» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Okula Mescit Afyonkarahisar’dan Başladı

A+  A- Okula Mescit Afyonkarahisar’dan Başladı

Afyon Milli Eğitim Müdürlüğü okullara “İbadet Etmek İsteyen Öğrenciler” konulu bir yazı gönderdi. Yazıda okul müdürlüklerinden ibadet etmeleri için öğrencilere gereken kolaylığın gösterilmesi istendi.

Gönderilen yazıda bazı öğrenci velilerinin bakanlığa müracatlarında ibadet etmek isteyen çocukları için gereken kolaylığı talep ettiği belirtilmekte.

Din ve vicdan hürriyetine vurgu yapılan yazıda “Anayasa’da garanti altına alınan din ve vicdan hürriyetine” dayanarak öğrencilerin ders saatleri dışında ibadetlerini yapabilmeleri gerektiği aktarılmakta.

Afyonkarahisar Valisi adına Vali Yardımcısı Ali Muhiddin VAROL‘un imzasını taşıyan ve ilkokul, ortaokul, lise ayrımı yapılmayan yazı Afyonkarahisar Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Afyonkarahisar’a bağlı 17 ilçedeki ve merkezdeki tüm okullara gönderildi.

1977 Yılındaki Yazıya Atıf

Müdürlüğün “İbadet Etmek İsteyen Öğrenciler” konulu yazısında, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 13/l2/1977 taih ve 18079 sayılı “ibadet etmek isteyen öğrenciler” yazısına atıfta bulunulmakta.

Yazıda “İbadet Etmek İsteyen Öğrenciler”e gösterilmesi gereken kolaylığın ne olduğuna değinilmezken, bu yazıyla okullarda müsait alanların ya da bir dersliğin mescide dönüştürülmesinin istendiği iddia edilmekte.

Eğitimciler Tepkili

Afyonkarahisar’da bir çok okul ikili öğretim yapmasına rağmen derslik sıkıntısı yaşanmakta. 78 okulda kütüphane, laboratuvar ve müdür odası bulunmamakta. 47 okulda ise bir derslikte 30-60 arasında öğrenci eğitim görmekte.

Eğitimciler ise derslik sıkıntısının yaşandığı bu şartlar altında okullarda mescid açılması talebine temkinli yaklaşmakta.

Özellikle henüz soyut düşünemeyen öğrencilerin bulunduğu ilkokullarda mescit açılması durumunda öğrenciler arasında namaz kılan ve kılmayan şeklinde ayrıma neden olacak durumların doğabileceği belirtilmekte.

Eğitim Bir Sen’den Destek

Eğitim-Bir-Sen İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Emrullah Aydın, okullarda mescidi desteklediklerini belirtirken “Afyon’daki ışık dalga dalga tüm Türkiye’ye yayılacaktır.” dedi.

Sosyal Medyada da Konu Oldu

Afyonkarahisar Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yazısının ardından konu sosyal medyada da gündem oldu.

Bazı yorumcular “Veli toplantısı camide yapılıyor, namaz okuldaki mescidde kılınıyor. Okulu camiye, camiyi okula taşıdık. Bu işte bir terslik yok mu?” demekte.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 4 Mart 2013 tarihinde eklenmiştir. "Okula Mescit Afyonkarahisar’dan Başladı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. yunus_arslan_ya

  @SLDDLSS @Avicenna_Razi Bu arada ingiltere kralıkla avrupanın tümü krallıkla yönetiliyor yada atalarına saygı duyuy… https://t.co/V6ii3H7Dza

 1. yusufgundog

  @gazeteciabla Bak aklı evvel fikri olmayan kızım O kadar yanlış ve kendini rezil eden tivitlerin varki! Bir corona… https://t.co/xxDvPdgNXf

 1. bkochan1

  RT @ercanc1441: Cuma Namazı kılacağız derken maşallah futbol sahaları, okul bahçeleri, şehir meydanları, köy meydanları her yer mescid oldu…

 1. ercanc1441

  Cuma Namazı kılacağız derken maşallah futbol sahaları, okul bahçeleri, şehir meydanları, köy meydanları her yer mes… https://t.co/ZPButUYGqM

 1. PopeDeniz

  @canitti Böyle bir ortamda öğretmenler odası kutuplaşmayla dolu, öğretmenler baskılanıyor, sesini çıkaramıyor işimi… https://t.co/T3qbShuo4e

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5