Öğretmen, Polis ve Doktora İhtiyaç Var

Devletin en çok polis, öğretmen ve doktora ihtiyacı olduğu açıklandı.

Devlet Personel Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre kamuda en fazla polis, öğretmen ve doktora ihtiyaç bulunmakta.

Devlet Personel Başkanlığı (DPB) Başkanı Mehmet Ali Kumbuzoğlu 812 bin öğretmenin görev başında olmasına rağmen hala 127 bin öğretmene ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Kumbuzoğlu ayrıca devletin polis ve doktor ihtiyacının olduğunu da söyledi.

“En Fazla Öğretmen Alınmakta”

DPB Başkanı Kumbuzoğlu her yıl çok sayıda öğretmen alımı yapıldığını ve her yıl 50 bin dolayında öğretmene ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

127 bin öğretmene olan ihtiyacın Bakanlık tarafından 3 yılda gidermesini beklediğini belirten Kumbuzoğlu “İkinci sırada üst düzeyde polis ihtiyacı var. Bunu da gidermeye çalışıyoruz. Sağlık ve yardımcı sağlık personelinde ihtiyaç diz boyu. Doktor ihtiyacımız çok fazla. Tıp fakültelerinden her yıl 5 bin doktor mezun oluyor. Bu sayı az. Son 10 yılda 500 bin kamu personeli emekli olurken 1 milyon kamu personeli alındı.

Müfettiş ve yardımcı sayısında azalma var. Uzman sayısında, iş denetçi noktasında büyük artışlar var. 3 milyon civarında kamu görevlisi var.

812 bin civarında öğretmen, 14 bin hakim ve savcı, 120 bin öğretim üyesi, 200 bin asker, sağlık hizmetlerinde toplam 384 bin kişi, 103 bin mühendis, 107 bin kişi din hizmetlerinde çalışıyor. Temmuz ayında 3 bin engelli kamuya yerleştirilecek” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.