» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Öğretmenler Neden Şiddete Maruz Kalıyor?

A+  A- Öğretmenler Neden Şiddete Maruz Kalıyor?

Hedef gerçekleşiyor. Yıllardır öğretmenlik mesleğine yönelik yapılan itibarsızlaştırma çalışmaları meyvesini vermeye başladı.

Son 10 yıldır her fırsatta “öğretmenler çalışmıyor, aldıkları parayı hak etmiyor, yan gelip yatıyor, öğretmenler başarısız, öğretmenler okeye dördüncü olmak için okuldan koşarak uzaklaşıyor” diyenler sanırım galip geldi.

Veli artık okula hal hatır, öğrenci durumu sormaya değil, “hesap sormaya” geliyor.

Müfettişler okul denetimlerini, “soruşturma için hazır gelmişken” yerine getiriyor.

Sokaktaki vatandaş öğretmenlerin “3 ay” olduğu iddia edilen tatilini lanetliyor.

Haber sitelerinin klavyeleri her gün “öğretmene müjde!” vermekten aşınırken, diğer meslek grupları öğretmene sebepsiz düşman oluyor.

ÖĞRENCİ NE DÜŞÜNÜYOR?

Öğrenci ise maalesef ev ya da sokak ortamına baskın gelemeyen okulu artık sıkıcı bir zorunluluk olarak görüyor.

Çoğu zaman dışarda geçireceği zamanı okula gitmeye tercih ediyor. Öğrenciler devamsızlığın “sorun” olmadığını biliyor. Sınıfta kalmayacağını, en azından notun herhangi bir önemi olmadığını, hatta “disiplin” denen şeyin “göze sürme” – kağıtta bir prosedür olduğunu anlıyor.

Evdeki konuşmalardan ve Bakan’ın açıklamalarından öğrendiği kadarıyla, canı istediğinde cep telefonundan 147‘yi arayıp istediği öğretmeni isim vermeden şikayet edebileceğini biliyor.

Öğretmenini arkadaşları önünde küçük düşürüp onunda dalga geçtiğinde öğretmenin ona dokunamayacağını, hatta öğretmen kendini azarlarsa kolayca “rencide” olacağını düşünüyor.

Ya eli bıçak tutacak yaştaysa?

O zaman da dilediği öğretmenini tehdit edip öldürebilmenin dayanılmaz hafifliğini hissediyor. En azından biliyor ki; zaten toplumun artık düşman olduğu bir öğretmenin kaybı Alex kadar gündem olamayacak, olay iki günde unutulacak…

SUÇLU ÖĞRENCİ Mİ?

Öğrenciyi veya veliyi suçlamak en kolay yol.

Sormak lazım, bir anda “ihtiyaç fazlası” olan, yem bekleyen güvercinlere benzetilen, çalışmayan/tembel ilan edilen, 3 ay yattığı belirtilen, aldığı para haram farzedilen, veliyi üzeni ben de üzerim denilen öğretmenlik mesleği ne zaman bu duruma geldi?

Kimler eli öpülesi öğretmenlere bu hakaretleri etti?

Kimler öğretmene maaş gününü hesaplatıp, öğretmeni aynı takımı/elbiseyi giymek zorunda bıraktı?

Kimler göz yumdu ve bazı öğretmenlerin mesleğini istismar etmesine, mesleği içten bitirmesine imkan verdi?

Yanıtın yok mu?

Eğer bu soruya doğru ve net bir yanıtın yoksa sorun da yok; öğrenci de suçlu değil, veli de suçlu değil, “yukardakiler” de suçlu değil…

Eğer tüm yaşananlara rağmen bir yanıtın yoksa,

Nazım Hikmet‘in de dediği gibi;

“… kabahat senin,
— demeğe de dilim varmıyor ama —
kabahatin çoğu senin, canım kardeşim!”

Mehmet KATRANCIOĞLU
Eğitimci / Editör

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI, ÖZEL HABER kategorisi altında 12 Ekim 2012 tarihinde eklenmiştir. "Öğretmenler Neden Şiddete Maruz Kalıyor?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. ebsbursa1

  Öğretmene şiddeti kınıyor bir an önce şiddetin önlenmesi yasasının çıkmasını talep ediyoruz. https://t.co/VYnPeTTdht https://t.co/Akv0pm1U8Z

 1. otekigazete

  Çocuklara şiddet uygulayan öğretmene soruşturma https://t.co/xRHyA4lpDH https://t.co/SsV8IoBies

 1. ozgurmansetnet

  Çocuklara şiddet uygulayan öğretmene soruşturma https://t.co/rRR9zIbtj5

 1. gazetegunlukcom

  Çocuklara şiddet uygulayan öğretmene soruşturma https://t.co/DJ3yY2HTCc https://t.co/ZoXeQH5LIL

 1. artigercek

  Çocuklara şiddet uygulayan öğretmene soruşturma https://t.co/dqi6ttk4i3 https://t.co/gtRrZZL02K

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
3