» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK ÖDENEĞİ

A+  A- ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK ÖDENEĞİ

Danıştay 30 Eylül’den sonra göreve başlayan öğretmenlere öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenmemesini öngören düzenlemelerin yürütmesini durdurdu.

Danıştay 2.Dairesi 3.3.2010 gün ve E: 2009/5814 sayılı kararla söz konusu bentlerin yürütmesini durdurdu. Artık 30 Eylül’den sonra göreve başlayanlar da öğretim yılına hazırlık ödeneği alabilecek. Eğitim uzmanları kararın son 5 yılda alınmayan tüm öğretim yılına hazırlık ödeneklerini kapsadığını belirtti. (2010 2011 öğretime hazırlık ödeneği haberin devamında)

2010 2011 Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği için tıklayınız.

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tüm örgütüne “Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği” konulu 16.9.2009 günlü, 5093 sayılı bir yazı göndermiş ve bu yazıda dayanak olarak da Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün aynı konulu 2.7.2009 günlü, 8302 sayılı yazısını göstermişti. Bu yazılarda 30 Eylülden sonra göreve başlayan öğretmenlere öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ödenmemesi öngörülmüştü.

Eğitim Sen, Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının anılan yazısının üçüncü paragrafı altındaki 30 Eylül’den sonra göreve başlayan öğretmenlere öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ödenmemesini öngören (a) bendi ile bu yazının dayanağı olarak gösterilen Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün anılan yazısının beşinci paragrafı altındaki aynı içerikli (a) bendinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açmıştı.

Danıştay 2.Dairesi 3.3.2010 gün ve E: 2009/5814 sayılı kararla söz konusu bentlerin yürütmesini durdurdu.

Böylece 30 Eylül’den sonra göreve başladığı gerekçesiyle öğretime yılına hazırlık ödeneği ödenmeyen öğretmenlere öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ödenmesi önünde bir engel kalmadı.

Şimdi Milli Eğitim Bakanlığı’nın söz konusu yürütmeyi durdurma kararının gereğini yerine getirerek 30 Eylülden sonra göreve başladığı gerekçesiyle öğretim yılına hazırlık ödeneği alamayan öğretmenlerin mağduriyetinin sona ermesi için tüm valiliklere gerekli duyuruyu yapması bekleniyor.

Öğretim yılına hazırlık ödeneği : 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun Ek 32. maddesi uyarınca sene başında verilen ödenektir. 2009-2010 öğretim yılı ödeneği 515 TL olarak belirlenmişti.

ÖĞRETİME HAZIRLIK ÖDENEĞİ DAVA KARARI DİĞER SAYFADA…

1 2

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 4 Nisan 2010 tarihinde eklenmiştir. "ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK ÖDENEĞİ" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
10