» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Okul İklimi Önemli mi?

A+  A- Okul İklimi Önemli mi?

Örgüt iklimi, örgüte kimliğini kazandıran, görevlilerin davranışını etkileyen ve onlar tarafından algılanan, örgüte egemen olan özellikler dizisidir. Okulun örgütsel iklimi, üyelerin davranışlarını etkileyen ve bir okulu diğer okuldan ayırt eden iç özellikler bütünüdür. Başka bir deyişle okul iklimi, okulun bireysel kişiliğidir (M, Aydın, 1998).

Okul iklimi, okuldaki insanların ortak algılarına dayalı olarak gelişen, okuldaki tüm insanları etkileyen, onların davranışlarından etkilenen ve görece sürekliliği olan bir özellik olarak nitelendirilmektedir (Hoy, 2003, akt; Temel Çalık, Y.Özbay, A.Özer, T.Kurt, M.Kandemir). Kısaca okulların kişiliğidir.

Okul iklimini oluşturan başlıca faktörler şu şekildedir;
-Okulun amacı,
-Yapısı,
-Görev boyutları,
-Çevresi,
-Yönetim,
-Personel ve
-Sağlanabilen kaynaklar.

Bu faktörlerin çeşitli oranlarda birleşimi ve her faktörün değişik şekillerde etkilemesi sonucu okul iklimi oluşur. Okul iklimi, çalışanların okuldaki motivasyonunu ve verimliliğini etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Okulun, vizyonuna odaklanması için, o okulda açık okul ikliminin oluşmuş olması beklenir.

Açık ve kapalı okul ikliminin en belirgin göstergelerini şöyle sıralayabiliriz;

•Öğretmenler, işlerini hırs ve memnuniyetle tamamlar.
•Öğretmenlerin en yakın arkadaşları bu okuldaki diğer öğretmenlerdir.
•Öğretmenler toplantısı faydasızdır.
•Okul müdürü öğretmenlere yardım için kendi işlerine ara verir.
•Okul müdürü okulu adeta demir yumrukla yönetir.
•Öğretmenler çıkış zili çalar çalmaz okulu terk ederler.
•Öğretmenler iş arkadaşlarını evlerine davet eder.
•Okul müdürü yapıcı eleştirilerde bulunur.

Açık iklime sahip bir okulda, okul müdürü; işbirlikçi ve saygılıdır, okulun bütün paydaşlarından gelen önerilere açık, öğretmenlerin mesleki yeterliliğine saygılı ve bürokratik işlerden mümkün olduğunca kaçınarak, işleri kolaylaştırıcı işlev görür. Böyle bir okulda öğretmen de, okul yönetimini destekler, işbirliği yapar ve işine sadıktır.

Kapalı okul iklimine sahip bir okulda ise okul müdürü baskıcıdır, rutin işleri en önemli işlermiş gibi algılar ve gereksiz yere iş yükü yaratır. Aynı şekilde öğretmen de, her türlü faaliyete düşük düzeyde katılır, duyarsızlık, güvensizlik, hayal kırıklığı ve moralsizlik içindedir.

Okulun uzun süre açık veya kapalı iklime sahip olması sonucu, tıpkı bir canlı organizmada oluşan semptomlar gibi sağlıklılık ve sağlıksızlık belirtileri baş gösterir. Bu koşullarda sağlıklı okul kendi ihtiyaçlarını karşılayıp, dışarıdaki problemlerle başarılı bir şekilde baş edip, enerjisini misyonu doğrultusunda kullanırken; Sağlıksız okul, zararlı dış güçlerden çabuk etkilenir, yöneticiler ve öğretmenler makul olmayan taleplerle karşılaşır, yönetici, liderlik yapamaz hale gelir, öğretmenlerin morali ve akademik beklenti düşer ve sonuçta bütün çalışanlar okula “öylesine” gitmeye başlar.

Bir eğitim sisteminin başarılı ve verimli olması, amaç ve hedeflerine ulaşabilmesi için sistemdeki okulların çoğunluğunun açık iklime sahip olması gerekir.

24 Kasım Öğretmenler Günü

12 Eylül darbesi sürecinde kutlanmaya başlanmış olsa da, emeklisiyle, kadrolusuyla, ücretlisiyle, dershanede görev yapanı ve özellikle de ataması yapılmayan öğretmeniyle, ülkemin bütün öğretmenlerinin, “24 Kasım Öğretmenler Günü”nü kutluyorum.

-AYDIN, M. (1998). Eğitim Yönetimi. Ankara:Hatipoğlu Yayınları.
-Hoy, W.K. (2003). School climate. In J.W. Guhtrie (Ed.), Encylopedia of education
(2nd ed.), (pp. 2121-2124). New York: Thompson Gale.

Abdullah DAMAR / Eğitimci-Yazar

 

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI, ÖZEL HABER kategorisi altında 24 Kasım 2013 tarihinde eklenmiştir. "Okul İklimi Önemli mi?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. osmangudertr

  Cengiz Topel Ortaokulu Müdürü Hanifi Gül’e ve Okul Aile Birliğine yapmış oldukları nazik ziyaretlerinden dolayı teş… https://t.co/M4PMuLXsLt

 1. tele1comtr

  Okul müdürü ‘seni ve karını da onun gibi köpeğim yapacağım’ deyip, öğretmeni hastanelik etti https://t.co/Sohpxf4pBQ https://t.co/ay5VxImdsA

 1. Akparti

  @omerrcelik Parti Sözcümüz @omerrcelik : İhmali görülen okul müdürü ve yardımcısı görevden alındı. Bazı velilerin b… https://t.co/bMQ2S5YXdk

 1. Eypzkan67385294

  RT @tokatmem: Gençlik Hizm. ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlar,İl Milli Eğitim Şube Müdürümüz ve İlçe Milli eğitim Müdürlerimizin katılımı ile…

 1. alik7770

  RT @TansuYegen: Bu Çinli okul müdürü çocukları bilgisayar başından uzaklaştırmak için bu dansı öğrenmiş ve çocuklara da öğretmiş... Bu saye…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5