazla 36 ayda ödeyecektir. (Uygulanacak faiz oranları yapılandırma sırasında ödeme şekline göre yeniden ele alınacaktır)

8) Borcumu peşin ödersem herhangi bir avantajı olacak mı?

Her borçta olduğu gibi borcun erken ödenmesi elbette bazı avantajlar sunacaktır.

9) Öğrenim kredisi faiz affı, katkı kredisi faiz affı ile ilgili olarak bir belirsizlik var, yasanın uygulama şeklini ne zaman tam olarak öğrenebilirim?

Önümüzdeki günlerde sorumlu tüm birimler yasa ile ilgili olarak genelge ve tebliğleri yayımlayacaktır. Bilindiği üzere uygulamada yasadan ziyade genelgeler daha önemlidir. Genelgelerin yayımlanması ile her şey açıklığa kavuşacaktır.

10) Süreçle ilgili gelişmeleri nereden takip edebilirim?

Egitimciyiz.com en başından beri sürecin takipçisi olmuş ve bu yönde haberler yayımlamıştır.

Bundan sonra da konuyla ilgili olarak sitemizi takip edebilir, en güncel bilgileri sitemizden edinebilirsiniz.


117 thoughts on “Öğrenim Kredisi Faiz Affı (Güncelleniyor)

 1. Gulsah hanim mrb 18 esit taksit yaptirdiginizda 640 tl odeme oldugubdab bahsetmissibiz peki anapaaraniz ne kadardi ben bu yapilandirmayi anlamadim hic benim 9400 lira odemem var taksitlendiriicem ama faiz ne kadar oluo ogrenemedim bur turlu ona gore pesin kapatmak istiyorum

 2. Mrb admin ben 2 gün önce taksitlendirme yaptim vergi dairesinden. Bir ay ödeyip diğer ay odemicem. Ve 640 tl ödeme seklinde oldu.18 ay yaparak. Bu fiyatta çok yuksek değilmi sizce. Hem yuksek miktarda ödeme yapmam hemde faiz islicek çok iyiymis bu.ayrica internetteki eski taksitlendirme durmamis.orda bir guzelde faiz isliyor. Ama bu yeni taksitlendirme ocakta baslicak yahu kafam allak bullak oldu lanet ettim keşke almasydim. Sizce ne yapmam gerek kyk yi arayip sorsam yardmci olurlar mi umarım cevaplar snz şimdiden teskkrler

 3. Merhama 2014 te çıkan torba yasasına göre kyk affı kapsamı ile ilgili;

  Ben yapılandırma yapmıştım ve ocak 2014 tarihinde ödemeye başladım .2014 senesinde çıkan aftan yaralanabiliyormuyum ayrıca bu hesaplama nasıl yapılıyor bilginiz varmı

  Teşekkürler.

 4. benim öğrenim kredisi borcum yeditepe vergi dairesine bildirilmişti. yapılandırmadan yararlandım ve yapılandırmayı yaptım. ilk taksidi 20.05.2011 tarihinde ödedim. yanlız ödemelerimi göremiyorum. nerden takip edeceğim yaptığım ödemeleri

 5. 2008- 2009 dönemlerinde öğrenim kredisi aldım. 2011 ekimde ödemelerim başlıyor. ben bu durumda aftan faydalanabiliyormuyum ?

 6. http://www.gib.gov.tr adresinden yapılandırma için başvuru yamaya çalıştım fakat siteden bu kimlik numarası başkasına ait şeklinde hata alıyorum.

  bu hatayı alan başka kişilerde varmı?

  1. Sistem üzerinde yoğunluk ya da çalışma olduğu zaman (eğer tüm bilgileriniz doğruysa) bu hata alınabilmektedir. Başka zaman yeniden denemenizi öneririz.

   1. sisteme giriş yapmayı başardım fakat borç bulunamadı diyor.Öğrenim kredisi borç sorgulama sayfasında 2300 tl borcum görünüyor sizce ne yapmalıyım

 7. borcumu yapalandırdım ama ödeme planı bana gelmedi, bu ödeme planını nasıl öğrene bilirim

 8. Öğrenim kredisini borçumu ödemek için bulunduğum ildeki vergi dairesine 11.03.2011 tarihinde yazılı olarak dilekçe verdim fakat benim bu yasadan faydalanamayacağımı sölediler yasaya yöre bu kanundan herkes yararlanıyor ben neden yararlanamıyorum ayrıca dilekçenin olumlu yada olumsuz olarak da geri dönmediler ne yapapmam gerek ayarıca ben 2006 ‘da mezun oldum daha eski borçlular mı faydalanıyor ana paranın üstüne eklenen faiz tutarını ödemek zorunda olduğunu söylediler bu yasaya vergi dairesin de çalışan larda tam bilmiyor lütfen yardım dedin.son gün 2 mayıs 2011 tarihi bu tarihten önce bana lütfen mail atın
  Saygılarımla
  ercan_bil.86@hotmail.com

  1. Yasayla ilgili bir süre sınırlaması bulunmamaktadır. İlgili vergi dairesinde şef ya da daha yetkili biriyle görüşmeyi talep ederek sakin bir dilli durumu açıklayınız. Ayrıca mevcut yasanın KYK ödemeleriyle ilgili maddelerinin bulunduğu yazılı metinleri de yanınızda götürürseniz yetkililere bu konuda yardımcı olmuş olursunuz. Ayrıca sitemizde yer alan bilgileri de ödeme talebinize referans gösterebilirsiniz. Eğer son durumda hala yasadan yararlanma talebiniz kabul görmüyorsa “mutlaka” talebinizin reddedildiğini belirten ve reddedilmenin dayanaklarını açıklayan bir resmi yazı isteyiniz. Bu yazıyı vermeleri konusunda ısrarcı olunuz. Daha sonra (KYK gibi) gerekli mercilere yapılacak başvurularınızda bu yazı yasal dayanağınızı oluşturacaktır.

