» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Öğretmenler Günü Kutlanacak; Kutla!

A+  A- Öğretmenler Günü Kutlanacak; Kutla!

24 Kasım Öğretmenler Günü‘nün yaklaşmasıyla çeşitli firmalar ve kurumlar öğretmenler gününü “kutlamak” adına öğretmenler günü kampanyaları-etkinlikleri düzenliyor.

Genellikle bankaların “uygun faizli” kredi kampanyaları göze çarpsa da, öğretmenler günü pastasından payına düşeni almak için otel ve restoranlar da çeşitli duyurular yapmakta.

Milli Eğitim Müdürlükleri de illerinde çeşitli öğretmenler günü etkinlikleri düzenlemekte. Bugünlerde bir çok Milli Eğitim Müdürlüğü, düzenledikleri öğretmenler günü etkinliğini bir yazıyla kurumlara gönderdi.

Bu etkinlikler genellikle çeşitli ikramlar ya da birlikte yenen yemek, müzik öğretmenlerinden oluşan bir koro, ve müdürlükten yetkililerin “öğretmenliğin ne kadar kutsal bir meslek “olduğu içerikli konuşmasından oluşmakta.

En Az %25’inıin Katılımı…

Milli Eğitim Müdürlüklerinin kurumlara gönderdiği yazılarda ortak olan nokta ise; “…isteyen öğretmenlerin katılımı, her okuldan en az 5 kişinin katılımı konusunda ‘gerekli hassasiyetin’ gösterilmesi…”

Öğretmenler gününde zaten sistemin karmaşasının yorgunluğunu taşıyan öğretmenlerin bir de “zoraki” şekilde etkinliklere katılımının istenmesi bir çok öğretmende bu tarz resmi etkinliklere karşı bir isteksizlik doğurmakta.

Bir çok öğretmen ya bu günün kutlanacak bir yanı olmadığını belirtmekte ya da günü kendi organizasyonlarıyla değerlendirmekte.

Kutlanacak Ne Var?

Öğretmenler günü kutlamalarında göze çarpan bir diğer nokta ise yıldan yıla öğretmenlerin bu güne olan yaklaşımlarındaki değişiklik… Eğitim sisteminin karmaşasını ve tüm sorumluluğunu üstlenmek zorunda kalan öğretmenler, bir yandan öğretmenlik mesleğinin kaybettiği itibarı dile getirirken bir yandan da “kutlanacak ne var ki?” demekte.

Özellikle son yıllarda eğitimin başındaki kişilerin olumsuz ifadelerine maruz kalan öğretmenler, öte yandan maddi yetersizliklerle de boğuşmakta.

Okul personelinin düzenlediği yemekli etkinliklerde de ciddi bir azalma göze çarpmakta.

Kişi başı 40-50 liralık bir harcamanın sözkonusu olduğu etkinliklerde bir öğretmenin böyle bir geceye ailesiyle katılmasının bedeli 200 lirayı bulabilmekte.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 20 Kasım 2013 tarihinde eklenmiştir. "Öğretmenler Günü Kutlanacak; Kutla!" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. hamzagokce

  Rehabilitasyon merk de çalışan öğretmenler özlük hakları, dershane ve ücretli öğretmen atamaları gibi prim günü esa… https://t.co/aPXjvjBwBw

 1. temmuz891

  RT @hamit_sk: @FatihDO22777910 @srht12345 @fahrettinaltun @RT_Erdogan @serdarkaragoz SAYIN başkan sözleşmeli öğretmenler pazartesi günü der…

 1. hamzagokce8

  RT @hamzagokce8: @OzelDay @RTErdogan @ziyaselcuk @ibrahimer_meb @malicevheri Rehabilitasyon merk de çalışan öğretmenler özlük hakları, ders…

 1. Nisibis4

  RT @hamzagokce8: @OzelDay @RTErdogan @ziyaselcuk @ibrahimer_meb @malicevheri Rehabilitasyon merk de çalışan öğretmenler özlük hakları, ders…

 1. hamzagokce7

  @OzelDay Rehabilitasyon merk de çalışan öğretmenler özlük hakları, dershane ve ücretli öğretmen atamaları gibi prim… https://t.co/65xKJiIi2z

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
3