Öğretmenler Günü Kutlanacak; Kutla!

24 Kasım Öğretmenler Günü‘nün yaklaşmasıyla çeşitli firmalar ve kurumlar öğretmenler gününü “kutlamak” adına öğretmenler günü kampanyaları-etkinlikleri düzenliyor.

Genellikle bankaların “uygun faizli” kredi kampanyaları göze çarpsa da, öğretmenler günü pastasından payına düşeni almak için otel ve restoranlar da çeşitli duyurular yapmakta.

Milli Eğitim Müdürlükleri de illerinde çeşitli öğretmenler günü etkinlikleri düzenlemekte. Bugünlerde bir çok Milli Eğitim Müdürlüğü, düzenledikleri öğretmenler günü etkinliğini bir yazıyla kurumlara gönderdi.

Bu etkinlikler genellikle çeşitli ikramlar ya da birlikte yenen yemek, müzik öğretmenlerinden oluşan bir koro, ve müdürlükten yetkililerin “öğretmenliğin ne kadar kutsal bir meslek “olduğu içerikli konuşmasından oluşmakta.

En Az %25’inıin Katılımı…

Milli Eğitim Müdürlüklerinin kurumlara gönderdiği yazılarda ortak olan nokta ise; “…isteyen öğretmenlerin katılımı, her okuldan en az 5 kişinin katılımı konusunda ‘gerekli hassasiyetin’ gösterilmesi…”

Öğretmenler gününde zaten sistemin karmaşasının yorgunluğunu taşıyan öğretmenlerin bir de “zoraki” şekilde etkinliklere katılımının istenmesi bir çok öğretmende bu tarz resmi etkinliklere karşı bir isteksizlik doğurmakta.

Bir çok öğretmen ya bu günün kutlanacak bir yanı olmadığını belirtmekte ya da günü kendi organizasyonlarıyla değerlendirmekte.

Kutlanacak Ne Var?

Öğretmenler günü kutlamalarında göze çarpan bir diğer nokta ise yıldan yıla öğretmenlerin bu güne olan yaklaşımlarındaki değişiklik… Eğitim sisteminin karmaşasını ve tüm sorumluluğunu üstlenmek zorunda kalan öğretmenler, bir yandan öğretmenlik mesleğinin kaybettiği itibarı dile getirirken bir yandan da “kutlanacak ne var ki?” demekte.

Özellikle son yıllarda eğitimin başındaki kişilerin olumsuz ifadelerine maruz kalan öğretmenler, öte yandan maddi yetersizliklerle de boğuşmakta.

Okul personelinin düzenlediği yemekli etkinliklerde de ciddi bir azalma göze çarpmakta.

Kişi başı 40-50 liralık bir harcamanın sözkonusu olduğu etkinliklerde bir öğretmenin böyle bir geceye ailesiyle katılmasının bedeli 200 lirayı bulabilmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.