 9. iyi akşamlar..öğrenim ve katkı kredisi yapılandırmasını yaptım..vergi dairesinden ödeme planı aldım.fakat kyk nın sitesinde eski borç duruyo ve hala faiz işliyor görünüyor..sebebi ne olabilir.yardımcı olursanız sevinirim

  1. Henüz yapılandırma ile ilgili düzenlemenin internet sitesine aktarılmamış olmasından kaynaklanıyor olabilir. Siz yapılandırmanızı yaptıysanız ve ödemenizi eksiksiz yapıp, ödemelerinize ait dekontları sakladığınız sürece herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

 10. benim aşdığım kredi borcum yani ana para 1729tl ödediğim tutar 1510tl ama vergi dairesini aradım 1237tl borç çıkarıyor ve daha ayrıntı vermediler neden benim ödedğim parayı düşmüyorlar yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Borcunuz = Ana para 1729 TL + Faiz
   Ödenen = 1729 – 1510
   Borcunuz = 219 (Anapara) + Faiz
   Borcunuz = 1237 lira

   Muhtemelen belirtilen miktar, faiz eklenmiş haldeki borcunuzdur. Yapılandırma sonucunda borcum ne olacak şeklinde sormanız durumunda net rakamı bildireceklerdir. Eğer ödemeleriniz görünmüyorsa ödemelerinizi gösterir dekontlarla KYK’ya düzeltme için başvurabilirsiniz.

 11. 2011 Öğrenim affından yararlanmak istiyorum.Bugune kadar hiçbir ödeme yapmadım.18 eşit taksıt ımkanından yararlanırsam bu zamana kadar olan gecıkme faızlerımın hepsımı sılınecek yoksa 2009 daki gibi faizin %10 numu sılınıyor.Cevaplarsanız sevınırım.

  1. Faizlerin tamamı silinip TEFE/ÜFE’ye göre yeniden hesaplanacak, + taksit miktarına göre yeni miktar eklenecek.

 12. ANA PARA GECİKME ZAMMI TOPLAM
  Hesaplanan Toplam 2,249.34 1,543.78 3,793.12
  Ödenen Toplam 794.48 505.52 1,300.00
  Kalan Borç 1,454.86 1,038.26 2,493.12

  Hesaplanan Toplam 284.81 194.10 478.91
  Ödenen Toplam 94.78 60.22 155.00
  Kalan Borç 190.03 133.88 323.91

  BEN BU MEBLAGALARDAN HANGİSİNİ TAKSİTLENDİRECEĞİM ÖĞRENEBİLİRMİYİM.
  EGER BU AFLA ANA PARALAR ÖDENECEKSE BENİM SİMDİYE KADAR ÖDEDİKLERİM NE OLACAK
  BEN 2005 MEZUNUYUM YAPILANDIRMA YAPILDIKTAN SONRA AKSATTIM 1 AY ÖDEMEYİ SONRADA
  İPİN UCU KACTI VERGİ DAİRESİNDE DERDİMİ ANLATABİLİCEK KİMSEYİDE BULAMADIM EN AZINDAN SİZ BİLGİLENDİREBİLİRMİSİNİZ
  EGER 3000 TL CİVARIYSA ÖDEMEM GEREKEN BENİ BÜYÜK SIKINTIYA SOKAR..

 13. eğer vergi dairesinde ismimiz çıkmazsa ne yapıcaz,bilgi sahibi olan varsa lütfen bir cevap yazabilir mi?

  1. KYK ve vergi dairesi arasında meblağ ya da diğer bilgilerde bir eksiklik varsa KYK’ya başvurarak durumunuzu doğrulayabilirsiniz.

 14. sayın admin eğer bizie vergi dairesinden bildiri gelmediyse, yönlendirdiğiniz kyk sitesindeki formu onaylayıp bankaya ödememi yapıcaz

 15. merhaba, ÖĞRENİM KREDİSİ/ KATKI KREDİSİ AFFINDAN YARARLANMAK İSTİYORUM, ANCAK VERGİ DAİRESİNDE PEŞİN ÖDEME İÇİN HESAPLAMA YAPTIĞIMDA ÖĞRENİM KREDİSİ İÇİN BU ZAMANA KADAR ÖDEDİĞİm GECİKME ZAMMININ ANA PARADAN DÜŞÜLMEDİĞİNİ GÖRMEKTEYİM.Öğrenim kredisi için toplam 5.700-TL ödeme yaptım, bunun 4651,48-TL si anaparadan düşüldü, 1048,42-TLsi gecikme zammından düşüldü., şuan anapara borcum 1389,44-TL gecikme zammı borcum:53.34-TL.Aftan yararlandığım takdirde daha önce gecikme zammına ödenen 1048,42-TL anaparadan (1389,44-TL) den düşülmeyecekmi? yoksa bununla ilgili yurtlar kurumuna başvurudamı bulunmam gerekiyor.yardımlarınız lütfen…

 16. 2009 yılında yapılandırmadan yararlandık, bu yapılandırmada hatırladığım kadarla % 75 i silinmişti, ve ödemeleri şu ana kadar düzenli olarak yaptım ve 09-2011 tarihinde borçlarım bitecek, şimdi 6111 sayılı yasa ile tüm faizler silinecek diyorlar. bizim bu ödeyeceğimiz tutar %25 faizli tutar bu tutar üzerinden indirim olmayacak mı ???

