» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Öğretmen 16’ya Kadar Okulda Tutulamaz

A+  A- Öğretmen 16’ya Kadar Okulda Tutulamaz

Türk Eğitim Sen, Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü‘nce verilen “Burdur’da ikamet ettiği halde kent dışındaki okullarda görev yapan öğretmenlerin, her gün saat 16.00’dan sonra görev yerlerinden ayrılmalarıyla” ilgili talimatı yargıya taşımıştı, dava sonuçlandı.

Sendikadan yapılan açıklamada; “kent dışındaki okullarda görev yapan öğretmenlerin, her gün saat 16’ya kadar görev yerlerinde kalmalarına yönelik yazılı talimatın, haksız ve eşitlikten uzak bir uygulama olduğu” belirtildi.

Açıklamada; “Bu haksız uygulama, köy ve kasabada çalışan öğretmenlerin cezalandırıldığı anlamına geliyor. Zor şartlar altında çalışan, günlük olarak yol masrafı çekip, okullarına geliş-gidiş yapan ve kırsal kesime hizmet veren bu öğretmen arkadaşlarımız kutsal bir görevi ifa etmektedir. Takdirlerin en güzeline layık olan bu arkadaşlarımızın ödüllendirilmesi gerekirken, mağduriyete maruz kalmaları üzücü ve düşündürücüdür.” denildi.

Türk Eğitim-Sen Burdur Şubesi, Burdur İli’nde görev yapan öğretmenlerin her gün saat 16:00’ya kadar görev yerlerinden ayrılmamalarına ilişkin işlemin kaldırılması istemiyle yapılan başvurunun reddine ilişkin işlemin iptali için dava açmıştı, dava Isparta İdare Mahkemesi tarafından sonuçlandırıldı.

Isparta İdare Mahkemesi’nin 2011/298 E., 2011/1270 K. Sayılı ve 21.12.2011 tarihli kararı ile işlemin iptaline hükmedilmiş olup; kararın gerekçesinde, “ilköğretim okulu öğretmenlerinin haftalık çalışma saatleri ile okullardaki günlük ders ve teneffüs sürelerinin mevzuatta ayrıntılı olarak düzenlendiği, bu süreler dışında görev yerinde kalmaya zorlanamayacakları” belirtilmiştir.

Mahkemenin 21.12.2011 tarih ve 2011/298 E., 2011/1270 K. sayılı kararı aşağıdadır.

Mahkeme Kararı

Bu haber GÜNCEL, SENDİKA kategorisi altında 30 Ocak 2012 tarihinde eklenmiştir. "Öğretmen 16’ya Kadar Okulda Tutulamaz" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. SleymanETNKAYA4

  RT @musaAkka: Reis2017ye EşÖzrü mağduriyeti Öğretmen ailesi parçalanmasın. Yalnız değilsiniz.Türk eğitim sen ailesi olarak yanınızdayız.

 1. SenTirebolu

  RT @musaAkka: Reis2017ye EşÖzrü mağduriyeti Öğretmen ailesi parçalanmasın. Yalnız değilsiniz.Türk eğitim sen ailesi olarak yanınızdayız.

 1. tesadana2

  @TalipGeylan06 Var olsun Türk Eğitim Sen. Eğitim Çalışanlarının gür sesi. Ya olmasaydı. İşte o zaman MARABA olurduk. Mücadeleye devam

 1. R_MIRZAOGLU

  RT @HUSEYINKOSE5574: @R_MIRZAOGLU @TurkEgitimSen @YildizFeti @dbdevletbahceli @ikalin1 @abdulhamitgul Sayın Devlet Bahçeli dün Kucaklay…

 1. HUSEYINKOSE5574

  RT @HUSEYINKOSE5574: @R_MIRZAOGLU @TurkEgitimSen @YildizFeti @dbdevletbahceli @ikalin1 @abdulhamitgul Sayın Devlet Bahçeli dün Kucaklay…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4