» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Öğretmen İşsizliğinin Sonuçları

A+  A- Öğretmen İşsizliğinin Sonuçları

Atanamayan öğretmenler konusunda çok söz söylendi, çok yazı yazıldı. Ancak atanamayan öğretmenlerin, mezuniyet sonrasında yaşadıkları sorunlar ile ilgili bilimsel araştırmaların sayısı yok denecek kadar azdır. Bu araştırmalardan biri de Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Adnan Gümüş ve Arş. Gör. Dr. İhsan Çetin’in “Atanan ve Atanmayan Öğretmenlerin Uyarlanma Biçimleri” başlıklı bilimsel araştırmalarıdır.

Bu araştırmaya göre; ataması yapılmayan, farklı şart ve konumlarda çalışan öğretmenler arasında yaşama uyarlanma biçimleri açısından çeşitli farklılaşmalar bulunmaktadır.

Bu uyarlanmalar şöyle sıralanabilir:

-İşsizlik arttıkça KPSS hazırlığı artıyor.
-Dershanelerde çalışma, geçici zorunlu bir tutunma aracı haline geliyor.
-Öğretmenlere tahsis edilen kadro azaldıkça, atama yaşı yükseliyor.
-Atanamayan öğretmenler arasında, eğitim-öğretim alanı dışındaki işlere razı olma oranı yükseliyor.
-İş güvencesi azaldıkça, yani kadrolu öğretmenlerden, güvencesiz çalışan öğretmenlere doğru gidildikçe, öğretmenler daha fazla ve düzensiz çalışmaya, daha kötü özlük haklarına, daha zor koşullarda çalışmaya ve açıkça “angarya”ya razı oluyor.
-Mesleki güvence düştükçe, barınma ve hatta harçlık alma durumu konusunda bile aileye muhtaç olma durumu yükseliyor.
-Atanamayan öğretmenlerin % 93’lük bölümü evlenmekten kaçınıyor.

İşsiz ve güvencesiz işlerde çalışan öğretmenlerin uyarlanmada yaşadıkları sorunlar giderek, zaman kullanımlarında, sosyal ilişkilerinde ve ruh sağlıklarında dağılmalara neden oluyor.

Bu dağılmalar, sınav ve atama süreçlerinde “rekabet”, başarısızlık” ve “karamsarlık” gibi hislerle kendini gösteriyor ve bu hisler sonucunda atanamayan öğretmenlerde güvensizlik ve depresyon gibi durumlar ortaya çıkıyor.

Atanamayan öğretmenlerde, günlük zamanı planlamada ve kullanmada, diğer öğretmenlere göre bozulmalar görülüyor, günü kullanma ve uyku düzenleri değişmeler gösteriyor.

Bir başka sorun da sosyal ilişkilerde görülüyor. Ebeveynlerle yapılan tartışmalar en fazla işsiz öğretmenlerde söz konusu oluyor.

Ataması yapılmayan, onuruna uygun bir iş bulamayan ve eğitim-öğretim sürecine katılamayan öğretmenler, kendilerini “değersiz” hissetmeye başlıyor. Yaşamdan zevk alma, beslenme ve barınma sorunu yaşama, uyku sorunu, üzüntülü durumun süreklileşmesi ve kendini önemsiz hissetme gibi duyguları, yaşamlarının parçası haline geliyor.

Atanamayan öğretmenler sorunu iktidarlar açısından piyasa ilişkilerinin bir parçası olarak kullanılıyor. Serbest piyasanın nasıl “yedek işsizler ordusu”na ihtiyacı varsa, eğitim piyasasının da “işsiz eğitimcilere” ihtiyacı vardır. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığının 126 bin civarında öğretmen açığının olduğunu açıkladığı bir ortamda, sayıları 300 bini aşan atanamayan öğretmeni başka türlü açıklamak mümkün değildir.

Sorunun çözümü, eğitimin giderek piyasaya açılması yerine, hem bilgi ve eğitimin, hem de öğrenci ve öğretmenin metalaşmadığı, ticarileşmediği, “Kamusal Demokratik Eğitim” uygulamalarının, eğitim sistemimizin temel belirleyeni haline gelmesidir.

Abdullah DAMAR / Eğitimci-Yazar

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI, ÖZEL HABER kategorisi altında 19 Kasım 2012 tarihinde eklenmiştir. "Öğretmen İşsizliğinin Sonuçları" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. Mu_Al_Li_Me

  RT @kemaldemir06: ŞubattaÖğrt AtamasıŞart 2017-2018 KPSS puanları ile yapılacak olan 20 bin atama YETERSİZDİR. Talebimiz Şubat ayında en a…

 1. Habibe83406966

  RT @YusufSuseven: ŞubattaÖğrt AtamasıŞart 117 bin öğretmen açığı varken 20 bin atama yetmez! Şubat'ta en az 40 bin atama için adımlar atıl…

 1. EmreAlp59

  RT @RkyGvn1: ŞubattaÖğrt Atamasışart Lütfeeeennnn sayın bakanım 2017 liler magdur oldu 2018 liler de olmasın ortak yine ek atama istiyoruz…

 1. Mu_Al_Li_Me

  RT @YusufEmre82: ŞubattaÖğrt AtamasıŞart 117.000 açık 450.000 atama bekleyen öğretmen varken 20 bin atama yetersizdir. Yeni bir atama mü…

 1. feylosof61

  RT @AyrakDerya: ŞubattaÖğrt AtamasıŞart Atanmak için bekleyen binlerce öğretmen varken ve birçok branşta 80 üstü alanlar bile atanamıyorke…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8