 17. Öğrenim kredisi ve Katkı Kredisi affı ile ilgili bir sorum olacaktı. Bundan önceki yapılandırmadan yararlanmıştım ve ödemelerini düzenli olarak geri ödemelerini gerçekleştiremedim. Şimdi tekrar başvurmak için siteye girdiğimde , otomatik olarak taksitlendirilmiş ödeme plani çıkıyor ekrana. Sanırım önceki yapılandırmada tercih ettiğim şekilde ödeme planı olusturulmuş. Birde ekranda 31/05/2011 tarihine kadar ödenmesi gereken bir miktar belirtilmiş. Bu tarihten sonra yapılan ödemeler kabul edilmeyecektir diyor.
  Bu miktar nedir ve kesinlikle ödemesinin yapılması gereken bir miktar mıdır.

  Cevabınıza şimdiden teşekkürler

 18. sayın admin ben 2009 da yapılandırmadan yararlandım her ay düzenli ödedim acaba bende faiz indiriminden tekrar yararlanabiliyormuyum.

 19. Sayın admin, yasanın 2. maddesinde, borcunu düzenli ödeyenler eğer taksitlerini aksatırlarsa yasadan yararlanabilirler gibi bir ibare var. acaba buradan şu sonucu mu çıkarmalıyız?
  2009 yapılandırmasından yararlananlar ve düzenli ödeme yapanlar, taksitlerini aksatsınlar ve yeni yapılandırmadan yararlanıp daha az faiz ödesinler. :) tuhaf görünüyor ama sanki buradan çıkarılabilecek tek sonuç bu gibi.

 20. Syn Admin saolun bizi bilgilendirdiğiniz için.Başvuru için sadece vergi dairesine başvurmak yeterli mi?Eğer kabul olmuşsa bunu nerden nasıl öğreneceğiz?

  1. Başvuru yaptığınız vergi dairesinden başvurunuzun durumuyla ilgili bilgiyi alabilirsiniz.

 21. Merhabalar, bana öğrenim kredisi ödemeleri için verilen normal süre devam ediyor. Ancak bazı taksitleri yatıramadığım için 400 TL gecikme faizi gelmiş (adresime halen herhangi bir tebligat gelmedi) benim aylık ödemem gereken miktar 300 TL civarında ancak şu andaki ekonomik durumum buna müsait değil. Şimdi birkaç sorum olacak:
  1- Yapılandırma isteyebilir miyim?
  2- Eğer yapılandırma istersem bu gecikme faizi silinecek mi?
  3- Yeniden yapılandırma kabul edildi farz edersek, tarih olarak ne zaman başlar?
  4- Yeniden yapılandırma için 18 eşit taksit (2 ay aralıklarla) seçeneğini seçersem tekrardan uygulanacak olan faiz oranı nedir?

 22. ben 2009 daki yapılandırmadan sonra bugüne kadar düzenli ödeme yaptım.
  ama yapılandırılmış da olsa ana para kadar faiz ödüyorum şu anda 6111 in 2. maddesinin ç. fıkrasına göre bu faizi sildirebilir miyim
  ayrıca yapılandırmam devam ettiği için vergi dairesiyle bir alakam da yok nasıl olacak bu

  1. 3 yerine 6 ödüyorum ve düzenli ödediğim için yeneden yapılandıramıyoruz sanırım böyle saçmalık mı olur be yuhhh

   1. Sayın Ayşe, üslubunuz hoş değil. Amacınızı anlayamadık, iyi günler dileriz.

  2. Bu sorunun cevabını bilmedikleri için yanıtlayamıyorlar sanırım. Nedense yanıtlanmayan tekşey bu.

   1. Sayın Ayşe Şahin, hangi sorunuza yanıt aradığınızı bilemiyorum. Ayrıca her sorunun cevabını bilmemiz elbette ki mümkün değil. Bizler devletin kadrolu maliye uzmanları değiliz. Sadece bilgimiz dahilinde sizlere “ücretsiz” yardımcı olmaya çalışan kişileriz. Eğer bu durumdan hoşnut değilseniz internet üzerinde yanıtlamaya çalıştığımız soruları 750 TL gibi bir ücretle yanıtlayan özel maliye uzmanlarının yürüttüğü siteler mevcut. Bu siteleri araştırmanızı, memnun değilseniz sitemize bir daha uğramamanızı dileriz.

  3. Sayın admin. ne olur bu konuda yardımcı olun. 2009 yılındaki yapılandırmadan ben de yararlandım ve 16 taksiti ödedim. (hiç aksatmadan). acaba bu yapılandırma bizimle ilgili de bir fayda sağlayacak mı? bir de şöyle garip bir durum var. borcum olan katkı+öğrenim lisans+öğrenim y.lisans’tan katkı 2. kez hesaplanmış ve kalan 700 küsürlük borcum silinmiş. ama lisans ve yüksek lisans aynen duruyor. acaba onlar için de bir yapılandırma olacak mı?

 23. selamlar, GİB’in sitesindeki dilekçe örneğinde en altta vazgeçilen davalar bölümünü doldurmamız isteniyor benim sorgulamamda konya alaaddin vergi dairesi olarak görünüyor bu hakkımda tatbikat başlatıldığını gösterir mi?
  tatbikat başlatılmasıyla mahkemede kredi ödemesiyle ilgili davam olduğu aynı anlama geliyor mu? ben o bölümü boş mu bırakacağım yoksa benden habersiz birileri beni mahkemelerde süründürüyor mu teşekkürler

 24. tedaşın özelleşen elektrik kurumları ile ilgili sorularım olacaktı.tedaşa 2008 den bu yana olan icralık bir borcum var.ve bu borcun yarısını ödemiş bulunuyorum ödediğim paranın faize gıttıgını ve bununla ilgili yapılacak bı durumun olmadıgını soyledıler.ayrıca dün yaptıgım gorusmelerde(7 mart 2011)mali af yasasını kurum olarak uygulamayacaklarını kendi belirledikleri dogrultuda taksit imkanlarını kullanabileceğimizi soylediler.uedaşın mali af yasasını uygulamama gibi bir hakkı olabilirmi?

