» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Öğretmenler de Düzenleme İstiyor

A+  A- Öğretmenler de Düzenleme İstiyor

Polisler 3 hafta askerlik yapacak, öğretmenler ve doktorların askerliği ile ilgili düzenleme bekleniyor. Eğitim Sen, doktor, akademisyen ve özellikle öğretmenler için askerlik düzenlemesi yapılmazsa dava ve eylem sürecinin başlatılacağını belirtti.

Polislerin askerliğiyle ilgili tasarıya göre şu anda silah altında olan 38 bin polis 3 hafta askerlik yapacak.

İçişleri Bakanı Atalay, Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan polisin askerlik süresini kısaltan tasarıya geçici bir madde eklediklerini söyledi.

Buna göre askere gitmeyi bekleyen veya şu anda silah altında olan toplam 38 bin polis sadece 3 hafta askerlik yapacak.

ASKERLİĞİNİ YAPMAYAN POLİS OLAMAYACAK

38 bin polisin akademi, meslek yüksekokulu veya üniversite mezunu olduklarına bakılmaksızın 3 hafta temel askerlik hizmetiyle askerlik görevlerini tamamlamalarına Genelkurmay Başkanlığı’nın da itiraz etmediği öğrenildi. Atalay, üniversite mezunlarından polis aldıklarını hatırlatarak, “Bundan sonra üniversite mezunlarından polis alırken askerliklerini yapma şartı arayacağız. İlana çıkarken askerliklerini yapma şartı olduğunu açıkca yazacağız” dedi.

ÖĞRETMENLER DE YARARLANMAK İSTİYOR

Bu düzenlemenin ardından diğer kamu çalışanları da aynı haktan yararlanmak istiyor.

Düzenlemeye en somut tepkiyi gösteren Eğitim Sen’e göre AKP kendi kolluk hizmetini üreten polislere ayrıcalık tanınmakta. Bu düzenlemenin, AKP’nin açıkça bu hizmet alanına ve polise verdiği ayrıcalığı gösterdiği belirtildi.

Askerlikle ilgili ayrıcalığın öğretmenlere, akademisyenlere ve doktorlara da sağlanmaması durumunda hukusal ve eylem sürecinin başlatılacağı açıklandı.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 5 Ocak 2011 tarihinde eklenmiştir. "Öğretmenler de Düzenleme İstiyor" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. tolga

    peki kamuda çalışmayan ne olacak….onlarda kamunun eksigini 3 sene askerlik yaparakmı dolduracak..hep bir zümreye ayrıcalıga karşı çıkmışımdır..bir iyileştirme varsa tüm halk yararlanmalı..sadece polisler doktorlar yada kamu çalışanları degil…………..

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6