Öğretmenlerin Eş Özrü Mağduriyeti

Özür grubu yer değiştirmeleri konusunda her gün onlarca e-posta alıyoruz. Öğretmenler mağdur olduklarını, ailelerinden ayrı kalmak istemediklerini ve mevcut uygulamanın Anayasa’daki “Ailenin bütünlüğü” esasına ters düşeceğini belirtmekte.

Konuyla ilgili aldığımız onlarca e-postadan birini haberimizin devamında yayımlıyoruz.

“Eşlerimizden çocuklarımızdan ayrıyız.. Sorunumuz o kadar büyük ki! Ben size şöyle izah edeyim dilim döndüğünce…

Haziranda ve Temmuz’da atanan binlerce öğretmen keyfi olarak Eylül ayında göreve başlatılmaktadır. Bilindiği üzere bakanlık yaz özür grubu atamalarda 31 Ağustos itibariyle stajerliğini doldurmuş olmalıdır diyor. 2 ay önce atanan öğretmen sırf 1 dönem daha fazla kalsın diye Eylül ayında göreve başlatılıp eşlerinden çocuklarından ayrı bırakılıyor. Unutmayın bizler de insanız, bizlerin de çocukları, akrabaları var…

Şuanda öyle bir kaos hakim oldu ki öğretmen camiasına… Geçen sene Haziran ayında atanan öğretmenlerimiz 1 Eylül‘de göreve başlatıldı. Ttahmin edeceğiniz gibi yine 31 Ağustos tarihi sınır konuldu. Bu arkadaşlar 1 günle 1 dönem daha beklemek zorunda kaldılar. Ve şuan Şubat özür grubu atamalarınında kaldırıldığını söyledi MEB.

Artık senede 1 defa olacakmış. Diyelim eşim Haziran‘da atandı, 5 Eylül‘de göreve başladı. (Haziran ve Temmuz 2011’de atanan, 5 Eylül’de göreve başlatılan 30000 bin öğretmen var) MEB yine yaz özür grubunda 31 Ağustos‘u sınır koyacak ve eşim 5 günle atamayı kaçıracak, 1 sene daha bekleyeceğiz. Yani eşim yanıma 2 sene sonra gelecek, bu reva mıdır bizlere? Biz burada adalet göremiyoruz..

Sorunun çözümü noktasında iki önerimiz var. Bu çok büyük bir istek değildir.

1- Şubat özür atamaları son kez yapılmalıdır.

2- Yaz özür grubu atamalarda baz alınan 31 Ağustos tarihi 15 Eylül olarak değiştirilirse 2-3 günle kimse 1 yıl beklemek zorunda kalmaz.

“Bakanım, niye Şubat özrü yapmıyorsun?” diyen çıkmaz. Çünkü bu sene atanan öğretmenler 5 Eylül‘de göreve başlamışlar. Gelecek sene yazın gelemeyecekler çocuklarının yanına.
Bakanımızın sesimizi duymasını istiyoruz.
Öğretmen ilk atanırken 1 yıl fedakarlık yapmak için gitmektedir.

Meb de bir 15 gün fedakarlık yapsa, 15 Eylül tarihine alsa hiç sorun olmaz.

5 thoughts on “Öğretmenlerin Eş Özrü Mağduriyeti

  1. Lütfen sayın bakanım duyun sesimizi özür grubu atamalarının son gününü 31 Ağustos değil 15 eylül yapın.

  2. neden herkez rotasyonu kötülemek istiyor ki şuan doğudan çıkmak isteyen binlerce öğretmen var onların hakkını yemiyolar mı bence.bence böyle bir uygulama için geç bile kalındı.sınıfçılar için ildışı tayin istemek okdar zor ki

  3. BEN İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ NİLGÜN UĞUREL.13 YILLIK KADROLU ÖĞRETMENİM.ÜLKEMİZDE HER GÜN İŞLENEN KADIN CİNAYETLERİ VE KADINA ŞİDDET HABERLERİNİ ÇOK İYİ BİLİRSİNİZ.BEN EŞİMDEN ŞİDDET GÖRDÜM DARP RAPORUM VAR OLAY SAVCILIĞA İNTİKAL ETTİ VE HAKKINDA CEZA DAVASI AÇILDI.OKULLAR AÇILALI SEMİNER DÖNEMİ DAHİL 1 BUÇUK AY OLMASINA RAĞMEN BEN OKULUMDA GÖREVİME BAŞLAYAMADIM.ÇÜNKÜ CAN GÜVENLİĞİM YOK.EŞİM, OKULUMUN BULUNDUĞU İLÇEDE YAŞAMAKTADIR.BEN İSE EVİMİ BARKIMI TOPLAYIP 6.SINIF ÖĞRENCİSİ OLAN KIZ EVLADIMLA BİRLİKTE BAŞKA BİR İLDE YAŞAYAN AİLEMİN YANINA SIĞINDIM.EŞYALARIM İÇİN DEPO TUTTUM.KASIM AYINDA BİZE ÖZÜR GRUBUNDAN YER DEĞİŞTİRME İSTEMİNDE BULUNMA HAKKI VERİLMİŞTİ VE MEB BU KILAVUZU YAYINLAMIŞTI.KILAVUZA GÖRE 10 KASIM\’DA BAŞVURULAR BAŞLAYACAKTI.SÜREKLİ RAPOR ALARAK BU SÜREYİ AİLEMİN YANINDA TAMAMLAMAYA ÇALIŞIYORDUM Kİ BİRDENBİRE 14 EYLÜL 2011 TARİHLİ KHK İLE KASIM AYINDAKİ ÖZÜR ATAMALARI İPTAL EDİLDİ VE ÖZÜR GRUBUNDAN ATAMALARIN SADECE YAZ TATİLLERİNDE YAPILMASI KARARA BAĞLANDI.GÖZ GÖRE EŞİMİN BULUNDUĞU VE CAN GÜVENLİĞİMİN OLMADIĞI İLÇEDEKİ OKULA DÖNMEK FARZ OLDU.DEVLET VE MEB KASIMDAKİ HAKKIMI ELİMDEN ALARAK GÖZ GÖRE BENİ ORAYA GERİ DÖNMEYE MECBUR BIRAKIYOR.

  4. benim cocuğuma kim fedakarlık yapacak saın bakan benim 2.buçuk yaşında ki cocuğum sabah uyandığında babam geldimi die soruyormuş olmadığını görünce morali bozuk neşesiz bütün gün böyle böyle benim çocuğuma da fedakarlık yapın sayın bakan

  5. ne kadar da doğru söylediniz. sorunumuzu tam anlamıyla dile getirdiniz. lütfen bişeyler yapılsın. bakanlık bu sıkıntıyı görsün duysun. her akşam evine çoluğunun çocuğunun, eşinin yanına gelenlerin bizi anlaması çok zor. ama nolur elinizi vicdanınıza koyun. böyle adaletsizlik olmaz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.