 25. Merhaba Admin
  2002 mezunuyum ve 2009 yılına kadar öğrenim kredimi de katkı kredimi de yatırmadım. 2009 yılındaki aftan yararlandım ve şu anda 15 taksiti düzenli bir şekilde ödedim. Benim merak ettiğim ben de şimdiki af kapsamından faydalanabilecek miyim? Kaldı ki aldığım öğrenim anapara 1.110 TL. ama bana çıkarılan fatura 4.377 TL. ben bunun 1.816 TL’sini ödedim.
  Sanırım klasik bi durum: ödemelerini zamanında yapıyorsan cezalandırılıyorsun.

  1. merhaba ben sürem dolduktan 3 sene sonra (iki milyara yakın faizlendikten sonra) ilk defa 5 ay önce bir ödeme yaptım ve o ödemeden faiz borcumun beşte biri kadarı silindi.Şimdi yapılandırmaya başvurduğum zaman ödediğim o faiz borcu ana paradan sayılır mı yoksa giden gitti üstüne bir bardak soğuk su iç mi diyorsunuz. cevaplarsanız sevinirem.

   1. Mantıken ve hakkaniyet açısından ödenen paraların ana paradan düşülmesi gerekmektedir, fakat ödeme planınız çıkarılmadan bu tahminden öteye geçmeyecektir.

 26. kredi borç sorgulamamda bana terme vergi dairesine borcunuz bildirilmiştir diye yazıyor.8.3.2011 tarihinde güncellenmiş.sadece ana para ödenecek heralde .

 27. bana vergi dairesinden tebligat gelmedi kyk nın sitesinden borcuma baktığımda vergi dairesine bildirildiği yazıyo benim orda yazan vergi dairesinemi gitmem gerekiyor

 28. Ben 2004-2006 yıllarında 2 yıllık bir bölümde okuyup öğrenim ve katkı kredisi aldım, 2006 yılında dikey geçiş sınavı ile 4 yıllık bir bölme geçtim ve bu 4 yıllık öğrenimimde tekrar başvurdum kyk ya kredi için ama sonuç çıkmadı, bu bilgiyi benim adresimi ve öğrenci olduğu kesin olarak kyk nın bildiğinin ispatı olarak verdim.
  öğrenciliğim şubat 2011 de bitti, bende öğrenciliğim devam ettiği için eski borcumun erteleneceğini düşündüm ama lisan öğrenimimi sürdürdüğüm halde hiçbir bildiri gelmeden 2008 yılından itibaren gecikme faizi işlemiş. 3000 liralık ana paraya yaklaşık 1400 lira gecikme faizi gelmiş, sizce öğrenci olduğum halde bu faizin gelmesi normal mi.(2010 yılında gecikme faizi gelmemiş)
  Ayrıca bu yasadan bende faydalanabilir miyim, faydalanmak için nereye nasıl başvurmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

 29. Sayın admin ve değerli arkadaşlar,

  Benim katkı ve öğrenim kredisi geri ödemem devam etmektedir, yani tarafıma herhangi bir tebligat yoktur. Fakat hiç ödeme yapmadığım için faiz borcum bulunmaktadır. Şimdi benim sorum, Borcumu ilk kez yeniden yapılandırmak ve faizini silmek için ne yapmam gerekiyor??? kyk dan telefon ıle aldıgım bılgıye gore kyk nın sitesinden açıklama yapılana kadar hiçbirşey yapılamıyor. benim ile aynı durumda olan veya durum hakkında bilgisi olan varsa cevap verebilirmi. tesekkurler.

 30. slm ben 2006 dan öğrenim kredisi kullandım.bana 15.01.2011 de tepliğ geldi.ben trabzonda ünüver okurken kullandım bu parayı şuan izmirde oturuyorum.izmir kemalpaşa vergi dairesine sordum trabzonda ödeyebileceğimi söyledi burada ödeme durumum söz konusu olamazmı.eşimde ben de çalışıyorum.bu konuda bizi bilgilendirirseniz sevinirim.şimdiden ilgi ve alakanız için tşk ederim .

  1. posta yoluyla halledebiliyormussun . aynı sorun bendede varda … deneyeceğim bakalım… vergi dairesinden form veriyorlar o formu eksiksizce doldurp iadeli tahattütlü vergi dairen neresi gözüküyorso postala….

 31. Merhaba
  Torba yasanın ilgili17. maddesinin 7.bendinin a ve b fıkralarında bahsedilen Kredi geri ödemelerinden, benim okuduğumdan anladığım kadarıyla sadece 12 Ekim 2009 a kadar kredi geri ödeme yeniden yapılandırılmasına başvurup geri ödeme yapamayanlar yararlanacak sonucu çıkmakta. İlgili yasayı aşağıda sizde okuyabilirsiniz. Bahsedilen 351 sayılı kanunun geçici 4. maddesi 2009 kredi af kanunu.

