Öğretmen Atanırsa Ekonomi Çöker mi?

Maliye Bakan Mehmet Şimşek, ek öğretmen alımı yapıldığı taktirde ekonominin dengelerinin bozulacağını belirtti.

Şimşek, öğretmen alımları nedeniyle daha fazla kadro istenilmesi durumunda ya vergileri artıracaklarını ya da borçlanacaklarını söyledi.

Şimşek, fazla kadro talebiyle atama yapılması durumunda “ya vergi arttırımı ya da borçlanma, üçüncü bir yol yok” dedi.

Ya Sadece Öğretmen Alacağız ya da daha fazla kadro için vergileri artıracağız…

“Gerekirse Sadece Öğretmen Alırız”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuya personel alımıyla ilgili “Gerekirse kamunun hiçbir birimine eleman almayıp sadece öğretmen alırız.” dedi. Şimşek, kamuya planlanandan fazla elaman alınması durumunda ise vergileri artırabileceklerini belirtti.

Bakan Şimşek, Kamu-Özel işbirlikleri konferansında sunum yaparak, katılımcıların sorularını cevapladı.

SORU: Bütçe planlarında kamuya 74 bin eleman alacağınızı söylediniz. Bunların 34 bini sadece hekimler olacak demiştiniz. Ancak Başbakan toplamda 50 bin öğretmen alınacağını söyledi. Bu rakamlar doğrultusunda planlarınızda bir değişiklik mi olacak.?

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bu soruya şöyle yanıt verdi:

“Doğrusu biz bütçe kanununda öngördüğümüz kadroların dağılımını henüz yapmadık. Bütçe kanunu plan bütçede kabul edildi. Bundan sonra o kanunda harcama artıracak bir değişiklik yapamayız. Gelecek sene bir durum değerlendirmesi yapacağız. Gerekirse kamunun diğer birimlerine hiç eleman vermeyeceğiz. Öyle olması gerekirse öyle olur. Ama bu konuda bir karar alınmadı. Başbakanımızın taktirinde eğer bu kadroların büyük bir kısmını Milli Eğitime vereceğiz diğer birimlere hiç eleman almayalım derse bu bizim için bir talimattır. Öyle yaparız.

DAHA FAZLA KADRO ALALIM DERSE VERGİLERİ ARTIRIRIZ

Daha fazla eleman alalım derse o da değerlendirilir ona göre bütçeye yansımasını sınırlandırmak için tedbirler alırız. Ya borçlanmamız lazım ya da vergiyi artırmamız lazım. Bu kadar açık ve net.”

Maliye Bakanı Şimşek, 2. Türkiye Kamu-Özel Sektör İş Birlikleri Konferansı’nda yaptığı konuşmanın ardından soruları yanıtladı. Şimşek, Bütçe Kanunu’nun bu yıl istisnasız tüm kurumlara ‘emekli olanların yerine eleman alamama’ sınırı getirdiğine dikkat çekti. Ancak Şimşek’e Başbakan Erdoğan’ın 24 Kasım Öğretmenler Gününü’nde “2014’ün şubat ayında yeni bir atamayla 10 bin öğretmen alınacak. Ağustos’ta öyle zannediyorum ki 40 bin öğretmen daha ilave edeceğiz. Çok eksiğimiz var, çok öğretmen ihtiyacımız var, bunun farkındayız” sözleri soruldu.

VERGİLERİ ARTIRIRIZ

Şimşek, 2014 Bütçesinde alımı öngörülen 70 bin kadronun dağılımının henüz yapılmadığını, Başbakan’ın talimatı doğrultusunda dağıtım yapılacağını söyledi. “Gerekirse kamunun diğer birimlerine hiç eleman vermeyeceğiz” diyen Şimşek, Başbakanın ‘daha fazla eleman alalım’ demesi halinde oturup değerlendirme yapacaklarını belirtti. Şimşek, “Tabii o zaman tedbirimizi alırız. İlave kadroların maliyetini çıkarırız. Çok açık net bu maliyeti karşılamak için ya vergileri artırırız ya da borçlanırız. Üçüncü bir yol yok” dedi. -aktifhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.