» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Öğretmene Bir Derece

A+  A- Öğretmene Bir Derece

Yükseköğretim Yürütme Kurulu; Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği Programından mezun olanların, Sağlık Bilimleri Lisansiyeri sayılmasına karar verdi.

Mesleki Eğitim Fakültesi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği Programından mezun olan ve MEB kadrolarında çalışan öğretmenler ilave bir derece alacak.

“Kimler Sağlık Bilimleri Lisansiyeri Sayılır?” (Haberin 2. bölümünde…)

Bu karar 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36. maddesine göre, öğretmenlere bir derece verilmesi anlamına geliyor. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36. maddesinin “Ortak Hükümler” başlıklı (A) fıkrasının 5. bendinde; “Dört yıl ve daha fazla süreli yüksek öğrenim görenlerden tabip, diş tabibi, veteriner hekim, eczacı İle benzeri sağlık bilimleri lisansiyerleri (Hayvan sağlığı dâhil) Biyolog unvanına sahip akademik personel giriş derece ve kademelerine bir derece eklenmek suretiyle bulunacak derece ve kademelerden hizmete alınırlar.” denilmektedir.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü mezunu bir öğretmenin memuriyete giriş derece ve kademesine bir derece ilave edilmemesi işlemine karşı açtığı idari davada, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından söz konusu mahkemeye gönderilen 18/02/2010 tarihli ve B30.0.EÖB.0.00.00.01-95 sayılı cevabi yazıda 10/02/2010 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu Toplantısında; Mesleki Eğitim Fakültesi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği Programından mezun olanların, Sağlık Bilimleri Lisansiyeri sayılmasına karar verildiğini açıklamıştır.

Bu durumda, Mesleki Eğitim Fakültesi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği bölümünden mezun olan ve Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında görev yapmakta olan personel, sağlık bilimleri lisansiyeri sayıldıkları 10/02/2010 tarihi itibariyle ilave bir derece alacaklardır.

Yükseköğretim Yürütme Kurulunun Mesleki Eğitim Fakültesi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği Programından mezun olanların, Sağlık Bilimleri Lisansiyeri sayılmasına karar vermesin ardından MEB Personel Genel Müdürlüğü uygulamanın bu durumda olan tüm öğretmenlere yansıtılması için aşağıdaki yazıyı yayınlamıştır.

PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN YAZISI

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’nün 30/06/2010 tarih ve 1999/32619 sayılı yazısı için tıklayınız.

“Kimler sağlık bilimleri lisansiyeri sayılacaktır?” sorularının artması üzerine Personel Genel Müdürlüğü konuyla ilgili yazı yayımlanmıştır.

Haberin 2. sayfasında >>

1 2

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 20 Temmuz 2010 tarihinde eklenmiştir. "Öğretmene Bir Derece" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. duyguu

    gazi üniversitesi mesleki egitim fakültesinin kuaförlük bölümüde teknik sayılır mı

  2. hediye

    Mesleki Eğitim Fakültesi mezunu olup “Teknik Öğretmen” unvanına sahip personelin mezunu olduğu fakültenin yukarıda yer verilen hükümde sayılan “Teknik Eğitim Fakültesi”ne denk olup olmadığı hususunun Başkanlığınızca değerlendirilmesi gerektiği, söz konusu fakültenin Teknik Eğitim Fakültesine denk kabul edilmesi halinde bahsi geçen personele 657 sayılı Kanunun yukarıda yer verilen hükmü gereğince bir derece verilebileceği mütalaa edilmektedir.
    başka bir sayfa da bu yazıyı okudum ve ben Açıköğretim Fakültesi okulöncesi öğretmenlik mezunuyum(devlette çalışmıyorum) Teknik öğretmen unvanıyla okulöncesi öğretmeni olan birinin pedagog olarak çalıştığını biliyorum benim de Teknik öğretmen unvanını alıp psikoloji üzerine yüksek lisans yaparak da pedagog olma şansım varmı bilgisi olan varsa lutfen cevap verebilir mi?