  (7) a) 16/8/1961 tarihli ve 351 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanununun geçici 4 üncü maddesi hükümlerinden yararlanmak üzere başvuruda bulunarak Kuruma olan borçlarını ödeme taahhüdünde bulunan borçlulardan, bu Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla taahhütlerini yerine getirmemeleri nedeniyle anılan madde hükmünden yararlanma hakkını kaybedenler; bu Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen üçüncü ayın sonuna kadar Kuruma başvuruda bulunmaları ve ödeme süresi geçmiş borçlarının tamamını, anılan madde kapsamında belirlenen ilgili ödeme süresinin bitim tarihinden bu Kanunun yayımlandığı tarihe kadar gecikilen her ay ve kesri için 6183 sayılı Kanunun 51 inci maddesine göre belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak fazla ile birlikte, bu fıkrada belirlenen başvuru süresinde, diğer taksitlerini ise 351 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesine göre belirlenen sürede ödemeleri halinde 351 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesi hükmünden yararlandırılır.
  b) Bu Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla taksit ödemelerini süresinde yapmış olan ve ödemeleri devam eden borçlular ile (a) bendinden yararlanan borçlular; bu Kanunun yayımlandığı tarihten sonra ödeyecekleri taksitlerin bir takvim yılında üç veya daha az taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde, ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarlarının son taksit ödeme süresi sonuna kadar, gecikilen her ay ve kesri için 6183 sayılı Kanunun 51 inci maddesine göre belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak fazlası ile birlikte ödenmesi şartıyla 351 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesi hükmünden yararlandırılır. Bu fıkra kapsamındaki alacakların taksit ödeme süresinin son gününün resmi tatile rastlaması halinde süre tatili izleyen ilk iş günü mesai saati sonunda biter. Bu fıkranın uygulamasına ilişkin usul ve esaslar Maliye Bakanlığının görüşü alınarak Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından belirlenir.

 32. 31/12/2009 tarıhınde baslayan odemelerım ana para 3,068.69 faız 535.50 lıra sımdı bu 535 lıra sılınıp 3 lıradan tekrar taksıtlndırme yapablıcem sanrım bu aftan anladıgm kadrıyla ama sunu anlamadım bana vergı daırsınden kagıt gelmedıgı ıcın oraya gıtmeyecegım ama ben basvuruyu nereye yapcam faızlerım sılınmesı ıcın tekrardan taksıtlenrıdmem ıcın bunları nezaman yapmam lazım hangı tarıhe kadr yardımcı olursanız sevınırm

  1. Gecen hafta kredi yurtlar kurumunu telefon ile arayıp sordum. kısa zaman ıcerısınde borcların yenıden yapılandırılması ıle ılgılı kyk.gov.tr dan acıklama yapılacagını soyledıler. o acıklama yapaılana kadar herhangi bir işlem yapamıyormuşuz.

 33. MALİ AF İÇİN BİLMENİZ GEREKENLER!

  KAPSAMDA OLAN KURUMLAR
  Tasarı kapsamı içerisine giren kuruluşlar, Maliye Bakanlığı, Gümrük Müsteşarlığı, SGK, İl Özel İdareleri ile belediyeler, Büyükşehir Belediyeleri ile Su ve Kanalizasyon İdareleri, TEDAŞ, YurtKur, TRT, KOSGEB, TOBB ile bağlı odalar ve organize sanayi bölgeleri

  YAPILANDIRMANIN KAPSAMI
  Vergi ve cezaları, gümrük vergileri, SGK primleri, bazı harç ve alacaklar, belediyelerin su ve atık alacakları, TRT’ye borçlar, TEDAŞ’ın elektrik alacakları tasarı kapsamına giriyor. Yedi özel elektrik dağıtım şirketi de tasarı kapsamına girdi. Yurt-Kur’un öğrenim kredisi alacakları, KOSGEB’in alacakları, organize sanayi bölgelerinin elektrik, su doğalgaz alacakları kapsamda.

  KAPSAMA GİREN BORÇLARIN DÖNEMİ
  Vergi alacaklarında 31 Temmuz 2010’dan önceki dönem geçerli olacak. SGK primleri açısından Haziran 2010 ve önceki dönem geçerli olacak. Elektrik ve su alacakları açısından 31 Temmuz 2010’dan önce ödenmesi gerekenler kapsamda olacak. 31 Temmuz 2010’dan sonraki hiçbir borç ve ceza yapılandırma kapsamına girmeyecek.31 Temmuz 2010 tarihi milat olarak alınacak.

  TAKSİTLER 2 AYDA BİR OLACAK
  Toplam 36 ayda 18 taksitte ödeme yapılması imkanı getirildi. Kanun yürürlüğe girdiği ayı izleyen ikinci aya kadar başvurunun yapılması gerekiyor. Borç ve cezalar peşin ya da taksitle yapılabilecek. Taksitler iki ayda bir olacak. 6 taksitte yapılacak ödemeler için borç 1,05 katsayısı ile çarpılacak. Borç 9 taksitte ödenecekse 1,07 katsayısı ile; 12 taksitte (2 yılda) ödeme yapılacaksa 1,10 katsayısı, 18 taksitte (36 ay) ödenecekse 1,15 ile çarpılacak. Vergi borçlarının kredi kartıyla taksitle ödenmesi imkanı getiriliyor. Protokol yapılan bankaların kartına sahip olan bankalarla vatandaşlar bu işlemi yapabilecek.

  KREDİ KARTINA TAKSİT VAR
  Vergi borçlarının kredi kartına taksit olarak yansıtılması imkanı da getirildi. Bu çerçevede ilgili kuruluşlarla protokol yapan bankaların kartına sahip olan vatandaşlar bu uygulamadan yararlanabilecek.

  PEŞİN ÖDEME YAPMAK MI AVANTAJLI YOKSA TAKSİTLENDİRMEK Mİ?
  Taksitlendirme faizi çok düşük, 12 ay için 1,06; 18 ay için 1,07; 24 ay için 1,1; 36 ay için 1,15 oranında faiz uygulanacak. Taksitlendirmek ile peşin ödemek arasında çok bir fark yok. Bu anlamda peşin ödemek pek avantajlı gözükmüyor.

