Öğretmenevi Aidatı Kaldırıldı

Eğitim Bir Sen Kurum İdari Kurulu‘nda öğretmenevi aidatı sorununa çözüm getirdi. Öğretmenevi üye aidatı uygulaması kaldırılarak tüm eğitim çalışanlarının öğretmenevi üyesi olarak kabul edilmesi Bakanlık tarafından kabul edildi.

Öğretmenlerin bunca önemli sorunu varken, zam ve toplusözleşme konusunda hâlâ bir sonuç elde edilememişken, atanamayan yüzbinlerce öğretmen atanmayı beklerken Eğitim Bir Sen‘in öğretmenevi aidatlarını gündeme getirmesi ve bunu önemli bir olaymış gibi sunması sosyal medyada ve eğitim çevrelerinde tepkiyle karşılandı.

Sosyal medyada öğretmenler “tek derdimiz buydu, teşekkürler sendika”, “atanamamamın en önemli sebebi ortadan kalkmış, artık aidat ödenmeyecekmiş”, “Van’da öğretmenevi mi kaldı aidat ödeyecek?” cümleleriyle tepkilerini dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ise konuyla ilgili genelgeyi imzalayarak valiliklere gönderdi. Genelgede; kurumlarda ücretlerin belirlenmesinde, her yıl Maliye Bakanlığınca Ocak ayı içerisinde yayımlanan Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliğ hükümlerine göre hareket edileceği belirtilerek, “Buna göre, kamu sosyal tesislerinden yararlandırılmayla ilgili Başbakanlık Genelgeleri ve Bakanlığımızla diğer kurumlar arasında yapılan protokol hükümleri saklı kalmak şartıyla; üye aidatı uygulaması kaldırılarak, tüm eğitim çalışanları ve yakınları, diğer kamu kurum-kuruluşları personeli ve bunların dışındakiler için olmak üzere üç ayrı tarife uygulanacaktır” denildi.

Buna göre, artık öğretmenevlerine üye olmak isteyen öğretmenler her yıl aidat ödemeyecek.

Daha önce öğretmenlere uygulanan indirimli tarifeden yararlanamayan diğer eğitim çalışanları da bu düzenlemeyle öğretmenevlerinden indirimli olarak faydalanabilecek.

Yapılan son düzenlemeyle birlikte artık hiçbir eğitim çalışanından öğretmenevi aidatı alınmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.