Öğretmenler Günü Hediyesi Şiddet Oldu

Eğitim Sen‘in çağrısıyla ve çeşitli taleplerle bir araya gelen eğitim emekçilerine polis müdahalede bulundu. Polisin gazlı ve tazyikli suyla müdahalesi sırasında yaralananlar oldu.

Eğitim Sen’in “Meslek onurumuza, geleceğimize ve haklarımıza sahip çıkmak için” sloganıyla yaptığı miting için binlerce eğitim emekçisi, 15 Şubat 1969′da TÖS’ün Büyük Eğitim Yürüyüşü’nü başlattığı Tandoğan Meydanı’nda bir araya geldi.

Yaklaşık 10 bin eğitimcinin yürüyüşe geçmesiyle birlikte polis dağılın uyarısı yaptı. Eğitim Sen’in Milli Eğitim Bakanlığı’na yürümesi polis barikatıyla engelledi.

Eğitim Sen yetkililerinin basın açıklaması yapıp olaysız dağılacağız açıklamasına rağmen polis TOMA ve gaz bombalarıyla müdahaleye başladı. Bir çok eğitimcinin yaralandığı müdahalede başına gaz bombası kapsülü çarpan bir kadın öğretmenin de acilen hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Eğitim Sen Konya Şube Başkanı Cebrail Bektaş‘ın polis müdahalesi sonucu ayağı kırıldığı öğrenildi.

Polisin çok miktarda kullandığı gaz bombası Kızılay Meydanı’nı nefes alınamaz hale getirdi. Müdahaleler sırasında,vatandaşların ve haftasonu olması dolayısıyla dolu olan dershanelerdeki öğrencilerin de gazdan etkilendiği görüldü.

Başbakan Öğretmen Kutsaldır Derken…

Müdahale sırasında konuşan Başbakan Erdoğan, “Fedekar, cefakar öğretmenlerimize şükranlarımızı bir kez daha ifade edeceğiz. Bu tabii bir sembol, öğretmenlerimiz senede bir gün hatırlanacak varlıklarımız değildir. Sadece üç kişinin elini öpeceksiniz derim. Bir annenizin, iki babanızın, üç öğretmeninizin, hocanızın. Başka kimsenin elini öpmeyin. Çünkü onlar eli öpülesidir. Olaya böyle bakmamız lazım” açıklaması yapmaktaydı.

Müdahale sosyal medyada öğretmenler günü hediyesi mi yorumlarına neden oldu.

#EğitimEmekçileriDireniyor etiketi Türkiye gündeminde…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.