Öğrenim Özrü Zaferi

Mahkemenin verdiği karara göre; “öğretmenin öğrenim özründen yer değiştirme hakkı vardır.”

Bakan Ömer Dinçer, öğrenim özrü nedeniyle yer değişikliği talep eden öğretmenler için; “öğretmenler doğu bölgelerinde görev yapmamak için Ankara’da yüksek lisans programlarına kayıt yaptırıyorlar, tayin istiyorlar, ben ona izin vermiyorum” demişti.

Mahkeme Ömer Dinçer’i haksız buldu.

Milli Eğitim Bakanlığı, her ilde bir üniversite bulunduğu gerekçesiyle, öğretmenlerin öğrenim durumu özrünü kabul etmiyordu.

Yozgat İdare Mahkemesi’nin Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı öğrenim özrü gerekçesiyle yer değiştirme taleplerine izin vermiyordu, ancak Yozgat İdare Mahkemesi, Bakanlığı haksız buldu. Atama ve yer değiştirme taleplerinde öğrenim durumu özrünün de dikkate alınması gerektiğine karar verdi.

Bakan Ömer Dinçer, öğrenim özrü nedeniyle yer değişikliği talep eden öğretmenler için; “öğretmenler doğu bölgelerinde görev yapmamak için Ankara’da yükseklisans programlarına kayıt yaptırıyorlar, tayin istiyorlar, ben ona izin vermiyorum” demişti.

Yozgat İdare Mahkemesi verdiği kararla makul bir süre içerisinde öğretmenin yükseklisans öğrenimini tamamlaması amacıyla Ankara’ya tayininin yapılması gerektiğini belirtti.

Haber Videosu için tıklayınız!

2 thoughts on “Öğrenim Özrü Zaferi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.