» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Okullar 20 Mayıs’ta Tatil mi? Son Durum!

A+  A- Okullar 20 Mayıs’ta Tatil mi? Son Durum!

20 Mayıs tatil mi? İlkokullar 20 Mayıs’ta tatil olacak mı? Ortaokullar 20 Mayıs’ta tatil olacak mı? 19-20 Mayıs hangi okullar tatil edilecek? Bugünlerde merak edilen bu soruların yanıtı haberimizin devamında…

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı sonrasındaki gün olan 20 Mayıs’ın okullar için tatil olup olmayacağı öğretmenler odasında konuşulan konuların başında gelmekte.

Öğretmenler ve öğrenciler 20 Mayıs’ın tatil olup olmadığını merak ede dursun, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayımladığı yazı durumu açıklığa kavuşturdu.

Sadece Ortaöğretim Kurumları mı?

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı yazıda;

“Ulusal ve Resmî Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği”ne atıfta bulunularak düzenlenmiştir. Adı geçen Yönetmelikte Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı “19 Mayıs günü” Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da karaya çıktığı saat olan 07.00’de başlar ve saat 24.00’te son bulur.” denilmektedir.

Buna göre, 20 Mayıs 2014 günü ortaöğretim kurumları için resmi tatil olmayıp, eğitim ve öğretim devam edecektir.

denmektedir.

20-mayis-okullar-tatil-mi

20 Mayıs’ta İlkokullar Tatil mi?

Yazıda ortaöğretim kurumları için tatil olmadığı belirtilmekteyse de yazının tüm kurumları kapsadığı yönünde bazı yayın organlarında haberler yapılmıştır. Bu yazıdan yola çıkılarak 20 Mayıs’ın anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise için tatil olmayacağı belirtilmektedir.

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe göre 20 Mayıs günü Ortaöğretim kurumlarında (liselerde) yazıda da belirtildiği gibi tatil değildir.

Henüz değişiklik yapılmayan İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde ise 20 Mayıs’ın “ilköğretim” (İlkokul ve Ortaokullarda) kurumlarında tatil olduğu görülmektedir.

Resmî Tatil Günleri
Madde 11 — Resmî tatil günleri şunlardır:

d) Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs günü törenden sonra başlar ve 20 Mayıs günü akşamı sona erer)

20 Mayıs Tatil

Dolayısıyla mevcut duruma göre ilkokul, ortaokul ve anaokulları için 20 Mayıs tatil görünmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı bu farklılığı gidermek için ya liselerde de tatil ilan edecek ya da ilköğretim Kurumları Yönetmeliğinde bu konuda düzeltmeye gidecektir. Aksi taktirde tatil durumu yazıda belirtildiği şekilde gerçekleşecektir.

Gelişmeleri yayımlamaya devam edeceğiz…

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 8 Mayıs 2014 tarihinde eklenmiştir. "Okullar 20 Mayıs’ta Tatil mi? Son Durum!" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5