Öğrenim Kredisine Af Yok mu?

KYK’nın Resmi Açıklaması için tıklayınız.

Torba Yasa aslında tüm öğrenim kredisi borçlularına af getirmiyor mu? Daha önceki haberlerimizde Torba Yasa ile öğrenim ve katkı kredisi faizlerine af getirileceğini belirtmiştik. Torba Yasa’nın yayımlanan tam metni incelendiğinde “kredi faizlerinin affı” ile ilgili olan maddeler kafa karışıklığına yol açtı.

Bugüne kadar “öğrenim kredisi faizine af geliyor” şeklinde yapılan resmi açıklamalar ve vergi dairelerinden alınan öngörülerin, Torba Yasa’nın tam metninde beklendiği şekilde yer almadığı görülüyor.

13.02.2011 tarihinde TBMM‘de kabul edilen Torba Yasa‘nın tam metnindeki konuyla ilgili olan maddeler aşağıda verilmiştir.

Öğrenim Kredisi Faiz Affı (En Güncel Haber – 26.02.2011)

TBMM Kabul Tarihi: 13.2.2011

(7) a) 16/8/1961 tarihli ve 351 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanununun geçici 4. maddesi hükümlerinden yararlanmak üzere başvuruda bulunarak Kuruma olan borçlarını ödeme taahhüdünde bulunan borçlulardan, bu Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla taahhütlerini yerine getirmemeleri nedeniyle anılan madde hükmünden yararlanma hakkını kaybedenlerin; (YurtKur’un daha önceki kredi yapılandırmalarında başvuruda bulunanlar)

bu Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen üçüncü ayın sonuna kadar Kuruma başvuruda bulunmaları ve ödeme süresi geçmiş borçlarının tamamını, anılan madde kapsamında belirlenen ilgili ödeme süresinin bitim tarihinden bu Kanunun yayımlandığı tarihe kadar gecikilen her ay ve kesri için 6183 sayılı Kanunun 51. maddesine göre belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak fazla (faiz) ile birlikte, bu fıkrada belirlenen başvuru süresinde,

diğer taksitlerini ise 351 sayılı Kanunun geçici 4. maddesine göre belirlenen sürede ödemeleri halinde 351 sayılı Kanunun geçici 4. maddesi hükmünden yararlanılır.

b) Bu Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla taksit ödemelerini süresinde yapmış olan ve ödemeleri devam eden borçlular ile (yani ödemeleri sorunsuz devam edenler)

(a) bendinden yararlanan borçluların (YurtKur’un daha önceki kredi yapılandırmalarında başvuruda bulunanlar), bu Kanunun yayımlandığı tarihten sonra ödeyecekleri taksitlerin bir takvim yılında üç veya daha az taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde, ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarlarının son taksit ödeme süresi sonuna kadar, gecikilen her ay ve kesri için 6183 sayılı Kanunun 51. maddesine göre belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak fazlası (faizi) ile birlikte ödenmesi şartıyla 351 sayılı Kanunun geçici 4. maddesi hükmünden yararlanılır. …

MADDE 189– 16/8/1961 tarihli ve 351 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanununun 16. maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve beşinci fıkrasının sonuna aşağıdaki cümle eklenmiştir.
“Öğrenci, borcunu öğrenim gördüğü öğretim kurumunun normal eğitim süresinin bitiminden itibaren iki yıl (öğrencinin lisansüstü eğitim yapması halinde dört yıl) sonra başlamak üzere, kredi aldığı sürede ve aylık dönemler halinde Kuruma ödemek zorundadır. Ancak bu süre kurumca bir yıl daha uzatılabilir. Ödeme askerlik dönemine rastlarsa TEFE uygulanmadan askerlik döneminin sonuna kadar ertelenir.”
“Ancak bu süre Kurumca bir yıl daha uzatılabilir.”

NE ANLADIK? (tıklayınız)

57 thoughts on “Öğrenim Kredisine Af Yok mu?

 1. bn 2011 we 2012 de 5mlyar 600 karşılığnda kredi aldım daha işe grmedm 2 yıl sonra ödeme yaptığımda herhangi bi faiz ücreti wr mı?

