» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Öğrenim Özrü Zaferi

A+  A- Öğrenim Özrü Zaferi

Mahkemenin verdiği karara göre; “öğretmenin öğrenim özründen yer değiştirme hakkı vardır.”

Bakan Ömer Dinçer, öğrenim özrü nedeniyle yer değişikliği talep eden öğretmenler için; “öğretmenler doğu bölgelerinde görev yapmamak için Ankara’da yüksek lisans programlarına kayıt yaptırıyorlar, tayin istiyorlar, ben ona izin vermiyorum” demişti.

Mahkeme Ömer Dinçer’i haksız buldu.

Milli Eğitim Bakanlığı, her ilde bir üniversite bulunduğu gerekçesiyle, öğretmenlerin öğrenim durumu özrünü kabul etmiyordu.

Yozgat İdare Mahkemesi’nin Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı öğrenim özrü gerekçesiyle yer değiştirme taleplerine izin vermiyordu, ancak Yozgat İdare Mahkemesi, Bakanlığı haksız buldu. Atama ve yer değiştirme taleplerinde öğrenim durumu özrünün de dikkate alınması gerektiğine karar verdi.

Bakan Ömer Dinçer, öğrenim özrü nedeniyle yer değişikliği talep eden öğretmenler için; “öğretmenler doğu bölgelerinde görev yapmamak için Ankara’da yükseklisans programlarına kayıt yaptırıyorlar, tayin istiyorlar, ben ona izin vermiyorum” demişti.

Yozgat İdare Mahkemesi verdiği kararla makul bir süre içerisinde öğretmenin yükseklisans öğrenimini tamamlaması amacıyla Ankara’ya tayininin yapılması gerektiğini belirtti.

Haber Videosu için tıklayınız!

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 5 Aralık 2012 tarihinde eklenmiştir. "Öğrenim Özrü Zaferi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. ada aksoy

    es durumundan doğudan kaçanlara sesini niye çıkarmazsın be adam

  2. bir

    Böyle bir bakana mahkemeler haddini bildiği için o hakimleri tebrik ediyorum.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
2