Öğretmen Hayatını Kaybetti

Hopa’da AKP konvoyunu koruyan polisler emekli öğretmen, Eğitim Sen eski Rize Şube Yöneticisi’nin ölümüne neden oldular. (Haberin sonuna gelişmeler ve video eklendi!)

Polis Hopa’ya gelen Başbakan’a taleplerini duyurmak için eylem yapanlara saldırdı. Polisin attığı gaz bombalarından etkilenen ve kalp krizi geçiren emekli öğretmen Metin Lokumcu hayatını kaybetti.

Bu olay üzerine kente gerilim artarken, polis ölümü protesto edenlere ateş açtı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise yaşanan olaylardan, hayatını kaybeden emekli öğretmen ve ağır yaralanan koruma polisinden bahsetmeden, hiçbir şey olmamış gibi seçim mitingine devam etti. Erdoğan, protestocular için “eşkıya” ifadesini kullandı.

Çoğunluğu çay üreticisi olan yüzlerce kişi, taleplerini dile getiren pankartlar taşıdı, “Çayın fiyatı belirlensin”, “Sömürüye son” şeklinde sloganlar attı.

Hopa Meydanı‘na girmek isteyen Hopalılar, polisin engeliyle karşılaştı. Alana girmekte ısrar eden Hopalılar, bir süre sonra burada basın açıklaması yaptı. Çay üreticileri, sorunlarını dinlemeyen Başbakan’ı Hopa’da istemediklerini söyledi.

Üreticiler, çay fiyatlarının bir an önce açıklanmasını talep etti. Aynı zamanda HES’lere tepki gösteren Hopalılar, “Çayımıza, fındığımıza, derelerimize, suyumuza sahip çıkacağız” dedi.

Açıklamadan sonra yeniden alana girmek isteyen yüzlerce kişiye polis gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırdı. İlçe bir anda savaş alanına döndü. Polisin yoğun gaz bombası kullanması sonucu Hopa gaza boğuldu.

Gaz bombalarından etkilenen onlarca kişi ambulanslarla hastanelere kaldırıldı. Hastaneye kaldırılanlar arasında bulunan kalp hastası emekli öğretmen Metin Lokumcu, atılan yoğun gazdan ve polisin darp etmesinden dolayı kalp krizi geçirdi.

Hastanede tüm müdahalelere rağmen Lokumcu kurtarılamadı.

Hayatını kaybeden Lokumcu’nun Eğitim Sen eski Rize Şube Yöneticisi olduğu belirtildi.

İMAMIN ORDUSU ARKADAŞIMIZI KATLETTİ

ÖDP Genel Başkanı Yardımcısı Önder İşleyen, Artvin’in Hopa İlçesi’nde Başbakan Erdoğan’ı protesto eden gruba polisin müdahalesi sonucu Metin Lokumcu‘nun hayatını kaybettiğini belirterek, “Tayyip Erdoğan’ın Hopa’da yapacağı miting öncesinde ‘imamın ordusu’ Hopa halkına saldırarak arkadaşımızı katletti” dedi.

KESK, Eski Yöneticisi İçin Sokaklardaydı

Emekli Öğretmen Eğitim Sen Rize Şube yöneticisiydi.

Olaylarda polisin sert müdahalesi ve Metin Lokumcu adlı emekli öğretmenin yaşamını yitirmesi, Ankara’da protesto edildi. AKP’ye yürüyen yüzlerce kişiye, polis gaz bombaları ile müdahale etti.

KESK, ESP, Halkevleri, ÖDP, SDP, EMEP ve Sosyalist Parti‘nin de aralarında olduğu çok sayıda kurum, Hopa’da bugün yaşanan polis saldırılarını protesto etmek için Sakarya Caddesi’nden AKP İl Başkanlığı önüne yürüdü.

Metin Lokumcu’nun ölümü nedeniyle öfkeli olan yüzlerce kişi, AKP önünde barikat kuran polise taş attı. Polisler gaz bombaları ile müdahale etti. Kızılay çevresindeki ara sokaklarda çatışmalar bir süre devam etti.

VİDEO, HABERİN DEVAMI VE GELİŞMELER 2. SAYFADADIR, tıklayınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.