Öğretmenlere Eylül Sürprizi

MEB kurmayları ile yapılan görüşmelerde Ağustos ayı atamalarının ay sonuna sarkabileceği artık kesinlik kazandı. Önemli haber ise bu atama döneminde boşalacak kadrolara, Eylül başında ek atama ile yeni sözleşmeli öğretmenlerin alınması.

Bu durumda Ağustos ayında ataması gerçekleşecek 31 bin kadro içinde kaç tanesi sözleşmeli öğretmen yer alacaksa, o kadar ek sözleşmeli öğretmen alınacak. Bakanlık yetkilileri, Eylül’deki ek sözleşmeli öğretmen alımında, mazeret tayinlerine öncelik tanıyacaklarını vurguladılar.Branş dağılımı konusunda ise henüz netlik kazanan bir durum yok. İllerden gelen istekler doğrultusunda kadro dağılımı yapılacağı söyleniyor.

Rehberlik, okul öncesi, sınıf öğretmenliği ve İngilizce en fazla kadro verilecek alanlardan bazıları.

Teknik öğretmenlere yönelik pozitif ayrımcılğın ise Ağustos atamasında gerçekleşeceğine de özellikle dikkat çekildi.

İşte bu konuda MEB Kurmaylarına yöneltilen sorular ve cevapları:

SORU: 2010 KPSS hala açıklanmadı. Bu durum şu günlerde yapılması beklenen Ağustos atama takvimini etkiler mi?

CEVAP: Evet etkilenecek gibi. Atama takviminde sarkma olur ama kuralar bu ay içerisinde mutlaka çekilecektir.

SORU: 2010 KPSS açıklandığı anda kılavuz açıklanıp, başvurular başlayacak mı?

CEVAP: Evet 2010 KPSS sonuçlarını bekliyoruz. Açıklanmasından sonra bir kaç gün sonra başvurular başlayabilir. Bu konuda bir sıkıntımız bulunmuyor.

SORU: Peki o zaman hangi branştan ne kadar öğretmen alınacağı da kesin olmasa da belli olmuştur. Hangi branşlara öncelik verilecek?

CEVAP: Çalışmalarımız sürüyor. Klasik liselerden anadolu lisesi ve meslek lisesine dönüşen okullarımız var. Bu çerçevede illerden gelen bilgiler doğrultusunda yeni değerlendirmeler yapılıyor.

(Yazının devamına tıklayın)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.