Öğretmene Şiddet İzni Verildi

Yayımlanan yeni yönetmeliğe göre devlet okullarında şiddetin önüne geçilemediği gerekçesiyle, öğrenciye ‘makul dayağın’ önü açıldı. Yönetmeliğe göre okulun tek hakimi öğretmen olacak. Konuyla ilgili uzmanların görüşleri ise hayata geçirilen uygulamadan çok farklı. Kimileri disiplin için şiddetin gerekli olduğunu düşünüyor, kimileri de ‘her alanda şiddete karşıyız’ diyor.

İngiltere’de Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı yeni yönetmelikle, devlet okullarında öğretmene disiplini sağlamak amacıyla ‘makul ölçüde dayak atma’ izni çıktı.

İngiliz The Telegraph‘ın haberine göre, ülkede 21 bin devlet okulunda günde yaklaşık bin öğrenci ders sırasında ya da dışarda arkadaş ve öğretmenlerine karşı kötü muamelede bulunmak suçlamasıyla okuldan uzaklaştırılıyor. Yapılan araştırmaya göre, 2010’da öğrencilerin, öğretmen ve diğer okul çalışanlarına yaptığı saldırılar son 5 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Geçen yıl öğrencilerin saldırılarında 42 öğretmen yaralandı. Tüm bunları önlemek amacıyla Eğitim Bakanlığı bir yönetmelik yayınladı. 600 sayfalık yönetmeliğin 52 sayfasında bulunan maddelerden bir kısmı şöyle: Öğretmen öğrenciye ‘makul’ ölçüde şiddet uygulayabilir veya darp edebilir; öğrencileri şikayet etmek için polis çağırabilir; alkol, uyuştyurucu gibi bahanelerle öğrencinin çantasını karıştırabilir; aşırı şiddet uyguladığı iddia edilen öğretmen görevinden hemen alınmaz.

The Telegraph’ın haberi için tıklayınız.

EĞİTİM SENDİKALARI NE DİYOR?

TÜRK EĞİTİM SEN: “Disiplin Yoksa Başarı Olmaz”

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: Dayak öğrencinin psikolojisini bozduğu gibi okuldan soğumasına da neden olur. Ancak Türkiye’de öğretmenler öğrenciler üzerindeki etkinliklerini yitirdiler. Dayak atılsın demiyorum ama İngiltere’dekine benzer bir uygulamanın Türkiye’de tartışılması gerekir. Öğretmenin disiplini sağlamak için küçük de olsa fiziki güç kullanması hemen şikayet konusu ediliyor. Disiplinin olmadığı yerde başarı olmaz.

EĞİTİM BİR SEN: “Öğretmene Yapılan Şiddete de Karşıyız”

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu: Okullarda fiziki şiddetin olmasını istemek demokratik topluma uygun olmaz. Ancak öğretmene de şiddet uygulanmasını istemem. Bazen sabrı taşan öğretmenler olduğunda hepsi böyleymiş gibi algılanıyor. Bu sefer velilerde öğretmenlere karşı bir alerji oluşuyor. Evinde bir çocuğuna söz geçiremezken, yüzlercesine rehberlik yapan öğretmeni anlayamıyorlar. Öğretmenlerin fiziki şiddet uygulamak gibi bir istekleri yok.

EĞİTİM SEN: “Sınırlısına Dahi Onay Vermeyiz”

Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız: Biz sadece okullarda değil hayatın her alanında şiddete karşıyız. Şiddetin sınırlı bir biçimde dahi kullanılmasına asla onay vermeyiz. Demokrasinin beşiği denilen İngiltere eğitimde böyle bir yola başvuruyorsa aslında kapitalizmin kendi yaratmış olduğu krizi çözmek açısından geldiği yeri de göstermesi açısından önemlidir. Biz çocukların da hakları olduğunu ve bu haklarla eğitim almaları gerektiğini düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.