» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Öğretmenlere Eylül Sürprizi

A+  A- Öğretmenlere Eylül Sürprizi

MEB kurmayları ile yapılan görüşmelerde Ağustos ayı atamalarının ay sonuna sarkabileceği artık kesinlik kazandı. Önemli haber ise bu atama döneminde boşalacak kadrolara, Eylül başında ek atama ile yeni sözleşmeli öğretmenlerin alınması.

Bu durumda Ağustos ayında ataması gerçekleşecek 31 bin kadro içinde kaç tanesi sözleşmeli öğretmen yer alacaksa, o kadar ek sözleşmeli öğretmen alınacak. Bakanlık yetkilileri, Eylül’deki ek sözleşmeli öğretmen alımında, mazeret tayinlerine öncelik tanıyacaklarını vurguladılar.Branş dağılımı konusunda ise henüz netlik kazanan bir durum yok. İllerden gelen istekler doğrultusunda kadro dağılımı yapılacağı söyleniyor.

Rehberlik, okul öncesi, sınıf öğretmenliği ve İngilizce en fazla kadro verilecek alanlardan bazıları.

Teknik öğretmenlere yönelik pozitif ayrımcılğın ise Ağustos atamasında gerçekleşeceğine de özellikle dikkat çekildi.

İşte bu konuda MEB Kurmaylarına yöneltilen sorular ve cevapları:

SORU: 2010 KPSS hala açıklanmadı. Bu durum şu günlerde yapılması beklenen Ağustos atama takvimini etkiler mi?

CEVAP: Evet etkilenecek gibi. Atama takviminde sarkma olur ama kuralar bu ay içerisinde mutlaka çekilecektir.

SORU: 2010 KPSS açıklandığı anda kılavuz açıklanıp, başvurular başlayacak mı?

CEVAP: Evet 2010 KPSS sonuçlarını bekliyoruz. Açıklanmasından sonra bir kaç gün sonra başvurular başlayabilir. Bu konuda bir sıkıntımız bulunmuyor.

SORU: Peki o zaman hangi branştan ne kadar öğretmen alınacağı da kesin olmasa da belli olmuştur. Hangi branşlara öncelik verilecek?

CEVAP: Çalışmalarımız sürüyor. Klasik liselerden anadolu lisesi ve meslek lisesine dönüşen okullarımız var. Bu çerçevede illerden gelen bilgiler doğrultusunda yeni değerlendirmeler yapılıyor.

(Yazının devamına tıklayın)

1 2 3 4 5

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 6 Ağustos 2010 tarihinde eklenmiştir. "Öğretmenlere Eylül Sürprizi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4