» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Okul Yaşam Kalitesi

A+  A- Okul Yaşam Kalitesi

Yaşam kalitesi, genel ve sürekli bir iyi olma hali olarak ele alınır ve değerlendirilmesi genellikle mutluluk, hoşlanma duygusu ve tatmin yaratan pozitif yaşantılarla, bunun tersini ifade eden negatif deneyimler ve duygular üzerinde yoğunlaşır.

Eğitim de, genel yaşam kalitesinin önemli boyutlarından biri olarak öne çıkar.

Okul yaşam kalitesi, genel iyi olma halinin göstergelerinden biri olarak kabul edilir ve çocukların okul yaşamıyla bütünleşmelerinden kaynaklanan bir iyi olma hali olarak ele alınır. Çocukların uzun yıllarını okulda geçirdikleri göz önüne alındığında, okul yaşam kalitesinin taşıdığı önem açıkça görülmektedir.

Okul yaşam kalitesi, durağan bir kavram değildir ve onu etkileyen değişkenler söz konusudur.

Bu değişkenlere kısaca baktığımızda;

-Öğrencilerin olumlu ve olumsuz duyguları,
-Öğrencilerin okuldaki statüsü,
-Öğrencilerin bağımsız bir kimlik kazanması,
-Öğrenci-öğretmen ilişkilerinin boyutu,
-Öğrencilere sunulan fırsatlar ve başarı şansı, olarak sıralanabilir.

Öğrencilerin, okul ile ilgili olumlu ve olumsuz duygularının, okul yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilediği görülür. Pozitif, sınıf ve okul deneyimlerinin fazla olması, okul yaşam kalitesini olumlu yönde etkiler. Öğrencilerin, okuldaki zamanlarının büyük bölümünü sınıfta geçirdikleri göz önüne alındığında, olumlu sınıf deneyimlerinin, okul yaşam kalitesini önemli oranda etkilediği görülecektir.

Öğrencinin okuldaki statüsü, kendini ne kadar değerli ve önemli hissettiği ile ilgilidir.

İnsanlar, içinde bulundukları toplumda bilmek, bilinmek ve o topluluğun bir üyesi olduklarını hissetmek isterler. Dolayısıyla çocukların da zamanlarının önemli bir bölümünü geçirdikleri okulda belli ve özel bir yere sahip olduklarını, öğretmenleri ve arkadaşları için değerli olduklarını hissetmek istemeleri doğaldır. Çocuklar, kendilerini değerli hissettikleri ölçüde kendilerine güven duyarlar ve bu güven çevreleriyle olan ilişkilerini yakından etkiler.

Çocukların kendi kendileriyle ilgili farkındalık düzeyleri, kendilerine yönelik imajları ve diğer öğrencilerle ilişki kurabilme becerileri onların, bağımsız bir kimlik kazanmaları açısından çok önemlidir.

Okuldaki öğretmen-öğrenci ilişkileri de okul yaşam kalitesi açısından büyük önem taşır. Öğrenciler, okulda en yoğun iletişim kurdukları bireylerden biri olan öğretmenleriyle olumlu iletişim kurabilen, beklediği iletileri ve dönütleri alabilen ilişkiler geliştirdikleri zaman, olumlu davranışlarını arttırırlar.

Okullarda çocuklara sunulan fırsatlar, okuldaki çalışmaları gelecekleri için ne kadar yararlı gördükleri ve bu çalışmaların, kendilerine ilerde bir kariyer edinmede ne kadar faydalı olacağı ile ilgili algılarını ve çocukların okuldaki başarılarına ilişkin algılarını kapsamaktadır.

Her ne kadar yaşam kalitesi, aileden başlayan bir süreç olsa da, çocuğun okul dışı yaşantısının, okul yaşantısını önemli ölçüde etkilediği düşünülse de; okullarımızı, okul yaşam kalitesini oluşturan değişkenler açısından değerlendirdiğimizde, olumlu bir tablo ile karşı karşıya olduğumuz söylenemez.

Eğitim sisteminin, yukarıdan yapılan müdahalelerle düzeltilmesini beklemek yerine, bu olumsuz tabloyu olumluya çevirebilmek için; okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin, okul yaşam kalitesi konusunda, farkındalık düzeylerinin yükseltilmesi, okulun bir bütün olarak, çevresiyle, velilerle ve diğer paydaşlarla bir vizyona sahip olması ve okul yaşam kalitesini yükseltici faaliyetlere odaklanması gerekir.

Abdullah Damar / Eğitimci-Yazar

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI kategorisi altında 30 Ekim 2012 tarihinde eklenmiştir. "Okul Yaşam Kalitesi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. zekaikiran

  Bilim ve çocuk, bu eksende piyasadaki yayınların içeriği ve kalitesi, çocukların okul ve sosyal hayatlarında erişeb… https://t.co/aeGwGFjdBO

 1. Belmacengiz0707

  @marketnewstr @arzovaone genel eğitim seviyesi çok düştüğü için özel okulların kaliteli olanların fiyatları çok art… https://t.co/dlQ93mJY7U

 1. feyzakanik

  Drive da şahane bir depolama. Sanırım yıllık sınırsızını ödeyeceğim artık.Nil’lerin okul da kullanmaya başladı bu y… https://t.co/W5KxhhZUia

 1. 2000lerforever

  özel okul tecrübesi de olan bir veli olarak ilk 4 yıl çocuğun bu not politikalı sistemde nasıl sınava hazırlandığın… https://t.co/SU9yFgVfS4

 1. yilmazmelissaa

  RT @Elf95Elif: 'Ben tek maaşa 2 kişinin işini yapabilecek ucuz eleman calıstırmak istiyorum, eğitim kalitesi beni ilgilendirmez az paraya ç…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7