ÖĞRETMENE 100 TL ZAM YOLDA

Milli Eğitim Bakanlığı Kurum İdare Kurulu toplantısında öğretmenlerin aylık gelirlerine ekstra artış getirecek önemli bir öneri gündeme getirildi. Öneri kabul edilirse öğretmen maaşlarına 100 lira zam getirecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, bir sendikanın, öğretmen maaşlarına 100 lira ek zam sağlayacak ek ders ücretlerinin vergiden muaf tutulması önerisini değerlendirmeye aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmen maaşlarına fazladan 100 TL zam sağlayacak formülü gündemine aldı. MEB Kurum İdare Kurulu toplantısında öğretmenlerin aylık gelirlerine ekstra artış getirecek önemli bir öneri gündeme getirildi.

Yetkili sendikanın MEB Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik’e sunduğu öneriyle, öğretmenlere ödenen ek ders ücretlerinin vergiden muaf tutularak, vergi matrahına dahil edilmemesi isteniyor. Bakanlığın değerlendirmeye aldığı öneri uygun görülür ve ek ders vergiden muaf tutulursa, öğretmen maaşına yaklaşık 100 TL zam gelmesi söz konusu olacak.

DİĞER BAKANLIKLAR ÖRNEK

Milli Eğitim Bakanlığı’na getirilen önerinin daha önce Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e de iletildiği ve önerinin incelemeye alındığı belirtildi.

Uygulamaya örnek olarak Maliye Bakanlığı çalışanına ve SGK çalışanına ödenen maliye tazminatının gelir vergisinden muaf tutulması gösterildi.

Öğretmenlere, şeflere, okul müdürlerine, müdür yardımcılarına ödenen ek ders ücretleri ise mevcut durumda bu vergiye tabi tutuluyor.

Benzer bir uygulamanın hayata geçirilmesi yoluyla eğitim çalışanlarının maaşları ortalama 100 TL artabileceği belirtildi.

Bu gelişme eğitim çevrelerinde, daha önce de defalarca kadro ve sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi konusunda öğretmenlere söz veren Milli Eğitim Bakanlığı’nın mevcut uygulama konusunda da herhangi olumlu bir adım atmayacağı dile getirildi. Ayrıca haber, olası bir seçim ve referanduma yönelik bir haber olarak yorumladı.

Bazı sendikalar ise haberi “toplu görüşme masasında komik zamlara ve hak kayıplarına imza atanlar, şimdi kendilerini kurtarmak ve üyesine sevimli görünmek için gerçekleşmesi mümkün olmayacak sözde taleplerle kamuoyunu oyalıyorlar” şeklinde yorumladı.

1 thought on “ÖĞRETMENE 100 TL ZAM YOLDA

  1. buna kimseyi inandıramazlar. öğretmenlere zam yapılması onların itibarını artırır ve seslerinin daha çok çıkmasına neden olur. bunu da hükümet ve özellikle de meb istemez. onlar sadece hiç bir sonuca ulaşmayan yeni projeler üzerinde konuşarak velileri ve basını meşgul etsinler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.