 2. öğrenim ve katkı kredimi yapılandırmadan çıktı son 3 taksiti ödeyemediğim için, 600 tl borcum kalmılştı , şimdi baklıyorum 2800 tl olmuş ne yapmalıyım,yönlendirirmisiniz

 3. Ben 2000-2004 arasi ogrenim kredisi kullandim.yapilandirmadan faydalanmistim ama hicbir odeme yapmadim.bu durumda faiz indirimi oluyor mu yoksa sorgulama ekranindaki tutari mi odemem gerekiyor?

 4. Ben hiç ödeme yapmadım ve hiç bir yapılandırmadan faydalanmadım bizim için bir yapılandırma söz konusumu

 5. YA BU ÖĞRENİM KREDİSİNİN BORUÇU FAİZSİZ ÖDEMEK İÇİN NE YAPMAM LAZIM BEN 2006 DA MEZUN OLDUM BORÇUN ÖDEME TARİHİ BAŞLANGIÇI 01,10,2008 AMA BEN O TARİHLERDE ASKERDEYDİM TORBA YASASINDA BUNUNLA İLGİLİ Bİ ŞEY VARMI BANA YARDIMI OLURSANIZ SEVİNİRİM

 6. Merhabalar,

  Ben Haziran 2008 de gecikme faiziyle birlikte gelen vergi borcu bildirimi sebebiyle tum borcumu odedim. Ustelik de bankadan kredi cekerek. Bu yasa ile ana paradan bagimsiz gecikme faizimin tarafima geri odenmesini talep edebilir miyim ? Ve bu mumkunse nereye ne sekilde basvurmam dogru olur?
  tesekkurler

 7. ben 2008 meslek yuksek okulu mezunuyum.toplamda 3.608 tl borcum var.85 tl fazi gelmıs simdiden.ben aftan yararlanabılıyor muyum nasıl oğrenebilirim.tesekkurler

  1. Sayın Merve, söz konusu borç faizi 31.12.2010 tarihinden önceki bir döneme ait ise borcunuz 120 Lira’dan az olduğu için herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan yetkili idare tarafından silinecektir. Eğer borç 31.12.2010 tarihinden sonraya ait ise borcunuzla ilgili herhangi bir yapılandırma yapmanız mümkün olmayacaktır. Borcunuzun faizini KYK Borç Sorgu Sayfası‘ndan sorgulayabilirsiniz.

 8. mrb ben gecen hafta dılekce ıle basvur yaptım bana http://www.gib.go.tr adresınden sonucu ogrenebılecegım soylendı hangı lınkten bakacagım bulamadım yardımcı olursanız yardımcı olurmusunuz

 9. mrb ben kyk sorgulama yaptıgım zaman 3.600 tl çıkıyor ama maliyeye gittigim zaman yeni ödeme talimati 2.000 tl 18 ay bölücekler ama benim ana param 3.600 2.000 tl düşürdüler…anlamadım bişey şimdiden tşk ederim iliginiz için

  1. Muhtemelen ana paranız 2000 liradan daha az bir miktar idi, borcu 3600 lira yapan faizler silindi, yeni faizler eklendi ve borç 2000 liraya dönüştü.

 10. Merhaba,
  Öğrenim ve Katkı kredisi için 2. yapılandırmadan yararlanmak üzere ilgili vergi dairesine gittim fakat sistemde görülmediğimi söylediler. Aynı şekilde kyk’nın sitesinde de birçok defa deneme rağmen başvuru yapamadım.
  Bu konuda kimden yardım alabileceğimi ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Eğer bu konuda bana bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.

  Sevgiler…

 11. meraba ben 2004 gırıslıyım 2yıllık yuksekokulda okudum yanı 2006da okulm bıttı ve 2008 de odemeye baslamam gerekıyordu ogrenımkredımı hıc odemedım bu zamana kadar malum sebeblerden dolayı ve elımede hıcbır teblıgat falan gelmedı suan borcum 2 ,650tl ana para fazıyle 3 908tl olmus ama af kesın cıktımı kykya ulasamıyorum ve bankadanda ogredıgım kadarıyla yapılandırılmamıs borcum gozukuyor yanı fazılı oranım mart sonuna kadar basvuruda bulunmamz gerekıyormus ama kyk ulasamadıgım ıcın nereye basvuru yapmam gerek buyuk kısmını pesın odeyıp gerı kalan kısmaınıda takstıt yapmak ıstıyorum yardımcı olursanınz en yakın zamanda sevınırım kac gundur bunla ugrasıyorum ama hala sonuc alamadım

