» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Öğretmenlik Mesleği Hakettiği Yerde mi?

A+  A- Öğretmenlik Mesleği Hakettiği Yerde mi?

Son zamanlarda çok sık yaşanan bazı olumsuz olaylar, “öğretmenlik mesleği ayaklar altına mı alınıyor?” diye düşünmeye yöneltiyor.

Neredeyse her okulda birden çok kez yaşanan “öğretmeni, idareciyi şikayet etmek” moda oldu. Şikayetler genellikle veliler tarafından sudan sebeplerle yapılıyor. “Para toplama, hakaret etme, ceza verme” bu şikayetlerin konusu oluyor.

Milli Eğitim Müdürlükleri veliden yana tavır alıyor, öğretmen ya da idareciyi veliye ezdiriyor.

Sınıfta kalma, devam devamsızlık, ödev verme, notla değerlendirme ve disiplin konularında yapılan değişikliklerle eli kolu bağlanan ve sınıfında “eğitim” vermekte zorlanan öğretmenler çoğu zaman ilk hedef oluyor.

ÖNCELİKLİ ŞİKAYET KONULARI

Basına yansıyan örnek olaylar incelendiğinde en fazla şikayetin “para toplama, öğrenciyi dövme, ceza verme” konularında yapıldığı görülüyor.

Veliler eğitim öğretim yılı başlarında basına açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı’nın “para toplamak yasak, varsa şikayet edin” açıklamalarına dayanarak, okulda toplanan her türlü parayı şikayet konusu yapıyor. Yardımcı kaynak, sınıf araç gereci, okul aile birliği, fotokopi, spor parası adı altında toplanan paralarla ilgili şikayetler ilk sırada yer alıyor.

ŞİKAYET BİR YAŞAM TARZI OLDU

En sık duyulan şikayet cümlesi ise “çocuğum rencide oldu…”

Kanıtlanması itibariyle somut delil gerektirmeyen ve toplumun da eğitim açısından hassasiyet göstereceği bu durum artniyetli veliler tarafından çok sık kullanılıyor.

Öğrenciye bağırmak, ödev yapmadığı için ceza vermek, sınıfta herhangi bir olumsuzluk hakkında öğrenciye hesap sormak bile bu kapsamda değerlendiriliyor.

Milli Eğitim Müdürlükleri’nin işveren, öğretmenin çalışan personel, öğrenci ve velinin müşteri olarak görüldüğü bir ortamda yaşanan sıkıntılar akıllara “müşteri her zaman haklıdır” sözünü getiriyor.

ÖĞRETMENLER NE DİYOR?

Öğretmenler bu konudan çok dertli. Özellikle mesleki açıdan sahip çıkılmamaktan şikayetçiler. Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayete giden velilerin müdürler tarafından kapıda karşılandığı, çay ikramından sonra velilerin şikayetlerinin alınarak genellikle “ceza taahhüdü” ile gönderildiği belirtiliyor.

Soruşturma işlemlerinin ise olayın gerçekleşip gerçekleşmediğinden çok “cezanın ne olacağı” fikriyle yürütüldüğü düşünülüyor.

Ödev veremeyen, çalışmaları kontrol edemeyen, olumsuz davranışlarla ilgili eli kolu bağlanan, devamsızlığı olmasına rağmen öğrenciyi başarılı saymak zorunda kalan, öğrenciden çok velilerle uğraşan öğretmenler, başarılı ve başarısız öğrencinin aynı şekilde değerlendirildiğini belirtiyorlar.

Siz de konuyla ilgili düşüncelerinizi ve yaşadıklarınızı haberin altındaki yorum bölümünden üye olmadan bırakabilirsiniz.


Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 21 Ocak 2011 tarihinde eklenmiştir. "Öğretmenlik Mesleği Hakettiği Yerde mi?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. emine öğretmen

  Bende çağdaş uygar geleceğin temelini sapğlam kuşaklara emanet edecek öğretmenim. aksine çocukları okuyla başlayan tüm velilerin bence öğretim öncesinde bir eğiitim seminerine katılmasını istiyorum.son zamanlarda yaygınlaşan éçocuğumun psikolojisini bozduné cümlesinin moda olarak kulllanıldığı bir yazıtta bile mesleğimin bu kadar aşağılanması beni çok üzdü.
  Bilirmisiniz ki sizin elinize ekmeğinizi biz verdik.Bilirmisiniz ki ailye kavuşturduk toplumda oturmasını kalkmasını biz öğrettik.
  Sizler böyle düşündükçe sıfır çeken çocuklarımın sayısı artacak psikolojisi bozuk velilerdende ancak psikolojisi bozuk toplumlar olacak.YAZIK YAZIK HEMDE ÇOK YAZIK LÜTFEN BİRAZ SAYGI .

 2. zeynep

  Öğretmenler eskisi gibi değil,bazıları hariç.Çok çıkarcı ,ve biz veliler korkuyoruz onlardan.Çocuklarımızın geleceği ellerinde,şikayet edemiyoruz çünkü hiçbirşey yapılmıyor.

 3. EDA

  Özellikle psikolojik testten geçirilmeleri gerekiyor öğretmenlerin. Özellikle ilkokul öğretmenlerinin. Çoğunun psikolojisi bozuk.. Ve bu bozuk psikolojiyle çocuklarında psikolojisini bozuyorlar. En az yılda bir kere tüm öğretmenler psikolojik teste tabi tutulmalı bence… Psikolojisi normal olanlar üstlerine alınmasın ama gerçekten psikoloji çok bozuk öğretmenimizde çok.. Gerçekçi olalım lütfen…

 4. EDA

  Ben bu sözlere katılmıyorum. Bende okulda görev yapıyorum ve asla veli haklı bulunmuyor. İdare her zaman öğretmeni haklı buluyor. Veli ya eli kolu bağlı kalıyor çünkü çocuğu bu öğretmene emanet yada çocuğunu başka okula naklediyor. Bizim okuldada iki öğretmen var sürekli şikayet geliyor velilerden ama toplu değil tek tek gelip görüşüyorlar idareyle. Ancak hiçbir sonuç çıkmıyor öğretmenlerde bildiklerini okuyor. Bence artık bu konuya birileri el atmalı ve velilerin yanında birileri olmalı…. Hep öğretmen haklı olamaz…

 5. larissa

  Öğretmenler hakettiği yerde değil
  Bu kadar suskun, sinmiş, herşeye seyirci kaldıkları sürece,
  şu durumlarından çok daha kötüsünü hakediyorlar.
  Öğretmen ???

  Gericiliğe teslim olmuş, gölgesinden korkan bir avuç insan…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6