» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Okullar Dershaneye Dönüşüyor!

A+  A- Okullar Dershaneye Dönüşüyor!

Eğitim sistemimizin sınav odaklı olduğu sadece eğitim kamuoyunca değil, toplumun tüm kesimleri tarafından bilinen bir gerçek.

Bunun sonucu olarak da, olanağı olsun olmasın bütün veliler, eğitimin bir aşamasında, çocuklarını dershanelere göndermek ister, gönderir.

Son dönemde dershanelerin, eğitim sistemi içinde geldiği boyut çalışanıyla, öğrenci sayısıyla ve ekonomik büyüklük anlamında önemli bir noktaya ulaştığı için bizzat Hükümet tarafından, kapatılmaları ya da özel okullara dönüşmeleri noktasında çeşitli planlar ortaya konuldu.

Bizzat Başbakan tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa, Hükümetin planı, dershanelerin bir yıl içinde kapatılması noktasında.

Ancak söylem böyleyken, aynı Hükümetin Milli Eğitim Bakanlığına bağlı “Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü” ilk ve ortaöğretim okullarında yoksul öğrencilerin yararlandığı SBS, YGS ve LYS kursları ile ilgili olarak, 18 Ekim 2012 tarihinde tüm valiliklere bir yazı gönderiyor.

HALKEĞİTİM KURSLARI KAPATILIYOR

Yazıda özet olarak, Halk Eğitim Merkezleri tarafından açılan ve yoksul öğrencilerin ücretsiz olarak yararlandığı SBS, YGS ve LYS kurslarının bundan böyle açılmaması, açılmış olanların da 31 Aralık 2012 tarihine kadar kapatılması, eğer bu kurslar mutlaka açılacaksa da, “Öğrencileri Yetiştirme ve Sınavlara Hazırlama Yönergesi” kapsamında açılması emrediliyor. Bu yazıdan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, kursları tamamen kapatmadığı, “Halk Eğitim Merkezleri” tarafından açılan kursların kapatıldığı sonucu çıkıyor.

ÜCRETLİ DERS DÖNEMİ

İşte işin püf noktası tam da burası.

Halk Eğitim Merkezleri tarafından açılan kurslar öğrenciler tamamen ücretsiz yararlandığı kurslar. Bu kurslarda görev alan öğretmenlerin ders ücretleri ise Halk Eğitim Merkezleri tarafından “Ekders Esasları” ölçüt alınarak ödeniyor.

Yani, öğrenciler bu kurslardan ücretsiz yararlanıyor.

Öğretmenlerin ücretleri ise “Devlet” tarafından ödeniyor.

Ancak Bakanlığın, açılmasını istediği “Öğrencileri Yetiştirme ve Sınavlara Hazırlama Yönergesi” kapsamında açılan kurslar, veliler açısından ücret ödenerek yararlanılan kurslardır. Bu kurslar, okulların bitiminden sonra ya da hafta sonları yapılır ve öğrenciler katıldıkları ders saatine göre ücret öderler. Ücretler, dershanelerle kıyaslandığında çok düşüktür fakat ekonomik olanağı olmayan öğrenciler açısından, sonuç olarak ücretli bir kurstur.

Ekonomik gelişmişlik düzeyi düşük, eğitimde fırsat eşitliğinden yararlanamayan illerimiz ile birçok gelişmiş ilimizin kırsal kesiminde, Halk Eğitim Merkezleri tarafından açılan SBS, YGS ve LYS kursları, yoksul öğrencilerin, eğitimde fırsat eşitliğini yakalaması açısından önemli bir olanaktı. MEB bu yazısıyla, yoksul öğrencilerin yararlandığı bu olanağı ortadan kaldırmıştır. Bu durumda ekonomik olanağı olan öğrenciler, eğitim sistemimiz sınav odaklı olmaya devam ettiği sürece, ya okullarda açılan ücretli kurslara, ya da dershanelere gitmeye devam edecektir.

Peki, ekonomik olanağı olmayan öğrenciler bu durumda ne yapacaktır?

Onlara pek fazla seçenek kaldığı kanısında değilim.

MEB, bilerek ya da bilmeyerek, yoksul öğrencilerin elinden ücretsiz dershane niteliğindeki bu kursları alarak, onları “ne yapın edin, ya okulların açtığı ücretli kurslara, ya da dershanelere gidin” demektedir.

Olan, yoksul öğrencilere olmuştur.

Hükümet, “dershaneleri kapatacağım” söylemiyle oyalanadursun, aynı Hükümetin Milli Eğitim Bakanlığı, yaptığı bu uygulamayla, dershaneler yetmiyormuş gibi, okulları da dershaneye dönüştürüyor.

Ne diyelim?

Allah akıl-fikir versin!

Abdullah DAMAR – Eğitimci / Yazar

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI, ÖZEL HABER kategorisi altında 11 Kasım 2012 tarihinde eklenmiştir. "Okullar Dershaneye Dönüşüyor!" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. Jeff

  Canan Bahadir; Yaparım, değil mi? Sanırım bir sfcredir makinenin başına aamadkıllı oturamıyorum; kendi kendime vesvese yaptım :)) Vakit olsa, kendim de deneye yanıla yaparım elbet ama kısıtlı zaman dilimlerinde birşeyler yakalamaya e7alışıyorum ve her yaptığımda da ilk olsa bile başarılı olmak istiyorum; o başarı da kendi kıstaslarıma gf6re yani, e7oook yfckseklerde anlayacağın :)))Cevapla

 1. EminKuruc

  @Muratsen1970En Dershane neden normalleşti ?Veli demiyor ki ben bu çocuğu okula öğrensin diye gönderiyorum Okul ne işe yarar?

 1. AslihanGulbay

  RT @fatih_yasli: ihale alınır, okul-yurt-dershane açılır, kadro yetiştirilir, istihdam yaratılır, finansman kaynağı olarak kullanılır.

 1. ayskntr

  RT @fatih_yasli: ihale alınır, okul-yurt-dershane açılır, kadro yetiştirilir, istihdam yaratılır, finansman kaynağı olarak kullanılır.

 1. mlhgrkn

  RT @fatih_yasli: ihale alınır, okul-yurt-dershane açılır, kadro yetiştirilir, istihdam yaratılır, finansman kaynağı olarak kullanılır.

 1. CANANKUZUCU

  RT @fatih_yasli: ihale alınır, okul-yurt-dershane açılır, kadro yetiştirilir, istihdam yaratılır, finansman kaynağı olarak kullanılır.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4