» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Öğretmenler “Süt İzni” Kullanabilir mi?

A+  A- Öğretmenler “Süt İzni” Kullanabilir mi?

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun, 25/02/2011 tarihinde yeniden düzenlenen 104.maddesi, memurlara verilecek olan mazeret izinlerini düzenliyor. 104.maddenin (D) fıkrasında, “ Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır.” hükmü yer almaktadır.

Bu madde, kamuda çalışan bütün memurları kapsadığı gibi, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan öğretmenleri de kapsar. Bununla birlikte her Bakanlık, yasa hükümlerinin uygulanması için özel yönetmelik ve yönergeler de çıkarabilir.

MEB’de, bu maddeye dayanarak, 16/01/2013 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı İzin Yönergesini yayımladı. 657 Sayılı DMK’daki “süt izni” düzenlemesine paralel olarak, MEB İzin Yönergesinde de aynı hükümlere yer verildi. Yönergenin “mazeret izni” başlıklı 10.maddesinde yer alan “Verilmesi zorunlu olan mazeret izinleri” arasında sayılan (d) fıkrasına göre, “Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir.” hükmü; MEB’de görev yapan memur ve öğretmenlerin “süt iznini” düzenlemektedir.

Görüldüğü gibi, hem yasa maddesi, hem de yönerge, öğretmenlere “süt izni” kullanımı konusunda olumlu ve ileri bir düzenleme yapmıştır.

Süt İzni Kullanılamamakta

Ancak uygulamada, öğretmenlerin çalışma koşulları ve işgüzar eğitim yöneticilerinin yetkilerini öğretmenler lehine kullanmamaları sonucu, öğretmenler “süt iznini” kullanamamakta; tam gün eğitim yapan okullarda öğle arası, ikili eğitim yapan okullarda ters devrede çocuklarını emzirmekteydi.

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, 28/03/2013 tarihinde, Batman Valiliğinin “süt izni” konulu görüş sorma yazısına verdiği cevabi yazıda, öğretmenlerin süt izni kullanımı konusunda yaşadıkları sorunlara kesin çözüm getiren bir hüküm tesis etmiştir. MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün “Süt İzni” konulu görüş yazısını önemine binaen aynen aşağıya alıyorum.

“Süt izinlerinin uygulanmasında tereddüte düşüldüğüne dair ilgi yazı incelenmiştir. Bilindiği üzere 657 Sayılı DMK’nın 104.maddesinin (D) fıkrasında; ““ Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır. hükmüne yer verilmiştir. 16/01/3013 tarihli ve 34932 sayılı MEB İzin Yönergesinin 10.maddesi ve yukarıdaki hüküm çerçevesinde Valiliğinizce işlem tesis edilmesi gerekmektedir. Bilgilerinizi rica ederim.”

Bu yazıya göre, artık öğretmenler süt iznini, öğle arasında ya da ters devrede değil, kendi tercih ettikleri saatlerde verebileceklerdir. Bu konuda eğitim yöneticilerine herhangi bir inisiyatif tanınmamıştır.

Öğretmenlerimizin süt iznini kullanmak için yapmaları gereken, öncelikle izni kullanacakları saatleri belirlemek ve yazıda sözünü ettiğim mevzuat maddelerini dayanak göstererek, bir dilekçe ile okul müdürlüklerine başvurmaktır.

Abdullah DAMAR – Eğitimci/Yazar

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI, ÖZEL HABER kategorisi altında 8 Nisan 2013 tarihinde eklenmiştir. "Öğretmenler “Süt İzni” Kullanabilir mi?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. dalan_onder

    süt izni ozanlaşma görüntületmek gezleme düşündürmek

  1. deryaakaraca7

    @trthaber Çalışan annelere yarı zamanlı çalışma imkanı,süt izni verilirken ENGELLİ ANNESİ ÖĞRETMENE 1700 KM uzakta… https://t.co/6QAnYX8Gz7

  1. MuratDE26972505

    RT @GundurSevil: @trthaber Çalışan annelere yarı zamanlı çalışma imkanı,süt izni verilirken ENGELLİ ANNESİ ÖĞRETMENE 1700 KM uzakta çalışma…

  1. GundurSevil

    @trthaber Çalışan annelere yarı zamanlı çalışma imkanı,süt izni verilirken ENGELLİ ANNESİ ÖĞRETMENE 1700 KM uzakta… https://t.co/IznBCj3kbp

  1. Murattsena

    RT @GulerDrya: #pdrninsavaşıeğitim falancanın neden süt izni var diyeni gördü bu gözler! pdr'cileri rahat bırakın, sadece öğrenciye odaklan…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
2