Öğretmenlerin Maaşı Yeniden Belirlenecek

Ömer Dinçer, “öğretmenlerin itibarını arttıracağız” dedi. Öğretmen maaşlarının, hazırlanacak yeni sisteme göre belirleneceğini belirten Dinçer, üzerinde çalışılan kariyer planlama sistemiyle “öğretmenlerin hakları, görevleri ve sorumlulukları yeniden belirlenecek” dedi. Dinçer’e göre kariyer basamaklarında yükseldikçe öğretmenlerin itibarı da artacak.

Ömer Dinçer katıldığı bir televizyon programında yine bir çok önemli açıklamada bulundu.

İnternet basınına genellikle “öğretmene büyük müjde” şeklinde yansıyan haberler olsa da, uygulanması planlanan kariyer sistemi ile öğretmenler arasında, aynı işi yaptığı halde, akademik, maddi ve sosyal farklılıklar yaratmak amaçlanıyor.

Öğretmenlerin 4-5 basamaklı bir kariyer sistemi ile değerlendirileceğini açıklayan Dinçer, öğretmen maaşlarının da bu basamak sistemine göre yeniden düzenlenmesinin planlandığını belirtti. Bakan kariyer basamaklarını için ayrıca “her kademede yükselebilmek için de ciddi bir eğitim almaya ve bir sınavdan geçmeye ihtiyaç var” dedi.

Öğretmenlerin İtibarı

Bakan Dinçer, öğretmenlerin itibarının yetersiz olduğunu kabul etmekte. Gözden kaçırdığı nokta ise, bu durumun sorumlularından biri olduğu. Hatırlanacağı gibi eski Bakan Hüseyin Çelik, öğretmenlerin “okeye dördüncü olmak için” okullardan kaçarcasına uzaklaştığı belirtmişti. Ayrıca sık sık yapılan “öğretmenleri Bakanlığa şikayet edin”, “öğretmenler çalışmıyor”, “öğretmenler yetersiz ve başarısız”, “öğretmenler öğrencileri düşünmeden tayin istiyor”, “öğretmenler 3 ay yatıyor” açıklamaları da bu durumun en önemli sebepleri.

Yeni Değerlendirmeler Yolda

Liseden itibaren çeşitli sınavlardan geçerek üniversiteye girmeye hak kazanan, üniversitede aldığı lisans öğrenimi ve uygulamalı eğitimlerin yanısıra, lisans boyunca hem akademik hem de uygulamalı eğitimden çeşitli değerlendirmelere tâbi tutulan öğretmenler, mezun olunca ayrıca KPSS‘ye girmek zorunda. Az sayıda açılan kadro için yüzbinlerce adayla yarışan öğretmenler, atanma şansı yakalasa bile bu aksak “sınav” sistemi meslek yaşamı boyunca devam edecek görünüyor.

Çalışan öğretmenleri de idareci, öğretmen, öğrenci-veli değerlendirmesine tâbi tutan Bakanlık, kendi değerlendirme sistemine uygun olmayan öğretmenleri meslekten ayırmanın yollarını düşünmekte. Şimdilik sadece “bıktırma, yıldırma” yolunu izleyen Bakanlığın, kariyer sistemini tüm kurumlarda uygulamaya koymasıyla, farklı eleme sistemleri kullanılacağı düşünülüyor.

Sürekli arttırılan iş yükü (ADEY, RİDEF vb.), ekonomik belirsizlik (toplusözleşme, çarpık ek ders yönetmeliği vb.), mahalle baskısı (147 şikayet hattı vb.), psikolojik yıldırma, yakın zamanda somut yetersizlik belgesi haline getirilecek olan kariyer basamakları ile son bulacak görünüyor.

2 thoughts on “Öğretmenlerin Maaşı Yeniden Belirlenecek

  1. uzman öğretmenlikle yapamayıp milleti kendilerine düşman ettiler şimdi yeniden aynısını yapacaklar. Ben milli eğitim personeli olarak hiç güvenim kalmadı. İlk önce daha önce beceremeyip ellerine yüzlerine bulaştırdıklarını temzilesinler.

  2. yıllar önce hüseyin çelik tarafıından ortaya konulan uzman öğretmenlik olayı da bir fiyasko olmuştur. ondan sonra bir daha sınav yapılmadığı gibi aynı işi yapmalarına rağmen uzman olanlar yıllardır fazla maaş almaktadır. bu haksızlığın da önüne geçerler umarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.