Öğretmenlerin Rotasyonu

Yine aynı konu; öğretmen rotasyonu… MEB, en kötüsünü duyurup, tepkilerden sonra geri adım atmış görünüp kötüsüne razı etmeyı bir politika haline getirdi.

İller arası rotasyonda da aynı yolun izleneceği görülmektedir. İller arası rotasyonu büyük tepki ile karşılayan öğretmenler, daha sonra MEB’in; “eh, madem en azından il içi rotasyon olsun” şeklinde değiştireceği bir kararı seve seve kabullenecektir. MEB büyük ihtimalle bu durumu planlamaktadır.

İl içi rotasyonu bir çok öğretmen “çeşitli nedenlerle” savunur görünmektedir. Bu savunmaya 10-15 yıldır aynı okulda görev yapan öğretmenleri örnek gösteren bazı öğretmenler, görev yeri değişikliğinin verimli olacağını dile getirmekte. Diğer görüş ise eğitimin uzun bir süreç olduğu, 5-10 yılla değerlendirilmesinin uygun olmayacağı, bu şekilde uzun vadeli planlamanın yapılamayacağı yönünde…

“Öğretmenlere Rotasyon mu Geliyor” başlıklı haberimiz için tıklayınız.

Doğu bölgelerinde görev yapan, zaman zaman doğu görevine af gelmesiyle batıya tayin isteme umudu kalmayan öğretmenler rotasyonu hararetle savunurken, çocukları okula devam eden, aldığı evin borcunu ödemeye çalışan, düzenini kurmuş öğretmenler rotasyona karşı duruyor.

Yarıyıldaki özür grubu atamalarını, “öğretmenler sık sık yer değiştiriyor, eğitim aksıyor” şeklinde bir gerekçeyle kaldıran MEB’e sorulan sorulardan biri de, kamuoyunda “öğretmenler göçü” olarak nitelendirilen yer değiştirmelerle eğitimin nasıl etkileceği…

Ayrıca eşi esnaf olan ya da çiftçilik yapanların durumunun ne olacağı ise bir başka merak konusu.

İller arası yer değiştirme sonucunda esnaflar dükkanlarını kapatıp, eşinin tayininin çıktığı yere mi taşıyacaklar? Taşıdılar diyelim, çiftçilikle uğraşanlar tarlalarını il dışına nasıl taşıyacaklar?

Konuyu farklı bir açıdan ele alan bazı okul idarecileri ise, okul idarecilerinin rotasyonunu öğretmenlerin büyük bir sevinçle karşılamasından ve rotasyon uygulamasını savunmasından yola çıkarak, öğretmenlerin rotasyonunun da yerinde olacağını ifade ediyor.

Elbette rotasyon uygulaması hayata geçirildiğinde genel tepkinin ne şekilde olacağı da görülecektir.

Fakat daha düzenleme resmi ağızlardan duyulmadan gösterilen tepkinin büyüklüğünden MEB‘in geri adım atması, rotasyon uygulamasında kararlı ise de bunu il içi rotasyona çevirmesi muhtemeldir.

İller arası rotasyonla yüzbinlerce öğretmenin yer değiştireceği öngörülmekte. Bu durumun MEB’e getireceği mali yükümlülüğün altından kalkılması mümkün görünmüyor.

MEB’in her gün yeni uygulamalarla öğretmenlerin kabusu haline geldiğini daha önceki haberlerimizde belirtmiştik. “Öğretmenler her yeni günü kaygıyla beklemekte, yapılacak açıklamaları büyük bir tedirginlikle takip etmekte” demiştik. Tahmin ettiğimiz gibi MEB, milli eğitim alanındaki köklü değişikliklere devam edeceğe benziyor.

Umarız MEB yapacağı değişikliklerde, bu değişikliklerden birebir etkilenecek öğretmenlerin ve eğitim sendikalarının fikrini almayı düşünür. Yoksa bilinmelidir ki öğretmenler günden güne mutsuzlaşmakta, mesleki soğukluk duygularıyla sınıflara girmektedir. Bu şekilde günlük kaygılarla derse giren öğretmenden verim beklemek yanlış olur. Eğer en kısa sürede çarpıklıklar düzeltilmez, eksiklikler giderilmez ve öğretmenlerin aklındaki soru işaretleri ortadan kaldırılmazsa zaten alt üst olmuş eğitim sistemi için çok geç kalınacaktır.

Önümüzdeki sürecin mücadeleci sendikalar bakımından bir çok eyleme sahne olacağını tahmin etmek hiç te zor olmayacaktır…

8 thoughts on “Öğretmenlerin Rotasyonu

  1. rotasyon hatasında niçin ısrar ediliyor sayın bakanım,bizi düşünmüyorsunuz bari aile bütünlünü düşünseydiniz.

  2. evlenmiyeceksin 3 çocuk istiyormuş avucunu yalasın ihtiyarlaşsın ülke banane öcalan ve tayfası çalışsın bizde onların bugüne dek yaptıklarını yaparız ülkeyi geri alırız rlektık su da ödemiycez ..düşündümde bayaa iii olcak..

  3. MÜDÜRLER VE MÜDÜR YARDIMCILARI ÖĞRETMEN DEĞİLMİYDİLER. ONLARIN EŞLERİ VE ÇOCUKLARI YOKMUYDU. YADA EŞLERİ ESNAF YADA ÇİFTÇİ OLAN YOKMUYDU. BÜTÜN BUNLAR VARKEN İDARECİLERE ROTASYON YAPILDI İSE ÖĞRETMENLERE DE ACİLEN YAPILMASI GEREKİR. KAL DI Kİ EĞİTİMDE HANTALLIĞI VE KÖRLÜĞÜ ÖNLEYECEK OLAN EN ÖNEMLİ KONU ÖĞRETMENLERE ROTASYON YAPILMASI. İŞİN MUTFAĞINDA OLANLAR ÖĞRETMENLERDİR. KESİNLİKLE ACİLEN BU YIL ROTASYON UYGULANMALI. İDARECİLERE YAPILAN ROTASYAN BİR KAÇ KİŞİNİN BAĞIRMASINA RAĞMEN ÇOK OLUMLU OLMUŞTUR. ÖĞRETMENLERE YAPILACAK OLAN ROTASYON İSE DAHA DA OLUMLU OLACAKTIR. BAĞIRAN ÇAĞIRAN RAHATI YERİNDE OLAN MUTLU AZINLIĞA ALDIRMADAN ACİLEN BU ROTASYON YAPILMALIDIR

    1. Öğrencisi sürekli değişen öğretmenin rotasyonu gerekli mi? Bence değil. Yap bozcu bir anlayışla hareket etmek hiç uygun değil. Öğretmen rotasyona tabii olunca mı daha verimli olacak. Zaten bu okulda bir iki yılım kaldı, bu zamanı da öylesine geçireyim diyen müdürler, rotasyonun hangi ölçüde sakat olduğunu ortaya koymuyor mu?
      İdareciye var da öğretmene niye yok diyen, kişinin de rotasyonundan hangi ölçüde zevk aldığı(!) cümlelerinden belli oluyor.

  4. MEB rotasyonu eninde sonunda yapacak ama önemli olan il içi öi yoksa il dışı mı?

  5. SANIRIM MİLLİ EĞİTİM BAKANI SEÇME VE YERLEŞTİRME SINAVINDA ÖĞRETMEN DÜŞMANI OLMA ŞARTI ARANIYOR.NEFRET ETTİRDİNİZ BİZİ BU GÜZELİM MESLEKTEN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.