Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği

Öğretmenlerin Geriye Dönük Beş Yıl İçerisindeki Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneklerini Alabileceklerine İlişkin Örnek Bir Uygulama

Öğretmenlere, öğretim yılı içerisinde ortaya çıkabilecek şahsi ihtiyaçlarının teminine katkı sağlamak amacıyla ödenen öğretim yılına hazırlık ödeneğinin eylül ayı dışında da ödenebileceğini bugüne kadar hazırlamış olduğumuz haberlerimizde dile getirdik. (2010 2011 öğretim yılına hazırlık ödeneği haberin devamında)

2010 2011 Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği için tıklayınız.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın eylül ayında yayınladığı görüş yazısında bu ödeneğin eylül ayı dışında başlayanlara ödenemeyeceği ifade edilmiş, ancak Eğitim Sen sendikası tarafından Danıştay’da açılan davada Danıştay 2. Dairesi bakanlığın bu görüş yazısını iptal etmiştir. Bugün itibariyle de mahkeme kararı üzerine Milli Eğitim Bakanlığı beklenen görüş yazısını yayınlamamıştır.

Bu konuda Iğdır İl Milli Eğitim Müdürlüğü almış olduğu bir kararla 01 Ocak 2005 tarihinden itibaren öğretim yılına hazırlık ödeneğini alamayan öğretmenlerin müracaatları durumunda alamadıkları ödenekleri ödeyeceğini ifade ederek diğer il milli eğitimlere de örnek olabilecek bir uygulama sergilemişlerdir.

Bakanlık hatasını düzeltme yoluna gitmemiş iken Iğdır Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmenlerin hak mağduriyetlerini giderme yolunda önemli bir adım atmıştır.

IĞDIR MEM’İN YAZISI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.