  KESİNLEŞMİŞ KAMU ALACAKLARINDA NE ÖDENECEK?
  • Alacak asıllarının tamamı,
  • SGK tarafından uygulanan idari para cezalarının yüzde 50’si,
  • Alacak aslına bağlı olmayan cezaların yüzde 50’si,
  • Gecikme faizi, gecikme zammı ve gecikme cezası yerine güncelleme oranı (TEFE/ÜFE) esas alınarak belirlenecek tutar ödenecek.

  NELERDEN VAZGEÇİLİYOR?
  • Vergi aslına bağlı olarak kesilen cezaların tamamının,
  • Para cezalarının kalan % 50’sinin,
  • Gecikme cezası, gecikme zammı, gecikme faizi gibi fer’i alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecek.

 34. ben öğrenim kredi yi ödedim ama katkı yi ödeme dim hiç ana para 2.690 faiz 3.880 felan bana hiç bir kağıt felan gelmedi internette boz tepe de borcu nüz diyo af tan yararlanabilir miyim dört sene oldu. nereye başvurmam gerek ne yapman gerek

 35. bir örnekle TEFE / ÜFE eklenerek bir ana para toplamda kaç lira olarak tahsil edileçektir. ve örnek de taksitlendirmenin miktarı toplam paraya ne kadar etkilleyeceği bir örnekle verilemez mi?

  örneğin; anaparaya: x diyelim

  borclu borcunu ; y yıll kadar ödememiş ve bunun karşılığında

  borçlunun faizle beraber ödeyeceği para; z + q olsun

  q faiz silinip yeniden hesaplandıkdan sonra ana paraya eklenirse

  ödeneçek toplam para ne kadar olur diye bir hesaplama şablonu verirseniz daha aydınlatıçı olaçağına inanıyorum.

  admine ilgilendiği için çok çok teşekür ediyorum.

 36. Merhaba,
  Kyk’nın sitesinde ÖĞRENİM KREDİSİ GERİ ÖDEME BİLGİLERİ’ndeki Ana Para (4200TL) ile
  ÖĞRENCİYE ÖDENEN ÖĞRENİM/BURS KREDİ BİLGİLERİ’ndeki ödenen para (3400) arasında 1000Tl’ye yakın bir fark var.
  Acaba bir hesaplama hatası mı var burada ?

 37. aftan yararlanmak için nereye başvurulacak. kyk sitesinde bir şey yok . vergi dairesine başvuracaksak bağlı bulunduğumuz daireyemi başvuracaz. teşekkürler

  1. Eski yapılandırmaya devam etmek için KYK’ya, borç takibata uğramışsa tebligatın gönderildiği vergi dairesine…

 38. merhaba.2009 yapılandırmadan yararlandım.bugüne kadar da düzenli ödedim.borcum ekim ayında bitecek.ana para ve faizin bir kısmını ödedim.bu torba yasasından yararlanabilir miyim?

   1. Sayın admin, diğer sayfalarda da aynı soruyu sordum. ben de 2009 yapılandırmasından yararlandım ve halen düzenli ödüyorum. yukarıda verdiğiniz linkte bizim de bu aftan yararlanabileceğimize dair bir bilgi malesef yok. kesin bir bilgi var mı acaba? şimdiden teşekkürler.

    1. Sayın Ayça, bu yasa faiz affını içermekte. Bu da 2009 yapılandırması bozulanlar ve hiç yapılandırma yapmayanları kapsamakta. Bu aslında mantıksız bir durum. Borcunu aksatmayanı cezalandırmak gibi bir şey. Yine de yanlış bir yönlendirme olmaması için KYK’dan konuyla ilgili resmi bilgiyi almanızı öneriyoruz.

     1. aklıma gelmişti. yasa onaylanmadan önceki ay şeytan “yatırma bu ay” demişti. ama eşimi ikna edememiştim. teşekkürler ilginiz için. Saygılarımla

 39. katkı kredisi borcum var ve bu zaman kadar herhangi bir ödeme yapmadım..aftan yararlanmak istiyorum yazılarınızı ve yorumlarınızı okudum sayın admin.ancak anlayamadığım şu..yasadan yararlanmak için başvuruda mı bulunmak gerekiyor yoksa direk ödeme yapmak yetiyor mu ayrıca kyk sitesinde ziraat bankasına ödeme yapılması için yazılmış.. vergi dairesi ile neden görüşmek gerekiyor.. vergi dairesine mi ödeme yapılmalı..bilgi verirseniz çok sevinirim..şimdiden teşekkürler.

  1. Aftan yararlanmak için mutlaka başvuruda bulunmalısınız. Borcunuz takibata uğramışsa, takibatı başlatan vergi dairesine başvurmalısınız.

   1. nereye basvurcmm mutluka basvuru yapmanız lazım dıyosunuzda nekadr sure var nezaman basvurcm bunları ogreneblırmıyım

 40. Borçlu geçirilen yıllar önemliyse faiz aynı kapıya çıkmayacak mı?5-6 yıllık ÜFE-TÜFE aynı yere çıkmaz mı?

 41. ben 2010 yılında mezun oldum benim öğrenim kredimi ödeme sürem 31 ekim 2012 tarihinde başlıyor hesaplanan faiz tutarı yaklaşık 2000tlden fazla gözüküyor .bu yasa biz kapsıyormu anlamadım kapsıyorsada ne yapmak gerekiyor cevap verirseniz sevinirim cok teşekkürler

 42. biz ne zaman başvuracağız bu yapılandırmaya. belli bir tarih varmı. yasa yürülükte fakat bu konuyla ilgili belli birşey yok. bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkürler.

