» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Okullar 21.00’a Kadar Açık Kalacak

A+  A- Okullar 21.00’a Kadar Açık Kalacak

Ömer Dinçer’in büyük bir hevesle başlattığı “Okullar Hayat Olsun Projesi”ne göre, okullar 20.00-21.00‘e kadar açık kalacak. Vatandaş istediği saatte gelecek ve okulun imkanlarından yararlanabilecek.

Okullardaki konferans salonları, çok amaçlı salonlar, spor salonları ve malzemeleri, kütüphaneler ve bilişim sınıfları halkın kullanımına açılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın gönderdiği yazıya göre tüm bu etkinliklerin gerçekleşmesi için okullar mesai bitimine kadar değil, 20.00-21.00‘e kadar vatandaşın okula gelme ihtimaline karşı açık tutulacak.

Ömer Dinçer geçtiğimiz günlerde projeye yönelik olarak yaptığı açıklamada, vatandaşın internet kafeye gitmek yerine okuldaki bilişim imkanlarından yararlanmasını, isterse düğününü bile okulda yapabileceğini ifade etmişti.

Konuyla ilgili Bakanlık Yazısı için tıklayınız.

Resmi Yazı

Bu Proje Yürümez

Her fırsatta, konuyla ilgili olmasa bile konuşmalarını projeye dayandıran Bakan, bu projeden çok umutlu. Fakat proje esaslarına bakıldığı zaman Bakan’ın umutlarının boşa çıkacağını görmek mümkün.

Proje, okul imkanlarının vatandaşa sunulmasında okul idaresine okulu açık tutma ve vatandaşa okulda “yaşam alanı” oluşturma görevi verilirken, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Türkiye Belediyeler Birliği‘nden büyük beklentilerin olduğu görülüyor.

Yerel yönetimlerin eğitime ve okula olan bakış açıları ve ilgisizliği ortadayken, belediyelerden okulun bakımının, okul bahçesinde peyzaj ve tasarım çalışmaları yapılmasının, bahçenin ağaçlandırılmasının, okulun eksik donanımının sağlanmasının beklendiği görülüyor.

Öğretmenler mi Görevlendirilecek

Proje esaslarının aktarıldığı yazılarda okulların vatandaşın kullanımı için, yaz tatillerinde, hafta sonlarında, yarıyıl tatilinde, hafta içinde mesai saatleri haricinde ayrıca 20.00-21.00‘e kadar açık tutulması isteniyor. Bu konuda ayrıntı verilmeyen yazıda tatil günlerinde ve mesai dışında hangi personelin ne şekilde çalıştırılacağı belirtilmemekte.

Dinçer her konuşmasında sık sık öğretmenlerin mesai kavramından bahsetmekteydi. “Öğretmenleri çalıştıracağım” diyen Dinçer’in aklında uzun süredir bu projenin olduğu belirtiliyor.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 19 Ocak 2012 tarihinde eklenmiştir. "Okullar 21.00’a Kadar Açık Kalacak" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. osmantegis

    İzmir de Cuma Namazı için İmam Hatip Okullarının bahçeleri açıldı. Okullar hayat olsun projesi kapsamında değerlend… https://t.co/Qg0fpJtkGt

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7