» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Okul Çağındaki Çocukların Beslenmesi

A+  A- Okul Çağındaki Çocukların Beslenmesi

Son yıllarda çokça dile getirilen konulardan biri de çocuklarda görülen obezite ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları. Eskilerin de dediği gibi “sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” Okul çağındaki beslenme alışkanlıkları, yetişkin dönem beslenme alışkanlıklarının içeriğinin oluşmasında etkili olmakta.

Ayrıca bu dönemdeki beslenme alışkanlıkları ileri dönemlerdeki bazı hastalıklara zemin hazırlaması açısından da önem taşımaktadır.

BESLENMEYLE İLGİLİ BAZI PÜF NOKTALAR

Çocuğunuza düzgün beslenme alışkanlığı kazandırmak için;

– Evde sağlıklı yiyecekler bulundurun. Çikolata, gofret, kola, cips, kuruyemiş gibi sürekli atıştırma hissi uyandıran besinler bulundurmayın.

– Siz sağlıklı ve düzenli beslenerek çocuğunuza örnek davranışta bulunun. Evde kesinlikle, atıştırma bir şeyler yeme şeklinde bir davranış sergilemeyin.

– Çocuğunuza ana öğünlerde düzenli yemek yeme alışkanlığı kazandırın. Sofra kültürünün yerleşmesini sağlayın.

– Çocuğunuza en önemli öğününün kahvaltı öğünü olduğunu aşılayın ve kahvaltı öğününün en az akşam öğünü kadar uzun tutulmasına özen gösterin.

– Çocuğunuzun beslenme çantasına okulda yiyebileceği meyve gibi sağlıklı yiyecekler koyun.

ÖĞRENCİLER KAHVALTI YAPMIYOR

Yapılan araştırma sonuçlarına göre; öğrencilerin;

%60-85’inin kahvaltı yapmadıkları,

%25-43’ünün satıcılardan alışveriş yaptıkları,

%15-25 oranında süt-ayran tüketildiği tespit edilmiştir.

Bu sonuçlardan da anlaşıldığı üzere okul çağında beslenme alışkanlıkları açısından çok yol katedilmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. Bu noktada öğretmenler ve veliler olarak bazı sorumluluklarınız bulunmaktadır. Bunların başında çocuklara yol göstermek açısından iyi birer örnek olmak gelmektedir. Onlara iyi birer örnek olmak için sizlerin beslenme konusunda bazı temel bilgilere sahip olmanız gerekmektedir.

Şimdi bu temel bilgilerden bahsedelim;

Günlük beslenmedeki enerji ihtiyacı, besin öğelerinden karşılanmaktadır. Bu besin öğeleri; karbonhidratlar (CHO), proteinler, yağlar, vitamin ve minerallerdir. Alınacak günlük enerjinin;

%55-60’ı karbonhidratlar,
%15’i proteinler,
%25-30 oranı da yağlardan gelmelidir.

Karbonhidrat kaynakları; pilav, makarna, sebze-meyve gibi kompleks karbonhidratlar sağlanmalıdır. Şeker gibi basit karbonhidratlardan mümkün olduğunca uzak durulmasında fayda olacaktır.

Proteinler, vücutta doku yapımında kullanılan ana maddelerdir. Büyüme ve gelişme açısından önem taşımaktadırlar. Protein kaynakları arasında süt, yoğurt, et çeşitleri, peynir, kurubaklagiller yer almaktadır. Fakat gün içerisinde bu besinlerin istenilen miktardan fazla tüketilmesi bazı sağlık sorunlara yol açabilmektedir.

Yağ tüketiminde yağın çeşidine dikkat etmek gerekmektedir. Aldığımız proteinli besinler ile doymuş yağ olarak adlandırılan katı yağları almaktayız. Bu nedenle doymamış yağ olarak adlandırılan sıvıyağları da diğer besinleri pişirirken kullanarak yağ dengesi sağlamış olacaktır. Zeytinyağ, mısırözü gibi… Bu yaş grubunda tamamen yağsız bir beslenme uygulamak çok doğru olmayacaktır. Çünkü yağda eriyen vitaminlerin kullanılabilir olması için yağa (önerilen miktarlarda) ihtiyaç bulunmaktadır. Burada dikkat edilecek bir başka nokta da dışarıda tüketilen hazır gıdaların fazla miktarda yağ içermesi olacaktır.

Vitamin ve minerallare gelince; bunlar bağışıklık sistemi, sinir sistemi, diş-kemik sağlığı, mide-bağırsak sistemi açısından önem taşımaktadırlar. Örneğin kalsiyum kemik ve diş sağlığı açısından, B-1 vitamini sinir sistemi açısından önemlidir. Özellikle sebze-meyveler vitamin ve mineralar açısından zengin kaynaklar arasındadırlar.

Çocukları kahvaltı yapmadan okula göndermemek gerekmektedir. Yine bu noktada da anne-babalara büyük görev düşmektedir. Yapılan çalışmalarda kahvaltı yapan çocukların okulda daha başarılı oldukları görülmektedir.

Son olarak unutulmalıdır ki “Sağlam Kafa, Sağlam Vücutta Bulunur”. -Dyt. Ayşe Korkmaz

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 15 Aralık 2011 tarihinde eklenmiştir. "Okul Çağındaki Çocukların Beslenmesi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. pinkk_flloydd

  RT @koridoryayinevi: Bebekler Ne İster? kitabının yazarı Dr. Elif Pınar Çakır ( @guncel_anne ) çocuklarda beslenme ve bağışıklık konusunu k…

 1. koridoryayinevi

  Bebekler Ne İster? kitabının yazarı Dr. Elif Pınar Çakır ( @guncel_anne ) çocuklarda beslenme ve bağışıklık konusun… https://t.co/q4edbqyVwK

 1. cizgiyayincilik

  Çocuklarda güçlü bağışıklık için üç altın kural: Beslenme, uyku ve hijyen https://t.co/uAVNvJWZOx https://t.co/fEJNrL4hY9

 1. gelincikotizm

  RT @tohumotizm: Bu akşamki seminerimiz saat 20:30'da başlayacaktır. Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Fidan ile “Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Çocuklard…

 1. SerkanSu41

  RT @tohumotizm: Bu akşamki seminerimiz saat 20:30'da başlayacaktır. Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Fidan ile “Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Çocuklard…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8