  3. erhan

    o kadar beslenme besin kimyası mikrobiyolji derslerini neden aldık o zaman envayi çeşit sağlık derslerini bizde aldık bizede bence bir derece verilmesi gerekirdi

  4. derya

    ben selçuk üniv. mef çocuk gelişimi öğretmenliğini bitirdim bende hemen 9 dan 8 e indimm

  5. nihal

    merhabalar
    bende selcuk üniv.cocuk gelişimi ve ev yönetimi aile ekonomisi ve beslenme öğretmnliğini teknik öğretmen ünvanıyla bitirdim ayrıca diplomamada bile yazılıdır.isatnbulda teknoloji ve tasarım öğretmenliğinde görev yapıyorum .aynı branştan gazi üniversitesinden bi arkadaşım mayıs döneminde bir derece almış…ama incelediğim yazıların hiçbirinde aile ekonomisi mezunlarıda saglık lisansiyeri denilmiyo.. teknik öğretmen olarak mezun oldugum halde neden böyle bir derece alamıyoruz bilgilendirrmisiniz

  6. meral

    ben selçuk üni. mesleki eğitim fak. anaokulu öğretmenliği mezunum bu derece bizede verilecekmi

  7. derya

    gazi üniversitesi çocuk gelişimi ve ev yönetimi eğitimi bölümü aile ekonomisi ve beslenme ana bilim dalın bölümünden mezun olanlarda bu haktan yararlanabilirmi bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

    • rifat

      bende aynı üniversitenin aynı bölümünden mezunum. yani kısaca gazi mef aek.milli eğitime genelge ve dilekçe ile başvuru yaptım, okuldan üst yazı ile mem evrak kayıta bıraktırdım cevap vermek zorunda olsunlar diye. cevaben aek lilerin bu kapsama girmediği belirtildi. üzgünüm ama 9/1 den devam edecek aek liler.

  8. betül

    tatmin edici bir cevap oldu ..teşekkür ederim

  9. Ender

    Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Bölümünün Çocuk Gelişimi ve “Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı” ile Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Programlarından mezun olanların da yararlanabileceği belirtiliyor.

    Buradan anlaşıldığı üzere Mesleki Eğitim Fakültesinin “Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı” mezunları da aynı ünvana sahip oluyorlar. Ancak bu kişilerin Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan alacakları bir belge ile bu durumu belgelemeleri gerekiyormuş.

  10. betül

    haberi zaten okudum ama virgül değişikliğinin bile farklı anlamlara geldiği yasa tasarıları var takdir edersin ki okul öncesi diye geçmediği için emin olmaya çalışıyorum.

  11. admin

    Merhaba Betül, konuyla ilgili Personel Genel Müdürlüğü’nün açıklaması haberin 2. bölümüne eklenmiştir. Yazıyı ve konuyla ilgili verilmiş olan cevabı haberin 2. bölümünden okuyabilirsiniz.

  12. betül

    hala cevap bekliyorum ..

  13. betül

    merhaba.ben mesleki eğitimde okul öncesi öğretmenliği okuyorum,bu kanun bizide kapsıyor mu? bilen biri cevap versin lütfen çok önemli

  14. gülümser

    97 mezunları çocuk gelişimi ve ev yönetimi eğitimi olarak mezun olmuşlardır.bunlara neden sağlık lisansiyeri hakkı tanınmıyor

    • nur

      ben de çocuk gelişimi ve ev yönetimi eğitimi mezunuyum ve başvurup 1 derece aldım. arkadaşım da hacettepe mezunu o da 1 derece aldı.ilgilenenlere duyurulur.

      • erva

        merhaba siz gazi ünüversitesi aile ekonomisi beslenme öğretmenliğindenmi mezunsunuz yardımcı olabilirmisiniz hangi benge dilekç ile hangi ilgili birime baş vurdunuz ?yardımcı olabilirsaniz sevinirim teşekkürler

      • ülkü

        siz hangi fakültenin çocuk gelişimi ve ev yönetimi eğitimi bölümünden mezun oldunuz

  15. esra

    sağlık bakanlığının sayfasında hacettepe,bazı yazılarda gazi geçiyor. Bazı yerlerde ise tüm çocuk gel. mezunları nedir bu kaargaşa

  16. müge

    TEŞEKKÜR EDERİM

  17. admin

    Sayın Müge, ilgili yazıya (Manisa) Alaşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü “resmî” internet sitesinden de erişebilirsiniz. http://alasehir.meb.gov.tr/resmi_yazi_duyuru/temmuz2010/saglik_bilimleri_lisansiyeri_1507.pdf

  18. müge

    böyle bir genelge ne mebin kendi sayfasındaki mevzuat bankasında nede personel genel müdürlüğünün mevzuat bankasında yok. ayrıca mesleki eğitim fakültelerinde çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü değil,çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği bölümü var. çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü Hacettepe üniveristesinde var. Bakanlık böyle bir genelge yayınlasa buna dikkat ederdi bence.

  19. admin

    Sayın Müge, hangi konuda umutlandığınızı ve ardından hayal kırıklığına uğradığınızı belirtirseniz, varsa bu konudaki hatamızı düzeltebiliriz. İyi günler dileriz.

  20. müge

    niye böyle yalan haberler yapıp milleti umutlandırıyorsunuz

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4