Öğretmenler de Düzenleme İstiyor

Polisler 3 hafta askerlik yapacak, öğretmenler ve doktorların askerliği ile ilgili düzenleme bekleniyor. Eğitim Sen, doktor, akademisyen ve özellikle öğretmenler için askerlik düzenlemesi yapılmazsa dava ve eylem sürecinin başlatılacağını belirtti.

Polislerin askerliğiyle ilgili tasarıya göre şu anda silah altında olan 38 bin polis 3 hafta askerlik yapacak.

İçişleri Bakanı Atalay, Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan polisin askerlik süresini kısaltan tasarıya geçici bir madde eklediklerini söyledi.

Buna göre askere gitmeyi bekleyen veya şu anda silah altında olan toplam 38 bin polis sadece 3 hafta askerlik yapacak.

ASKERLİĞİNİ YAPMAYAN POLİS OLAMAYACAK

38 bin polisin akademi, meslek yüksekokulu veya üniversite mezunu olduklarına bakılmaksızın 3 hafta temel askerlik hizmetiyle askerlik görevlerini tamamlamalarına Genelkurmay Başkanlığı’nın da itiraz etmediği öğrenildi. Atalay, üniversite mezunlarından polis aldıklarını hatırlatarak, “Bundan sonra üniversite mezunlarından polis alırken askerliklerini yapma şartı arayacağız. İlana çıkarken askerliklerini yapma şartı olduğunu açıkca yazacağız” dedi.

ÖĞRETMENLER DE YARARLANMAK İSTİYOR

Bu düzenlemenin ardından diğer kamu çalışanları da aynı haktan yararlanmak istiyor.

Düzenlemeye en somut tepkiyi gösteren Eğitim Sen’e göre AKP kendi kolluk hizmetini üreten polislere ayrıcalık tanınmakta. Bu düzenlemenin, AKP’nin açıkça bu hizmet alanına ve polise verdiği ayrıcalığı gösterdiği belirtildi.

Askerlikle ilgili ayrıcalığın öğretmenlere, akademisyenlere ve doktorlara da sağlanmaması durumunda hukusal ve eylem sürecinin başlatılacağı açıklandı.

1 thought on “Öğretmenler de Düzenleme İstiyor

  1. peki kamuda çalışmayan ne olacak….onlarda kamunun eksigini 3 sene askerlik yaparakmı dolduracak..hep bir zümreye ayrıcalıga karşı çıkmışımdır..bir iyileştirme varsa tüm halk yararlanmalı..sadece polisler doktorlar yada kamu çalışanları degil…………..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.