» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Öğretmenlere Saldırı Çaycuma’da Protesto Edildi

A+  A- Öğretmenlere Saldırı Çaycuma’da Protesto Edildi

Eğitim Sen‘in polis müdahalesiyle son bulan mitingiyle ilgili olarak Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği‘nin basın açıklaması haberimizin devamındadır.

Eğitim Sen üyelerinin 23 Kasım’da Ankara’da yaptığı eyleme polisin gaz bombaları, tazyikli su ve plastik mermilerle saldırması, Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği tarafından yapılan yürüyüşle Çaycuma’da protesto edildi.

Atatürk Anıtı önünden AKP Çaycuma İlçe örgütü önüne kadar alkış ve sloganlarla yürüyen öğretmenlere halk da alkışlarla destek verdi. Eylem sonunda Ankara’da polis şiddetini gösteren fotoğraflar çarşı meydanında sergilendi.

Sık sık “Öğretmenlere kalkan eller kırılsın” sloganlarının atıldığı eylemde konuşan Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, “Eğitim Sen olarak ‘Mesleğimize, Onurumuza, İnsanca Yaşam Hakkımıza, Geleceğimize Sahip Çıkmak İçin’ 23 Kasım’da Ankara`da gerçekleştirdiğimiz mitinge iktidarın polisi saldırdı. Başbakan Erdoğan’ın canlı yayında; ‘Öğretmene borcumuz ödenmez. Onlar eli öpülesidir.’ dediği saatlerde, Ankara Kızılay’da öğretmenlere saldıran polis su ve gaz ile ‘ödeme yapmaya’ başladı” dedi.

ÇAYCUMA BELEDİYE BAŞKANINA ELEŞTİRİ

Akyol, yetkililerin öğretmenler günü için yapılan resmi kutlamada ve Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen’in belediye hoparlöründen yaptığı öğretmenler gününü kutlama mesajında Ankara’da öğretmenlere yapılan saldırıya değinmemelerini ve saldırıyı kınamamalarını eleştirdi.

Eğitim emekçilerinin tüm baskılara direnmeye devam edeceğini söyleyen Akyol “Onların kavgası rant kavgası; bizim kavgamız eşit, parasız, bilimsel, demokratik eğitim hakkı kavgasıdır! Onların kavgası, yok sayma kavgası; bizim kavgamız pedagoji biliminin ve en temel insan hakkı olan anadilinde eğitim kavgasıdır! Onların kavgası, karma eğitimi ortadan kaldırma kavgası; bizim kavgamız, gericiliğe karşı “KIZLI-ERKEKLİ”, bilimsel, kamusal eğitim kavgasıdır! Onların kavgası, öğretmenleri ‘ücretli köleler‘ olarak güvencesizliğe mahkum etme kavgası; bizim kavgamız, tüm öğretmenlere kadrolu atama, güvenceli çalışma kavgasıdır! Onların kavgası, 4+4+4 ile birlikte çocuk işçiliğini ve çocuk gelinleri büyütme kavgası; bizim kavgamız, çocuklarımızı karanlığa teslim etmeme kavgasıdır!” dedi.

ZONGULDAK MADEN İŞÇİLERİNİN YANINDAYIZ

Eğitim Sen olarak hak arama mücadelesine devam edeceklerini belirten Akyol, iş güvenliği önlemleri ve çalışma koşullarının yetersiz olduğu gerekçesiyle birkaç gün önce eylem yapan Zonguldak maden işçilerinin ve ÇATES’in özelleştirilmesine karşı çıkan işçilerin yanında olduklarını söyledi.

