Okullar İçin Kaos Zili Çaldı

Milli Eğitim Bakanı bir genelge yayımlayarak gelecek dönem 4+4+4 kaosunun yaşanacağının ilk sinyalini verdi. Okulları kapanıp İmam Hatip’e dönüştürülen öğrenciler ve eğitimciler sokaklardaydı.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, valiliklere gönderdiği genelgeyle zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise planlamalarının acilen yapılması talimatı verdi. Karne alan 17 milyon öğrenci eski okullarına dönemeyebilir. Önümüzdeki yıl 5. sınıfa başlayacak öğrenciler ortaokul olarak belirlenen okullarda eğitimlerine devam edecek. 1. sınıfa başlayacak öğrenciler de ilkokul olarak belirlenen okullara sadece e-okul üzerinden kayıt yaptıracak.

Dinçer, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarını açma-kapama, ad değiştirme, planlama gibi işlemlerin valiliklerce yapılacağını belirterek, “Bu planlamalar acilen tamamlanarak, 8-15 Haziran 2012 tarihleri arasında sisteme girişleri yapılacak” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, “okul planlamaları” konusunda yayımladığı ve 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun kapsamında ilkokul, ortaokul ve lisenin bağımsız olması, ortaokulun ilkokul veya liseyle birlikte kurulmasının mümkün olabileceğini öne sürdü.

İTİRAZ OLMAZSA NAKİL YAPILACAK

Bakan Dinçer, şunları kaydetti:
“2011-2012 eğitim öğretim yılında 1, 2 ve 3. sınıfta olup 2012 Eylül ayı itibarıyla 2, 3 ve 4. sınıfta okuyacak öğrenciler bakımından, okumakta olduğu okul ortaokula dönüştürülmüş ve ilkokul olarak belirlenen okulun mesafesi fazla değilse ve velilerin de yoğun itirazı bulunmuyorsa, ilkokul olarak belirlenen okula nakilleri yapılacak, aksi halde bulundukları okullarda (mevcut binada) öğrenim görmeye devam edecekler. 2011-2012 eğitim öğretim yılında 5, 6 ve 7. sınıfta olup 2012 Eylül ayı itibarıyla 6, 7 ve 8. sınıfta okuyacak öğrenciler bakımından okumakta olduğu okul ilkokula dönüştürülmüş ve ortaokul olarak belirlenen okulun mesafesi fazla değilse ve velilerin de yoğun itirazı bulunmuyorsa, ortaokul olarak belirlenen okula nakilleri yapılacak, aksi halde bulundukları okullarda öğrenim görmeye devam edecekler.”

‘Okulumuzu alana kadar eylemlerimiz sürecek’

İstanbul Şişli’de bulunan 19 Mayıs İlköğretim Okulu bahçesinde toplanan öğrenci velileri, öğretmenler ve öğrenciler okul bahçesinden başlayan ve okul etrafında yapılan bir yürüyüşle okullarının İmam Hatip Lisesi’ne çevrilmesine karşı çıktıklarını açıkladılar. “Okuluma Dokunma” diyen öğrenci ve öğretmenler, başka bir okula gitmek istemediklerini söylediler. Okulun Zihinsel Engelliler öğretmeni Hatice Allahverdi, okul önünde yapılan basın açıklamasında; “Yarım asırdır mahallemizde hizmet veren okulumuzu tasfiye etmek istiyorlar” dedi. Şişli 19 Mayıs İlköğretim Okulu öğretmenleri, “eğitimde söz hakkı almak için her türlü mücadeleyi vereceğiz, bu bizim ilk eylemimiz ama son eylemimiz olmayacak, okulumuzu alana kadar eylemlerimiz devam edecek, gerekirse Ankara’ya da gideceğiz” sözleriyle eylemlerini sonlandırdı.

KİM NE DEDİ?

EĞİTİM Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız: “Okullardaki dönüşümler yoksulların her yerde olduğu gibi burada da dışlandığını gösteriyor. Milli Eğitim Bakanı’nın yayınladığı genelgede, ‘Velilerden çok tepki gelmezse dönüştürün’ şeklinde bir ibare var. Bu da aslında yaptıklarının yanlış olduğunu fakat  bir tepkiyle karşılaşmazlarsa yollarına devam edeceklerini kabul etmeleri olarak yorumlanmalı. Eğitim emekçileri açısından değerlendirirsek, dönüşümden kaynaklı olarak binbir zorlukla kurduğu düzenini bozarak başka bir bölgeye tayin edilecek. AKP’nin ‘ben yaptım oldu’ anlayışı her yerde olduğu gibi bu konuda da çok açık”.

ÖV-Der İzmir Şube Başkanı Orhan Yüce: “İktidarın geleceğe dönük hedeflerinin çocuklarımız üzerinde deneme-yanılma yöntemiyle sonuca gitmeye çalışmasının ürünü olarak bugün ilköğretim okulları kapatılıyor ve yerine İmam Hatip ortaokulları açılıyor. 5,5 yaşındaki bir çocuğun okula gönderilmesi ve çok küçük yaşta meslek seçimine yönlendirilmesi, çocukların okullardan uzaklaştırılarak iktidarın istediği zararsız bireylere dönüşmesini hedefliyor. Her yıl 1,5 milyon öğrenci okullara kayıt yaptırırken, yeni sistemle beraber 2 milyonun üzerinde çocuk okullara kayıt yaptıracak. Zaten altyapı olarak yetersiz olan okullar, bu düzenlemeyle beraber iyice yetersiz kalacak”. -birgün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.