» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

“Öğretmen, Doktor, Hemşire Mitinge”

A+  A- “Öğretmen, Doktor, Hemşire Mitinge”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Antalya’daki mitininge kamu kurumu ve taşeron firmalarda çalışan personelin katılmasının zorunlu kılındığı iddia edildi. Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, milli eğitim müdürlüklerinin iktidar partisi mitinglerine adam topladığını, bu durum yüzünden de eğitimin içler acısı durumda olduğunu söyledi.

Yerel Antalya Gazetesi’nde ‘Mitinge katılmayan yandı’ başlığıyla yayınlanan habere göre bir dizi açılış ve miting için Antalya’ya gelecek olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın mitingine devlet memurları ve taşeron firmalarda çalışan personelin katılımı zorunlu tutuldu. Türkiye Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Korkuteli İlçe Devlet Hastanesi Baştabibi, Manavgat İlçe Milli Eğitimi Müdürlüğü tüm çalışanlarına resmi yazıyla ‘Mitinge katılacak’ tebliğinde bulundu.

‘NÖBETÇİ OLAN PERSONEL HARİCİNDE TÜM PERSONELİN KATILIMI ZORUNLU’

Korkuteli Devlet Hastanesi Baştabibi Op. Dr. İbrahim Eke imzalı resmi belgede, “23.052015 cumartesi günü saat 17.00’de Antalya Kepez Arena’da Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayip Erdoğan tarafından açılışı yapılacak olan hastane açılışına nöbetçi olan personeller haricinde tüm personellerin katılımı zorunludur. Gereğini önemle rica ederim.” denildi.

‘MİTİNGE KATILACAK PERSONELLERİN İSİMLERİ ALANDA ALINACAK’

Manavgat İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir de öğretmen ve okul idarecilerine şu şekilde tebliğde bulundu: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 23 Mayıs 2015 cumartesi günü saat 17.00’de Antalya Kepez Arena yanındaki alanda toplu açılış töreni yapılacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı yüksek makamının teşrifleriyle yapılacak olan toplu açılış törenine hassasiyetle katılım sağlanması hususunda, bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.”

İddialara göre mitinge katılacak personellerin isimleri alanda alınacak. Gelmeyen personelin isim listeleri de daha sonra değerlendirmeye alınacağı, aba altından sopa gösterilerek işten çıkarılma gibi yaptırımların uygulanabileceği öne sürüldü.

‘CUMHURBAŞKANI MİTİNGİNE KAMU EMEKÇİLERİ ZORLA ÇAĞRILIYOR’

Cumhurbaşkanı mitingine zorla götürülmek istenen kamu personeliyle ilgili Eğitim Sen Antalya Şubesi de bir açıklama yaptı. Diğer illerde olduğu gibi Antalya’da da Cumhurbaşkanı’nın yapacağı mitinge öğrencileri ve öğretmenleri zorla götürülmek istendiğini belirten Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından okullara resmi yazılar gönderildiğini ve katılımın bu şekilde sağlandığını ifade etti.

İl ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin gönderdikleri yazıların AK Parti yanlısı bir tutum ortaya koyduğunu söyleyen Kadir Öztürk, “Devletleşen AKP, Cumhurbaşkanının koordinasyonu altında devletin tüm kurum ve olanaklarını seçimi kazanmak için seferber etmiş durumda. Bu uğurda her gün, her saat anayasayı ayaklar altına almaktan çekinmedikleri gibi seçim güvenliğini de tehdit etmektedirler.” dedi.

YSK’nın tüm bu çalışmalara göz yumduğunu ve sesiz kaldığını açıklayan Kadir Öztürk, tutuklamalarla muhalif kesimlere göz dağı verildiğini en demokratik hakların polis zoruyla engellendiğini söyledi.

‘MİLLİ EĞİTİMİN GÖREVİ İKTİDAR PARTİSİNİN MİTİNGLERİNE İNSAN TOPLAMAK DEĞİL’

Öztürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devletin bütün olanaklarını kullanarak il il gezip toplu açılış adı altında AK Parti’nin mitingini yaptığını belirtti. Okullara gönderilen yazıların 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerin demokratik ve adil olmadığını gösteren en belirgin kanıtı olduğunu iddia eden Öztürk açıklamasına söyle devam etti: “Eğitim emekçileri iktidar partisinin ücretli köleleri değildir. Kamu emekçilerini ve öğrencileri bu mitinglere çağırıp muhalefet partilerine ve muhalif bütün kesimlere hakaretler etmek hangi etik kurallarla ifade edilebilir. Milli Eğitim Müdürlüklerinin görevi iktidar partisinin mitinglerine insan toplamak değil, eğitimin sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlamaktır. Bu tutum ile eğitimin içler acısı durumu da ortaya çıkmış oldu.”

Kaynak: Bugün

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 25 Mayıs 2015 tarihinde eklenmiştir. "“Öğretmen, Doktor, Hemşire Mitinge”" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. flz7ylmz

    Milli Egitim niye aranacakmış miting için??? https://t.co/ZcLrLp7I8v

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4