» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Okul Siteleri Sil Baştan

A+  A- Okul Siteleri Sil Baştan

MEB bir süredir beklenen uygulamayı hayata soktu ve tüm okul sitelerinin “tek tipleşmesi” için bir yazı yayımladı. “Ülkemizin En Büyük Kurumsal Web Sitesi Projesi” olarak tanıtılan standartlaşma sürecinin 31 Aralık‘a kadar tamamlanması gerekiyor.

Okul siteleri MEB sunucularında barındırılacak ve adresleri ***.meb.k12.tr uzantılı olacak.

Daha önce MEB’in sadece statik sayfa kullanımına izin veren sunucu hizmetini, kısıtlamalardan dolayı okulların bir çoğu kullanmamaktaydı. Okullar ***.k12.tr uzantılı adresler alarak sitelerini kiraladıkları farklı sunucularda yayımlamaktaydı.

Rengarenk ve son teknoloji imkanlarını kullanan okul siteleri kapatılmak zorunda. MEB yeni tek tip sitelere geçiş için 31 Aralık’a kadar zaman tanımakta.

TEK TİPLEŞTİRME KÖTÜ

Eğitimciler her alanda tek tipleşmeye karşı olduğunu belirten MEB‘in okul sitelerini tek tipleştirme çabasını olumsuz bir girişim olarak değerlendiriyor.

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz bilişim öğretmenleri ve tasarım işiyle uğraşanlar MEB’in tek tip sitesinin teknik olarak oldukça yetersiz ve tasarımsal sorunları olduğunu belirtmekte.

meb.k12.tr – Yeni Okul Siteleri

* Siteler 10 yıl öncesinin teknolojisi olan ve artık terk edilen iframe tekniği ile sunulmakta.

* Site detay sayfaları iframe içinde sunulduğu için bulunulan sayfanın adresi adres çubuğunda görünmemekte.

* Tüm dünyada standart kabul edilen, üst bannera tıklayınca sitenin ana sayfasına erişmek MEB’in şablonunda mümkün olmuyor. Üst banner nedense bakanlığın ana sayfasına yönlendirmekte.

* Kullanılan sayfalama tekniği sitenin Google tarafından bulunabilirliğini olumsuz etkilemekte.

* Okul sitesinin ana sayfasına erişmek isteyenler, üst menüdeki, üzerine gelindiğinde istenmeden açılan “Bakan” bağlantısına tıklamak durumunda kalmakta.

* Site geliştirmeye açık olmadığı için sınırlı sunulan sayfalara haber yazmaktan öteye gitmek mümkün görünmemekte.

* Gelişen web teknolojilerinin imkanlarını şablon sitede kullanmak imkansız.

* Tasarım olarak işlevsiz, menü ve blokların yerleşimi verimli değil.

* Şablon sitenin mobil sürümü bulunmuyor.

* Site içeriğinin paylaşılmasına yönelik olmazsa olmaz sosyal medya bağlantıları bulunmuyor.

* Site içi aramada harici Google servisi kullanmakta ki kurumsal siteler için anlamsız…

Ayrıca bakanlığın kendi sunucularında tuttuğu okul sitelerinde kendi haber ve duyurularını site sorumlularından “habersiz” bir şekilde yayımlana imkanı bulduğu da belirtilmekte.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, TEKNOLOJİ kategorisi altında 28 Kasım 2012 tarihinde eklenmiştir. "Okul Siteleri Sil Baştan" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
9