  1. Sayın Tülay, borcunuz 2008 yılından bugüne kadar sarktıysa, -elinize tebligat gelmemiş olsa da- KYK’nın borç sorgu sayfasında ( http://www.kyk.gov.tr/YENI_GRODEME/geriOdemeParametreGiris.do ) kırmızı renkle “borcunuz ***** vergi dairesine bildirilmiştir” şeklinde bir ibare göreceksiniz. Orada belirtilen vergi dairesine EK:2/A formu ile başvuru yapabilirsiniz. Formu sitemizden edinebileceğiniz gibi ilgili vergi dairenizden de edinebilirsiniz.

 12. merhabalar. ben 1998-2000 arasi 1.940 tl lik kredi aldim su an faizle birlikte 6.500tl olmus. daha once hic odemedim.mailyeden kagit geldi. bu aff beni etkiler mi odemem gereken miktar nekadar olur ? teskurler

  1. Aftan yararlanacaksınız. Yazının gönderildiği vergi dairesine başvurmalısınız. Yeni miktar, borçlu geçirilen yıllara göre hesaplanacağından miktar konusunda bir fikir belirtemeyeceğim.

 13. 2003-2005 yılları arasında aldığım katkı kredisi faiziyle birlikte 2 ye katlamış. 2011 yılında bana tebliğ edildi.Ödemediğim her gün faiz katlıyordu. 20.02.2011 tarihinde faiziyle birlikte ödedim. şimdi ödediğim faizi nasıl geri alabilirim.teşekkürler.

 14. mrb yeni yasadan yararlanmak için hangi prosedürleri izlemeliyiz.başvuruyu nereye yapacağız.Vergi dairesine mi yoksa yurtkura mı ?benim kredi borucumun ana parası 2536 tl geçikme faizi 1868 tl toplam 4404 tl tebligat 2 hafta önce elime ulaştı.ziraat bankasına gittim memurların bigisi yok .vergi dairesine gittim onlarda elıme bir dilekçe iliştirdiler

  1. merhaba bana 3 mart 2011 de tebligat geldi ve pazartesi ilgili vergi dairesine gitmem söylenmiş ve bugün vergi dairesine gittim bilgi aldım af kesinleşmiş hatta bilgisayarlara ankaradan kesin olarak yazı gelmiş ama ödeme alamıyoruz şuan, muhtemelen önümüzdeki hafta ödemelere başlarsınız dediler. bu aftan 2011 nisan sonuna kadar yararlanılabilecekmiş sakın geç kalmayın dediler borç peşin ödendiğinde tüm faiz siliniyormuş taksitle ödenmek istendiğinde ise 36 aya kadar taksitlendirilebiliyormuş ama anladığım kadarıyla taksitlendirildiğinde çok az bir faiz oranı hesaplanarak alınacakmış.

 15. 2007 de myo dan mezun oldum,2009 yılında geri ödeme için bir yazı geldi.dikey geçişle başka bir üniverside de eğitim gördüğümü bildirerek erteleme talebinde bulundum ve 2010 eylül üe ilk taksit başalayacak şekilde bir erteleme uygulandı,fakat bunu da ödeyemedim.şimdi nasıl bir yol izlemem gerekiyor.başvuruyu nereye, ne zamana kadar yapabilirim?

 16. ne yasa ama. herkes faiz affı beklerken tüm faizler silinip daha fazla faiz hesaplanacak öylemi:-)

  1. Faziler silinecek ve yeniden hesaplanacak. Yeni hesaplanan faizlerin eskilerinden fazla tutmayacağı ortada.

 17. Merhaba ben okuldan 2003 yılında mezun oldum fakat hiçbir başvuru ve geri ödeme yapmadım bugüne kadar herhangi bir bildiri de almadım. Bu aftan yaralanabilecekmiyim ve ne yapmam gerek bilmiyorum. Ne yapmam gerekli?

 18. Merabalar..Ben 2004-2006 dönemlerinde öğrenim ve katkı kredisi aldım ancak hiç ödemeye başlamadım..Şimdi çıkan torba yasasından faydalanabilir miyim?Yasa onaylandı nereye başvuru yapmam gerekiyor bunun için..Yeniden borç yapılandırmasını nasıl öğrenip ödeyebilirim? KYK sitesinde hiçbir bilgi yok yardım ederseniz sevinirim Teşekkürler..

