Öğretmenler İşe Geç Geliyormuş

Dinçer’den yepyeni açıklama; “öğretmenler işe geç geliyor”. Milli Eğitim’in ekonomist Bakanı Ömer Dinçer, CNN Türk’te katıldığı programda, öncekileri aratmayan açıklamalarda bulundu.

Birçok konuya değinen Dinçer’in röportajından öne çıkan konuları haberimizde aktarıyoruz.

MİLLİ EĞİTİM’İN “MİLLİ”Sİ

Bir Türk’ün dünyaya bedel olduğunu söyleyebilirsiniz ama, eğer sizin uluslararası sınavlarda çocuklarınız 34 ülke içerisinde 33. sıradaysa, o zaman geriye dönüp bir bakmanız gerekir. Milli olmaktan neyi anlıyoruz? Eğer milli olmaktan anladığımız şey, 19 Mayıs’larda çocuklarımızı askeri bir düzen içerisinde yürütmekse, milli güvenlik derslerinde çocuklarımıza işte Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yapısını öğretmekse, yine Atatürk ilke ve inkılaplarını 1920’li yıllarda olduğu şekliyle öğretmekse biz bunları yapıyoruz aslında.

SON GÜNLERDEKİ BAYRAM TARTIŞMALARI

(Anıtkabir’in botanik parkına çevrilmesi, İstiklal Marşı’nın susturulması, okullardan Andımızın kaldırılması da uygulamaya geçirilebilir mi?)

Eğer 19 Mayıs törenlerinde çocuklarımızı askeri bir törenle, askeri bir tarzla devletin resmi protokolün önünde yürütmek eğitime bir katkı sağlıyorsa o zaman biz bunu hep beraber yapalım. Ama onun ötesinde biz bu ülkede 19 Mayıs‘ı bu toplumun bir ortak değeri olarak algılıyorsak, tüm halkın içinde olduğu, tüm gençlerimizin benimseyerek kutladığı bir merasime dönüştürmek istiyorsak bu ayrı bir şey. Ama bunun eğitimle alakası yok.

12 EYLÜL DÖNEMİNE DİKTATÖRLÜK DENECEK Mİ?

(Şili’de ders kitaplarında Pinochet dönemi için diktatörlük denecekmiş. Milli Eğitim Bakanlığı da 12 Eylül dönemiyle ilgili aynı terimi kullanacak mı?)

Bu tip şeylerde tepkisel tavırlar koymak bence hiç doğru değil. Bu ülke giderek demokratikleşiyor. Ancak bunu belirli bir etkiye karşı tepki göstererek yapmanın çok bir mantığı yok. Bugün ona tepki koydunuz, yarın niye tepki göstereceksiniz? Biz herhangi bir tepkiye dayalı olarak bir strateji geliştirmiyoruz ve Milli Eğitim Bakanlığını mümkün olduğu kadar çok gerçekçi bir zemine oturtmak ve dünyadaki ihtiyaç duyulan, toplumumuzun ve piyasanın ihtiyaç duyduğu bilgi ve yeteneklerle çocuklarımızı donatmak, amacımız bu.

ÖĞRETMEN ATAMALARI

(Ne zaman bir alım yapılacak?)

17 bin öğretmen alıyoruz. Bu hafta içerisinde kılavuzlarımız falan yayınlandı geçtiğimiz hafta. Bu hafta içerisinde Perşembe gün akşama kadar müracaatlar var, Cuma günü kura çekiyoruz, 6 Şubat‘a kadar öğretmenlerimizin göreve başlamalarını bekliyoruz ve ondan sonraki hafta hemen eğitime alacağız ve çok fazla geciktirmeden d eöğretmenlerimizi sınıflarda öğrencilerimizin karşısında bekliyoruz.

ÖZÜR GRUBU ATAMALARI

(Bakan, öğrenim özrü ataması yaptım diye yanlış bilgi veriyor, sağlık özrü tayinleri yapılmadı…)

Bir öğretmeni bir sınıftan aldığınızda ben buradan tüm topluma sormak istiyorum, çocuğunuz öğretmenine tam yeni alışmışken, daha 1 hafta, 15 gün oldu, öğretmeninizi ister sağlık, ister güvenlik, isterse aile özrüne dayalı olarak bir başka yere gönderdik ve üstelik de kadrosu orada kaldı, onun yerine yeni öğretmen veremiyorum ben. Çocuğunuzun öğretmenin sınıftan gitmesini ister misiniz? Yeni bir öğretmenin gelmesi aşağı yukarı 1 aya yakın bir süreyi alacak, belki de ücretli öğretmen bile bulamayacağız, çocuğun bir dönem boyunca dersi boş geçecek, buna razı mısınız?

Kaldı ki öğretmenlerimize de sormak lazım, böyle bir ortamda bırakıp gittiğiniz 30 çocuğun sorumluluğunu hiç hissetmememiz mi gerekir? Türkiye’de eğitim sisteminden, eğitim sistemi niteliğinin üzerinden tartışmalar yapıyorken, eğitimin kalitesini artıralım diye bir çaba içerisinde bulunuyorken öğretmenlerin de bu konularda bir hassasiyet göstermeleri gerekmez mi? Normal şartlarda ben şunu hayal ediyorum doğrusu, normalde böyle bir hayalin kurulması bir eğitim sistemi için çok doğru bir şey değil, ama Türkiye’de hayal ediyorsanız bir sorun var demektir. Ben öğretmenimizin bir çocuğu aldığında ilk günü ilk dersten, son günü son derse kadar çocuğumuza birkaç cümleyi daha öğretebilir miyiz, uluslararası alanda bu çocuk ileride bizi temsil edecek ve bu ülkenin gelişimine katkıda bulunacak diye çaba sarf ettiği bir öğretmenlik algısı mesela bekliyorum.

ÖĞRETMENLER DERSE GEÇ KALIYOR

Tüm OECD ülkeleri içerisinde Türkiye’deki öğretmenlerin işe geç kalma oranı en yüksek olan oran, devamsızlık en yüksek oran. Bunu ben söylesem gerçekten bu ülkede acaba haksızlık mı ettim diye siz yargılayabilirsiniz. Ama ben o raporu okuduğum zaman inanın kendimi son derece kötü hissettim.

Öğrenci sınıfta değilse, öğretmen sınıfta değilse, dünyanın en güzel müfredatını hazırlasanız, eğitiminizin kalitesini nasıl artırırsınız? Herkesin gönlünü alarak, herkesi bu meselenin bir ülke meselesi olduğunu, uluslar arası alanda eğitim sisteminizin geliştirilmesinin toplumsal bir sorumluluk olduğunu fark ettirerek doğrusu yapmaya çalışacağım. Ama tabi bütün bunlar idari tedbirlerle yapılacak olursa çok tatsız bir durum olur. Herkesin kendi bulunduğu yerde sorumluluğunu hissetmesi gerekir, yani medyada da dahil olmak üzere. Herkes eğitim sistemi üzerinde meseleye yoğunlaşabilirse o zaman birçok sorunu daha kolay halledeceğimizi zannediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.