Akyol açıklamasına şöyle devam etti: “Son dönemde; eğitim iktidarın müdahaleleri ile kapalı kapılar ardında dönüştürülmek istenmektedir. Milyonlarca çocuğumuzu, öğretmenimizi ve velilerimizi ilgilendiren eğitimle ilgili birileri kapalı kapılar arkasında pazarlıklar yapıyor, pastadan kimin daha büyük pay alacağının kavgasını veriyorlar. Dershane tartışmaları ile eğitimi tamamen piyasanın kollarına terk etmek isteyenler; bugün ‘kızlı erkekli` tartışmaları başlatarak karma eğitimi ortadan kaldırmayı planlamaktadır. Hâlâ herkes için anadilinde eğitim hakkının kabul edilmediği, zorunlu-seçmeli din derslerinin kaldırılmadığı Türkiye`de demokrasiden ve özgürlüklerden bahsetmek anlamsız hale gelmektedir. AKP iktidarı geçen yıl uygulamaya koyduğu 4+4+4 modeli ile çocuklara işçilik ya da evlilik yolunu açmıştır. Tüm bu dönüşümler yaşanırken eğitim emekçileri; insan onuruna yakışır şekilde yaşam mücadelesi vermektedir.

Öğretmenlik mesleğinin diğer adı artık ücretli kölelik olmuştur. Piyasacı, muhafazakâr ve tek tipçi politikalar her sene 24 Kasım kutlamalarında öğretmenlik mesleğinin kutsallığından bahseden devlet ve iktidar yandaşları tarafından meşrulaştırılmaktadır. Buna karşı; Eğitim Sen olarak öğretmenler gününde kendi taleplerimizle, dövizlerimizle, pankartlarımızla alanları doldurduk. Eğitim emekçilerinin, öğrencilerin ve velilerin katılımıyla Milli Eğitim Bakanlığı önünde sonlandıracağımız demokratik ve barışçıl gösteri, AKP iktidarının polisleri tarafından engellenmiştir. Gazla, copla, kimyasal sularla ‘destan yazan` iktidarın polisleri yaptıkları müdahale sonucunda onlarca üyemizin yaralanmasına neden olmuştur. Sahte 24 Kasım kutlamaları ile öğretmenlik mesleğinin kutsallığından bahsedenlerin gerçek yüzü bu müdahale sonucunda bir kere daha ortaya çıkmıştır.

Eğitim Sen her zaman olduğu gibi; baskı, sindirme ve yok etme politikalarına karşı mücadelesini sürdürmeye devam edecektir. Bu daha başlangıç mücadeleye devam diyen eğitim emekçileri; sınıflarda, okullarda, sokaklarda taleplerini söylemekten çekinmeyecektir. Herkesi ‘İnsanca Yaşam, Demokratik Türkiye` direnişimize katılmaya davet ediyoruz.”

Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SENDİKA kategorisi altında 24 Kasım 2013 tarihinde eklenmiştir. "Öğretmenlere Saldırı Çaycuma’da Protesto Edildi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. _aliyalcin_

  Eğitim-Bir-Sen olarak düzenlediğimiz 'Eğitim Çalışanlarının Sorunları ve Çözüm Önerileri' çalıştayımız 5.Dönem Topl… https://t.co/XmQOOdapeq

 1. hakkiocal

  Sen işte busun.. AKP'den oy çalma aracı. İslami eğitim ve Islami yaşam programını durdurmak için takoz. Müttefik bi… https://t.co/UFDpbaxoWZ

 1. evrenselgzt

  📌 Okulların yüzde 25'i özel 📌 15 Temmuz sonrası kadrolu atama yapılmadı 📌 İmam hatipler artıyor ama talep yok Eğit… https://t.co/GSdvNj9mWZ

 1. Alpertuna02

  RT @ikiz_babas: ❗️Kadroluya ve Çocuguna Eğitim Yardımı - Sözleşmelininki Üvey Evlat ❗️Kadroluya Tayin - Sözleşmeliye Otur Yerinde ❗️Kadr…

 1. SenkardesEvren

  RT @sandiktakipte: Yoksa sen hala eğitim videolarımızı izlemedin mi?👀📚Sandık Takipte Eğitimi Youtube sayfamızda yayında, 📌 https://t.co/pOA…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6