» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Okula Başlama Yaşı Tez Konusu Oldu

A+  A- Okula Başlama Yaşı Tez Konusu Oldu

Okula başlama yaşı ile ilgili yapılan bir tez çalışmasına göre 60-66 aylık çocuklar, okulda kendi bakımlarını yapamıyor, derste sık sık tuvalete gitmek istiyorlar.

66-72 aylıklar, metin oluşturmada 72-84 aylıkların çok gerisinde kalıyor.

72-84 aylık çocuklarda metin oluşturmada, okuma yazma ve algılama becerilerinde hiçbir sorun yaşamıyor, ancak arkadaşlarını beklemekten ve tekrarlardan sıkılıyorlar.

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi’nden Fatih Gündüz yüksek lisans tezinde, 4+4+4 yasasıyla, çok tartışılan okula başlama yaşı ile ilgili tez hazırladı.

Yrd. Doç. Dr. Muhittin Çalışkan’ın danışmanlığı’nda hazırlanan ve ‘60-66, 66-72 ve 72-84 Aylık Çocukların Okul Olgunluk ve Okuma Yazma Becerilerini Kazanma Düzeylerinin İncelenmesi’ başlıklı tezde, Metropolitan Okul Olgunluk Testi, 2012-2013 eğitim öğretim yılının ilk bir ayında, 11 ilkokulda, 205 öğrenciye uygulandı. Eylül ayından nisan ayına kadar öğrencilere her ay bir test yapıldı.

17 sınıf öğretmeni her ay ‘İlk Okuma-Yazma Sürecini Değerlendirme Formu’nu düzenli olarak doldurdu.

60-66 Aylıklar Ortanın Altı

Buna göre, 60-66 ay yaş grubundaki çocuklar ‘ortanın altı’,
66-72 ve 72-84 ay grubundaki çocuklar ise ‘orta’ düzeyde okul olgunluğuna sahip.

Yaş arttıkça okul olgunluğu artıyor. Bir sınıftaki öğrencilerin tamamı farklı düzeylerde okul olgunluğuna sahip oluyor.

66-72 ve 72-84 aylık çocuklar, 60-66 aylıklara göre daha kısa zamanda okuma yazma becerileri kazanıyorlar. Yani yaşın, okuma yazma becerilerinin kazanılmasında farklılık yaratan önemli bir değişken olduğu sonucu ortaya çıkıyor.

Öğretmen görüşlerine göre, 60-66 ve 66-72 aylık çocuklarda kavrama, parmak-kas gelişimi yetersizliği, yavaş öğrenme, çabuk yorulma, kurallara uyma, tuvalet kullanmada sorunlar çıkıyor. Bu da çocukları okula karşı olumsuz tutum sergilemeye itiyor.

Tezin sonuç bölümünde, okulların, çocukların yaş gruplarına göre düzenlenmesi gerektiği aksi halde erken okula başlamanın çocuklar üzerinde olumsuz etkileri olabileceğinin altı çizilerek şunlara yer verildi: “Öğretim programları ve okulun fiziksel özellikleri 60-66 ve 66-72 aylık çocukların gelişim özelliklerine göre düzenlenirse bu yaş grubundaki çocuklar okula başlayabilir. Ancak, ne kadar düzenleme yapılırsa yapılsın, küçük yaştaki çocukların olumsuz tutum geliştirebilecekleri, olumsuz akademik benliğe sahip olabilecekleri unutulmamalı.”

Kendi bakımlarını yapamıyorlar

– 60-66 aylık öğrenciler kendi bakımlarını yapamıyor, tuvalet sorunu yaşıyorlar. Derste sık sık tuvalete gitmek istiyorlar.
– 60-66 aylık çocuklar anlam bütünlüğü oluşturamıyor. Metin oluşturmada sorun yaşıyorlar, okuma-yazma ve algılamada geride kalıyorlar. Cümleyi yarım bıraktıkları, kelimedeki harfi yazmadıkları görülüyor.
– 66-72 aylıklar, metin oluşturmada 72-84 aylıkların çok gerisinde kalıyor. -hürriyet

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 20 Ocak 2014 tarihinde eklenmiştir. "Okula Başlama Yaşı Tez Konusu Oldu" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. halukcanberk

  #akbnk En düşük 9.71 gördü. Aylık Pivot 2.Destek 9.66 Aylık Pivot 3.Destek 9.29 9.66 desteği üzerinde pivot hedef… https://t.co/9G1awODvAB

 1. yikilmayanadam

  okula giden 66 aylık berkecan ''ben böyle eğitim sisteminin içine sicarim'' diyerek sınıfın ortasına kakasini yaptı.''

 1. MeleimHasibe

  RT @zllktlr: ORDU //UNYE// #ACİLYUVA 0 545 682 93 66 Bu güzel kız 8 aylık .Evde büyümüş .Çok temiz ,tuvalet eğitimli ve sessiz https://t.co…

 1. TOMATARIK

  Göztepe Eğitim Araştırma hastanesinde 9 aylık bi bebek kardeşimize (0 rh +) kan lazım acil yayalım lütfen 0536 601 66 38

 1. 66_karagoz

  RT @YilmazKalem_: Aylık 32.643 TL maaş alan CB’nın eşi Emine Erdoğan $40.000 (140.000TL) eden Hermes çantayı nasıl alabiliyor acaba? https:…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5