 19. merhaba benimde öğrenim ve katkı kredisi borcum var lisans ,yüksek lisans derken resmen ikiye katladı ve ben hepsini peşin olarak ödemek istiyorum eğerki torba yasasında alınan faiz affı uygulanırsa peşin olarak ödeyeceğim için yalnızca ana parasınımı öderim bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

 20. selamlar, benim kredi ödemem 2007 yılında başladı ancak ben hiç ödeme yapmadım. 3700 lira olan borcum 6000lirayı buldu. daha önceki yapılandırmaya başvurmadım, bu yasadan faydalanabilirmiyim? ve öyleyse nasıl olacak?? teşekkür ederim.

 21. 2008 de geri ödemesine başladığım 2010 da bitmesi gereken öğrenim kredisi borcumun son 5 taksidini ödeyemedim ve şuan 640tl gibi bir faiz borcu ile birlikte 3000tl borcum bulunmakta. daha önce yapılandırma için başvuramamıştım şimdi yapılandırmadan yararlanabiliyor muyum? Yararlanabiliyorsam bunun için vergi dairesine mi başvurmam gerekiyor? Bu arada şuan meb de çalışmaktayım…

 22. bugün elime vergi dairesinden öğrenim kredisi tebliğgat geldiödemek için ana borcum 2250 tl faizle beraber 3900 tl bu yapılandırılmış affa uğramış miktar mı yoksa torba yasasından önceki borcum mu anlamadım..nasıll anlıcaz doğrusunu sayın adminim..

  1. Henüz affa uğrayan bir borç söz konusu değil. Başvurunuzdan sonra borcunuz yeniden hesaplanacaktır.

 23. cevap için tşk ederim. bu yapılandırmadan yararlanırsam yaklaşık olarak uygulanacak tefe üfe oranını nasıl hesaplayacağız ben 3000 liralık borca 4600 ödüyorum bunun yaklaşık 1600 lirası faiz ve bu silinirse ne kadar fark uygulanır acaba yardımcı olurmusunuz. bundan daha fazla olma ihtimali var mı nasıl bir hesaplama yapılır lütfen yardımcı olurmusunuz

 24. ben geçen yıl yapılandırmadan yararlandım ancak taksid sonra yatırmadım ben bu aftan yararlanabilirmiyim ayrıca faiz tamamen kalkıyor mu

 25. merhaba ben 2004 yılında öğrenim kredisinden yararlandım geçense yapılan yapılandırmadan yararlanarak borcumu 12 taksit halinde ödemeye başladım yanlız 3 taksitimi 1 er gün arayla geçiktirdiğim için yapılandırmadan çıkarıldım buna rağmen ödenmesi gereken tüm taksitlerimi yatırdım . yanlız halen borcunuz bulunmaktadır deniliyor ve vergi dairesinden tebligat geldi şimdi ne yapmam lazım TEŞEKKÜRLER.

  1. Yasa yayımlandı. Gerekli düzenlemeler bittikten sonra, kısa bir süre içerisinde yapılandırma işlemleri başlayacaktır. Süreci takip etmeye devam ediniz.

 26. benim 2006 da kredi ödemem başladı zamanında ödeme yapamadım 2009 yılında bir yapılandırmadan yararlandım 3000 imzaladığım senedi 4600 olarak 24 ayda ödeme taahüdü verdim. şimdide bu yapılandırmadan yararlanabilirmiyim öğrenmek istiyorum ödemelerim devam ediyor.lütfen cevap

  1. Ödeme için büyük ihtimalle Bakanlığın yayımlayacağı matbu dilekçeler kullanılacaktır. Bu dilekçelerin yayımlanması için ise gerekli tüm yasal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

 27. Merhaba arkadaşlar. Ben borcumun büyük bölümünü ödeyip 2 sene önceki kriz nedeniyle son iki taksiti ödeyememiştim. 2 senede 1,300 tl civarı olan borca yaklaşık 1,000 tl faiz gelmiş. Buna faiz indirimi gelip gelmediğini öğrenmek için bugün bankaya gittim ama bankadaki memurların birşeyden haberleri yok. Bende KYK yı aradım az önce ve faiz indiriminin olduğunu, ödeme şekillerinin önümüzdeki birkaç gün içinde internet sitesinden yayınlanacağını söylediler. Biraz daha sabırlı olup konuyu kyk internet sitesinden takip etmemiz gerekiyormuş. Bilgilerinize…

