» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

“Öğretmeniniz Sizi Eylemlere Götürüyor muydu?”

A+  A- “Öğretmeniniz Sizi Eylemlere Götürüyor muydu?”

Adana Abidin Dino Parkı’nda dün (4 Ocak) yapılan basın açıklamasında Gezi Direnişi’nin Adana eylemlerinde yer alan öğretmenlere açılan soruşturmalara ve öğrencilere öğretmenlerini, öğretmenlere meslektaşlarını ihbar etmeleri için sorulan sorulara yer verildi.

Açıklamaya göre, Eğitim Sen’li Güven Boğa’nın görev yaptığı Tepebağ Lisesi’nde 3 Ocak günü erken saatlerde, müfettişler tarafından okulda görev yapan öğretmenlerin, kura çekilerek çağrılan öğrencilerin ve sınıf başkanlarının öğretmenleri Boğa hakkındaki şu sorulara cevap vermesi istendi.

Sizi eylemlere götürüyor muydu, katılmaya zorladı mı?
Sanal ortamda çağrı yaptı mı?
Kamu düzenini bozan eylemlere katıldığını gördünüz mü?
Medya yoluyla sizi davet etti mi?

Açıklamada KESK üyelerine dair baskı şu ifadelerle yer buldu:

Daha önceden de bu kapsamda yürütülen soruşturmalar sonucunda KESK’li bir yöneticimiz Adana’dan Kars’a sürgün edilmiş ve dört arkadaşımız ise uyarı cezası almışlardır ve 140 arkadaşımızın soruşturması ise halen devam etmektedir.

KESK Dönem Sözcüsü Muzaffer Yüksel’in okuduğu açıklamanın tam metni:

Gezi Parkı eylemcilerine değil hırsızlara, yolsuzluk yapanlara soruşturma açın.

Baskı, soruşturma ve sürgünlere karşı sessiz kalmayacağız!

Türkiye’de başta sağlık ve eğitim hakkı olmak üzere, en temel insan hakları ve özgürlükler yok sayılmakta, en temel demokratik talepler bile tehditlerle, baskı ve şiddetle bastırılmaya çalışılmaktadır.

AKP hükümeti bugüne kadar attığı her adımda, sadece kendisi gibi düşünenler için demokrasi ve özgürlük talep etmiştir.

Kamu emekçilerinin yıllardır yaşadığı sorunlar karşısında sesini yükseltmesi, alanlara çıkarak sorunlarına çözüm araması, siyasi iktidarı fazlasıyla rahatsız etmektedir. Kendisine muhalif her sesi, her düşünceyi bastırmak isteyenler, Türkiye’nin çeşitli illerinde sendikamıza ve üyelerimize yönelik idari ve siyasi baskılarını, özellikle Gezi direnişi sonrasında belirgin bir şekilde yoğunlaştırmıştır.

İlimizde de Gezi Parkı Eylemleri bahane edilerek sendika yönetici ve üyelerimize açılan soruşturmalar devam etmektedir. Soruşturmaları gerçekleştirenler işyerlerimize gelerek öğrenci ve öğretmenleri gezi parkı eylemlerine yönlendirdiği gerekçesiyle toplu yazılı ve sözlü ifadeye zorlamaktadır. Adeta öğrenci, öğretmen ya da kurum çalışanları zorla arkadaşlarını ihbara yönlendirilmektedir.

Son olarak Eski Eğitim Sen Adana Şube Başkanımız Güven BOĞA’nın görev yaptığı Tepebağ Lisesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı müfettişler soruşturma kapsamında 03 Ocak 2014 Cuma günü sabah erken saatlerinde okulda görev yapan Öğretmen, öğrenci (Öğrenciler kura çekilerek çağrılmış) ve Sınıf Başkanlarına soruşturma kapsamı içerisinde aşağıdaki sorulara yanıt vermesi istenmiştir;

Güven Boğa Gezi Parkı Eylemleri İle İlgili;

1- Sizi eylemlere götürüyor muydu, katılmaya zorladı mı?

2- Sanal ortamda çağrı yaptı mı?

3- Kamu düzenini bozan eylemlere katıldığını gördünüz mü?

4- Medya yoluyla sizi davet etti mi?

Biçiminde sorular sorulmuştur.

Bu uygulamalar ile sendikalarımızın yönetici ve üyeleri üzerinde yıldırma ve sindirme politikası linç kampanyasına dönüştürülmüştür.

İlginç olan yine aynı arkadaşımız ile ilgili diğer KESK üyelerinin geçirdiği soruşturmalardan ayrı tutularak tek başına açılan bir soruşturma kapsamında 3 Temmuz 2013 tarihinde alınan ifadesinde ‘GEZİ PARKI EYLEMLERİNİN EN ÖNÜNDE YER ALMAK VE GRUPLARI YÖNLENDİRMEK’ sorusu sorulmuş ve Adana’da ki eylemlerin faturası Güven BOĞA’ya kesilmek istenmiştir.

Daha önceden de bu kapsamda yürütülen soruşturmalar sonucunda KESK’li bir yöneticimiz Adana’dan Kars’a sürgün edilmiş ve dört arkadaşımız ise uyarı cezası almışlardır ve 140 arkadaşımızın soruşturması ise halen devam etmektedir.

Değerli basın;

Bizleri soruşturma, sürgün ve tehditlerle sindirebileceğini savunanlar, kısa süre içinde nasıl büyük bir yanılgı içine düştüklerini göreceklerdir. İşyerlerinde yoğunlaşan baskılara, tehditlere ve giderek artan psikolojik yıldırma girişimlerine asla pabuç bırakmayacağımız bilinmelidir.

Yaşamın her alanına müdahale eden AKP iktidarı kendisine karşı Haziran ayından bu yana kararlı bir iradeyle sürdürülen direnişe karşı içinde bulunduğu çaresizliği daha fazla korku, daha fazla şiddet, daha fazla baskıyla aşmaya çalışmaktadır.

Bizler şiddete, yağmaya, talana, yolsuzluğa dün olduğu gibi bu gün de karşı çıkacağız.

Adalet, özgürlük, insanca yaşam, kardeşlik, barış için mücadele etmeye devam edeceğiz.

KESK, DİSK, TMMOB, Adana-Osmaniye Tabip Odası,

Kurumlar Adına KESK Dönem Sözcüsü

Muzaffer Yüksel

SES Adana Şube Başkanı” -sendika.org

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 5 Ocak 2014 tarihinde eklenmiştir. "“Öğretmeniniz Sizi Eylemlere Götürüyor muydu?”" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. gezi_zekali_74

  RT @avtugaybek: Adana'da 13 yaşında çocuk ve babasına evlerinin önünde polisler tarafından işkence ediliyor. Çevrede bulunanların tepki gös…

 1. n4d4m4s

  Lübnan gezi videosu izliyorum. Umarım bi gün bu topraklar huzur bulur da ege turu gibi bi bölgesel yemek turu yapar… https://t.co/iLhoGjH9Qt

 1. secretbottom

  RT @292_mromantik: #hataygay #mersingay #adanagay #diyarbakırgay #gaziantepgay HATAY ADANA MERSİN ANTEP DİYARBAKIR gezi planımdaki iller g…

 1. _tatilyoreleri

  Adana Arkeoloji Müzesi - #Türkiye - #TatilYöreleri https://t.co/q12nov9r4M #tatil #gezi

 1. Hazal09754515

  RT @sevdaturkusev: Adana’da namaz kılmak isteyenlere tekme tokat girişen bu güvenlik güçlerinin aynen gezi olaylarında o çadırları yıkanlar…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
3