 43. bana vergi dairesine gönderildi diye tebligatta gelmiş. ama köye geldiğinden elime geç ulaştı. ben bu yeni yasa ile vergi dairesine mi başvuracam ve başvuruyu ne zaman yapacam. yasa geçti hemen başvurabilirmiyim.

 44. iyi günler. enim borcumu hiç ödemedim. 2 sene geçti. 3500 tl iken şu durumda 4000 tl 500 tllik faiz borcu silinip tekrar 2 senelik yeni bir faiz mi uygulanacak. ben komple ödeyeceğim. faiz yinede uygulanır mı. faiz oranı 1.40 diyorlar doğrumu?

 45. 2009 yılındaki yapılandırmaya katıldım. bir yıldan fazla bir süre borcumu ödedim fakat taksitlerimi aksattığım için yapılandırma sona erdi. şimdi kyk’nın sitesinden baktığımda görüyorum ki yatırdığım yaklaşık 3000 TL’nin 1800 TL’si ile ana para 1200 TL’si faiz ödenmiş görünüyor. Peki torba yasa kapsamında benim yatırdığım 1200 tl boşa gidip kalan ana para üzerinden mi yapılandırılacak yoksa yatırmış olduğum 3000 TL ana paradan düşüp geri kalan için mi yapılandırılacak? keşke hiç yatırmasaymışım:(

 46. Bugün tarihli tebligat elime ulaştı ve 7 gün içerisinde ödeme yapmam gerekiyormuş. Bu borcun yeniden yapılandırılması ve taksitlendirilmesi için ne yapmam gerekiyor?

   1. Merhaba,

    Tebligatı gönderen vergi dairesine gidip gelen evrak ile beraber başvurdum. Af kapsamında borcumu taksitlendirdiler. Hiçbir problem çıkmadı.

    1. Sayın Gülçin, ana para ve taksitlendirmenizle ilgili sayısal bilgileri verirseniz bir çok ziyaretçimiz açısından aydınlatıcı olacaktır.

     1. hemen bilgilendirme yapayım o zaman,
      vergi dairesine başvuru yaptıktan sonra yaklaşık 2 hafta sonra gelip ödeme planını alabileceğinizi söylüyorlar. Bu hafta gidip ödeme planımı aldım. faiz hariç toplam 5,000 TL olan borcumu yapılandırdıktan sonra 5.500 TL olarak taksitlendirmişler. Ben 12 ay seçmiştim ancak taksit ödemelerinin 2 ayda bir yapıldığını bilmiyordum. Yani borcumu 12ye bölmüşler ama ödeme planını 24 aya yaymışlar, kısa sürede borcunu bitirmek isteyenler buna dikkat etsin.

 47. bana da tebliğgat geldi,taksitlendirmeyi vergi dairesine giderek mi yapacağız,faizlerin silinmesiyle ilgili bir gelişme var mı?

 48. adıma vergi dairesi tarafından tebligat gönderildi…ne yapmam gerekir..şu anda torba yasadaki affı beklediğimden dolayı vergi dairesine başvurmadım..herhangi bir işlemle karşılaşırmıyım..teşekkürler…

 49. vergi dairesine yapılacak başvurunun tam olarak ne anlama geldiği ve nasıl bir başvuru yapılacağı konusunda bilgi sahibi olan arkadaşlar bu konuda bilgi verirlerse sevinirim.

 50. Oncelikle cevaplariniz icin tesekkur ediyorum.Benım bır sorum daha olacak.Mesela benim odemem gereken tarihler 31.12.2004 den baslayarak 31.03.2006 da sona ermis. Yeni oranlar hesaplanirken 31.03.2006 dan bu gune kadar herhengi bir faiz isletecekler mi ? yoksa yine 31.03.2006 tarihine kadar mi faiz islenecek

 51. ben borcumun ana parasını 2008 de (ikinci yarısında) ödedim. fakat 2007 de başlayan 3 taksitin anladıgım kadarıyla faizi varmış. o faizinde faiziyle beraber 2 hafta önce tebligatla evime geldi. şimdi ben bu faizi ödeyecek miyim yoksa silinecek mi? silinecek ise vergi dairesine yinede başvurmam gerekiyor mu?

 52. 31.12.2010 tarihinde ödemelerimin ilk taksitinin ödenmesi gerekiyordu ancak bu taksiti henüz ödemedim 13 tl gibi bir faiz işlediğini internet aracılığıyla sorgulama sayfasından öğrendim. yeni çıkan bu yasadan faydalanabilecek miyim ? borcumu ne kadar sürede ödemem gerekiyor ? eğer faydalanabilecek isem bu yapılandırma için nereye başvurmam gerekir ? Teşekkür ederim.