 28. ekim ayında öğrenim kredi ödemelerim başladı.5 aydır yatıramadım.sayfamda ise mersin vergi dairesine tahsilat için bişiler gönderildiği yazıyor.işsiz olduğum için yatırmadım.ama işe başladım şuan.5 aylık borcum 1.600tl. bu borcu aylık taksitler halinde yatırabilirim.bunun için nereye başvurmalıyım.lütfen yardımcı olun…

  1. Torba Yasa ile ilgili gelişmeleri takip edin. Varsa faiz borcunuzun silinmesiyle borcunuz yeniden yapılandırılacaktır. Bilgi için en kısa sürede vergi dairenize başvurabilirsiniz.

 29. açıklama ve yorumlar için teşekkürler.öğrenim kredimi daha önceden yapılandırmıştım yaklaşık 1100 tl kalan borcumu 54 tl lik taksitlerle 24 ayda ödüyordum ekim 2011de 1 günlük gecikme sonunda borç eski halini aldı bu borcun yaklaşık 460 tlsi gecikme faizi olarak hesaplanıyor bu yasayla birlikte borcumu ödemek istesem peşin olarak 700 tl gibi mi ödeyeceğim yoksa 1100 tl olarak mı yapılandırıp taksite bağlatacağım ? cevaplayabilirseniz sevinirim.

 30. ben mezun olduktan sonra iş bulamadım
  gecinemiyorum
  hiçbir sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı değilim.
  parası olmayan bir insandan nasıl para isterler? anlamıyorum.
  işim gücüm yerinde olsaydı borcumu öderdim, durumum yerinde olsaydı kredi ye başvurmazdım.
  memurluk ve kpss yılan hikayesi
  bulunduğum branşta öğretmenlik ataması yok denebilecek
  bu borcu nasıl ertelettirebilirim, allah aşkına biri yazsın
  allah yardımcınız olsun
  hasan

  1. Sayın Hasan, belirttikleriniz çok doğru. Maalesef borcunuzu ödemek dışında erteleme gibi bir seçeneğiniz mevcut değil.

 31. admin;
  şimdi öğrenim kredisi ödemesi için ne yapmalıyız?? beklemek mi gerekiyor yine??
  daha önce aftan yararlanmadım ve kredimin yarısını ödedim yarısını ödeyemedim:(

  1. Sayın Sibel, yasa yayımlanmadan yapabileceğiniz bir şey yok. Yasanın yayımlanmasını takip ediniz. Yasa yayımlandıktan sonra en kısa sürede vergi dairesine başvurup borcunuzu yasa kapsamında ödemek istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır.

 32. Yasanın 1. maddesinde daha önceki yapılandırmaya başvurmayanlarla ilgili bölüm var. 6183 sayılı amme alacakları kanunu uyarınca tahsil edilen borçların faizlerinin de af kapsamında olduğu yazıyor ilk maddede. Öğrenim ve katkı kredisi borçları da 6183 sayılı amme alacakları kanunu yoluyla tahsil edilen borçlardan olduğu için af kapsamında. Bütünü okumadan insanları telaşlandırmayınız lütfen.

  1. İlgili kanun “Devlete, vilayet hususi idarelerine ve belediyelere ait vergi, resim, harç ve ceza tahkik ve takiplerine ait muhakeme masrafı, vergi cezası, para cezası gibi asli, gecikme zammı faiz gibi asli, gecikme zammı, faiz gibi fer’i amme alacakları ve aynı idarelerin akitten haksız iktisaptan doğanlar dışında kalan ve amme hizmetleri tatbikatından mütevellit olan diğer alacakları ile bunların takip masrafları hakkında bu kanun hükümleri tatbik olunur” hükmü ile kamu alacaklarını tanımlamaktadır.

   Yasa henüz Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmadığı ve aslen “son halini” almadığı için konuya kesin gözüyle bakamıyoruz.

  2. Güzel bir yaklaşım katılıyorum ..Aslında heber sitelerine düşmeyen veya bahsedilmeyen bir çok şeye de af geldi.Kopyala yapıştırlar haberler eklenince sabit öylece gidiyor bilgi .Okumak gerek okumakk..:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.