» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Öğretmenleri Kobay Olarak Kullanmayacağız

A+  A- Öğretmenleri Kobay Olarak Kullanmayacağız

Milli Eğitim Bakanlığı önce sütün tadını öğretmenler kontrol etsin dedi, gelen tepkilerden sonra geri adım attı ve açıklama yapma gereği hissetti: “sütü öğretmenler tadacak” demedik.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın MEB eliyle okullara gönderdiği yazıda “Öğretmenler, sınıfta öğrencilere sütü dağıtmadan önce fiziksel kontrolünü (koku, kıvam, tat açısından, süt kutularının ise delik, yırtık ve ezik olması yönünden) yapacaklar. Farklılık olması halinde Okul Sütü Kabul Komisyonu tarafından tutanak düzenlenecek ve İl Okul Sütü Komisyonu’na bildirilecek.” denmekte.

TAT OLARAK KONTROL EDİN

Bakanlık yaptığı açıklamada her ne kadar öğretmenlerden “çeşnicibaşılık” yapmalarını istemiyoruz dese de, yazı gereği durum bunu göstermekte. Okullara teslim edilecek sütlerin kontrollerinin koku, kıvam, tat açısından, süt kutularının ise delik, yırtık ve ezik olması yönünden kontrol edilmesi istenmekte.

Bakanlığın yazısına göre öğretmenlerin sütü tatmadan tat açısından nasıl kontrol edecekleri ise açıklanmamakta.

Eğitimle ilgili olarak alınan her kararda öğretmenleri öteleyen, zaman zaman aşağılayan, etik kurallarını öğretmenlere sık sık hatırlatma gereği duyan MEB, öğretmenleri kobay olarak kullandığını, kendi resmi yazısının varlığına rağmen kabul etmiyor.

BAKANLIK AÇIKLAMA YAPTI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Okul Sütü Projesi kapsamında 4 Mayıs’ta Valiliklere gönderilen genelgede “sütü öğretmenlerin tadacağı” şeklinde bir ifadenin yer almadığını bildirdi. Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklama haberimizin devamındadır.

“Söz konusu genelge Bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nca müştereken yürütülen Okul Sütü Programı’nın uygulanması sırasında karşılaşılan aksaklıkları gidermek amacıyla, program uygulayıcısı bakanlık temsilcileriyle yapılan değerlendirmeler sonucunda hazırlanmıştır.

4 Mayıs 2012’de valiliklere gönderilen bu genelgede, bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerde iddia edildiği gibi ‘sütü öğretmenlerin tadacağı’ şeklinde bir ifade kesinlikle yer almamaktadır.

Genelgeyle sütün öğrencilere dağıtımından önce, sınıfta öğretmenler tarafından fiziksel kontrolünün yapılarak, süt kutularında bombaj, delik, yırtık ve ezik olmamasına dikkat çekmek istenilmiştir.”

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 13 Mayıs 2012 tarihinde eklenmiştir. "Öğretmenleri Kobay Olarak Kullanmayacağız" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. TarimDnsmn

  Okul sütü ne işe yaradı desem ?? çok mu abartı olur? bildiğim tek şey sürekli artan süt mamülleri fiyatına rağmen z… https://t.co/joH3VrDWZs

 1. zubeydecelebi

  Okul cıkısı spora gidecektim ki son anda eve gelmeye karar geldim.Evde bir yanık kokusu.Annem sütü ocakta unutmuş.S… https://t.co/uDTVqbwebB

 1. who000111

  @Adil_ARIKBiNGOL @tcmeb Şiddetle özdeşleşen öven Turabi de Okul Sütü KAMU SPOTUNDA oynatılmıştı !!!!!

 1. rahatbiraklan

  @deefolucadde OKUL SÜTÜ AKIL KÜPÜ

 1. Mehmete46488189

  @fatihportakal Fatih bey bu yıl okul sütü çocuklara verilmiyor!!

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5