 53. Şimdi http://www.gib.gov.tr/fileadmin/mevzuatek/6111_alacakli_idare.html adresinde gelir idaresi başkanlığının konuyla iligli tablosu var. burda yurtkur alacakları konusunda taksit bildirilmemiş. Ben ödemelerimi yapmadım. önceki yapılandırma ile borcumu yapılandırmıştım. Ancak 2 taksit ödedikten sonra ödeyemedim. Şimdi burdan anladığımı taksitsiz mayıs sonuna kadar tamamını ödememizi istiyor. ayrıca http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1079&uid=jRfYiUoqqvQOd3Yg&type=kanun kısmında 4.kısım madde-17, 7.bentten anladığım kadarı ilede geciken taksitlerimi ödeyecem faizi ile birlikte bu şekilde önceki yapılandırmam iptal olmamış olcak. bu şekilde boşuna beklemiş olduk. ne anladım bu işten. Bu kadar da olmaz ya…

 54. borcumu 2006 da odemeye baslamam gerekiyordu ama hic odemedim simdi nereye muracaat etmem gerekiyor

 55. ya arkadaşlar faiz silinecek tefe-tüfe diyoruzda bu tefe tüfe tahmini anaparaya ne kadar etki eder faiz siliniyor diye sevinirken adı değişip tekrar faizlenmesin bizim kredilie

  1. Sayın Ahmet, faiz borcudan belirttiğiniz gibi tamamen kurtulmanız gibi bir şey söz konusu değil. Ana paraya ödemede gecikilen her ay için TEFE oranlarına göre yeni faiz hesaplanacak. Yani yine bir faiz söz konusu. Sadece belirlenecek yeni miktarın, işleyen faizden daha az olması öngörülüyor.

 56. Yasa çıktı anladığım kadarı ile,
  Şimdi nereye başvurmamız gerekecek. Yada nasıl bi yol izlememiz gerekli.

 57. Bende öğrenim kredisi kullandım anapara 4320 olmasına rağmen vergi dairesine bildirilen anapara 5150 olarak gözüküyor ben vergi dairesine başvurduğumda muhtemelen onlara bildirilen anapara üzerinden işlem yapacaklar bunun önüne nasıl geçebilirim yani KYK dan çektiğim anapara üzerinden işlem görmesini nasıl sağlayabilirim.
  şimdiden cevabınız için teşekkürler Admin.

  1. Ödemelerinizin ana para borcunuza yansıtılmasında bir hata olduğunu düşünüyorsanız, daha önceki ödemelerinize ait dekontlarla ilgili birimlere başvurabilirsiniz.

 58. merhaba.benim 2009 yılından kalan 2.600 ytl öğrenm borcum vardı.Bu borç faizi ile birlikte 3.800 ytl oldu.bende bu borcun 2800 ytlsini 2011 ocak ayında bir kerede ödedim. daha 850-900 ytl gibi bir borcum var.(500 anapara- 350 faiz olacak şekilde)
  ben bu yasadan yararlanabiliyorum sanırım.peki bu ödediğim kısımdaki faizler içinde geçerlimi.

  1. Ana paranın tespitinden sonra yıllık faiz oranları ile yeniden bir hesaplama yapılacak. Eğer bugüne kadar ödenen para faizli miktara ulaşmışsa (hakkaniyet ve mantık bakımından) borç kalmamış sayılacaktır. Yine de net bir açıklama yapılmadan kesin birşey söylemek mümkün görünmüyor.

 59. Hala kafalar karışık… Şimdi Benim Vergi dairesi Rize’de, Ben Diyarbakır’da yaşıyorum. Başvuru için Rize’ye mi gideceğim. Admin cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler

  1. Muhtemelen, vergi daireleri ortak bir otomasyon sistemi kullandığı için bağlı olduğunuz vergi dairesine gitmeniz gerekmeyecektir. Yine de konuyla ilgili kesin bilgi için herhangi bir vergi dairesinden bilgi almanız yararınıza olacaktır.

   1. Ben bugün arayıp bizzat görüştüm.Hangi vergi dairesi ise o yapabiliyor.Ortak otomasyon yok.Sadece iadeli taahhüt ile gelir idaresindeki dilekçeyi yollayarak hesaplama yapılıyor ve istediğiniz taksite bölüyor.Ama en kötüsü bana hesaplama yapamadılar.Ne yatırcağımı bilmeden hangi taksit uygun olur bilemedim.Daha program gelmemiş zaten ellerine.En sağlıklısı biraz daha beklemek.Onlar da tam bilmiyor ne yapacaklarını.

  2. Benim yazdığım yorumları okursanız her şeyi anlıycaksınız. Vergi dairesi ile işiniz yok. Size en yakın kyk bölge müdürlüğüne gitceksiniz. Ben karabüklüyüm ama rizede yaşıyorum. Bana en yakın kyk bölge müdürlüğü trabzonda o yüzden ben trabzona gitcem. Sizde en yakın neresi ise oraya gidin ve bilgi alın. Daha önceki yorumlarımı okursanız daha iyi anlarsınız.

   1. Borcu hakkında takibat başlatılanlar vergi dairesine, diğer durumdakiler KYK’ya başvuracaklardır.

    1. Ben hem 2009yapılandırması bozulanlardanım hem de vergi dairesine bildirilenlerden.. bu durumda ne yapmamız gerekecek?? hem kyk ya hem vergi dairesine mi başvurucaz?

     1. Sayın Selçuk, eğer borcunuz vergi dairesine düşmüşse ilgili vergi dairesine başvurmalısınız.

 60. 2004 un 12 ayindan itibaren odemem gereken ogrenim kredisi bedellerini hic odemedim ve suan borcum ana para :1 613,16 tl ve faizi :2 599,86 dir. Bu faiz tamamiylami silinecek yoksa faiz once silinip ana para uzerinden tekrar mi fazi isletecekler ; eger isletecekler ise yillarin bir onemi oluyor mu ?

  1. Ana para üzerine işleyen tüm faiz tek kalemde silinecek, ana paraya yeniden TEFE/ÜFE oranlarında yeni faiz miktarları eklenecektir. Yılların önemi vardır, çünkü belirlenecek faiz miktarları, borçlu geçirilen yılların oranlarına göre belirlenecektir.

  1. Eğer borcunuz tebligatla tarafınıza gönderildiyse bu tebligat vergi dairesi aracılığıyla yapılmıştır ve vergi dairesine başvurmanız gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.