Okullara Kar Tatili

Yoğun kar yağışı nedeniyle başkent Ankara ve bazı illerde okullar tatil edildi.

Ankara Valiliği, 9 Mart Çarşamba günü ilk ve orta dereceli okullar ile anaokulları ve kreşlerin tatil edilmesini kararlaştırdı.

Valilikten yapılan açıklamada, kentin sabah saatlerinden itibaren soğuk ve kar yağışlı havanın etkisi altına girdiği belirtilerek, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü hava tahmin raporlarına göre Çarşamba günü kuvvetli rüzgar ile kar yağışının devam edeceğine dikkat çekildi.

Olumsuz hava koşullarının ani sıcaklık düşmesi sonucu buzlanma ve don olaylarına neden olacağı vurgulanan açıklamada, tüm vatandaşların tedbirli olması uyarısında bulunuldu.

Açıklamada, Ankara İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun kararıyla hava koşullarının eğitim-öğretim kurumlarındaki öğrencilerin sağlığını olumsuz etkilememesi için 9 Mart Çarşamba günü resmi ve özel ilk ve orta dereceli okullar ile yaygın eğitim kurumları, anaokulları ve kreşlerin 1 gün süre ile tatil edildiği bildirildi.

Ayrıca açıklamada, “Akşam saatlerinden itibaren kuvvetli rüzgar ile birlikte etkili kar yağışının başlayacağı ve ayrıca ani sıcaklık düşüşleriyle buzlanma ve don olayının beklendiği” ifade edilerek, başta öğrenci velileri olmak üzere eğitim-öğretim kurumları yöneticilerinin, öğrencilerin sağlık ve ulaşım güvenliği ile eğitimlerinin sürekliliğinin olumsuz etkilenmemesi için gerekli tedbirlerin alınması istenildi.

Valilik, kar yağışının meydana getirebileceği olumsuz şartlara karşı tüm kamu kurum ve kuruluşlarının üstün görev ve sorumluluk anlayışı içerisinde hizmetlerini aralıksız sürdürdüğünü de belirtti.

KASTAMONU, SAMSUN, VAN, ÇANAKKALE, KIRKLARELİ, ESKİŞEHİR, KÜTAHYA, DENİZLİ

Kastamonu’da 2 günden bu yana etkili olan kar yağışı, yaşamı olumsuz etkilerken, sahil kesimindeki İnebolu, Bozkurt, Küre’de bugün; Çatalzeytin İlçesi’nde ise bugün ve yarın okullar tatil edildi.

Yoğun kar yağışı ve tipi yüzünden Van’ın Başkale İlçesi’nde 1, Van’ın Çatak, Hakkari merkez ve ilçelerinde ise okullar 2 gün tatil edildi.

Samsun’un Salıpazarı İlçesi’nde de derslere 2 gün ara verildi.

Afyonkarahisar’da dünden bu yana etkili olan kar yağışı nedeniyle kent merkezi ile İhsaniye İlçesi’nde okullar yarın bir gün süreyle tatil edildi.

Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ilçedeki ilk ve ortaöğretim okullarında yarın eğitime ara verildiği bildirildi.

İlçe Kaymakamı Osman Yenidoğan, Bayramiç Çan karayolunun Muratlar köyü bölgesinde yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle ulaşımın güçlükle yapıldığını söyledi.

Kar yağışı nedeniyle Kırklareli’nin Demirköy ve Vize ilçeleri ile Eskişehir’in Mahmudiye, Çifteler ilçesi ve bağlı köylerinde eğitime bir gün ara verildi.

Eskişehir’de de yoğun kar yağışı nedeniyle, Mahmudiye ilçesine kar kalınlığı 20 santimetreyi buldu. İlçe merkezi ve bağlı köylerdeki tüm okullarda eğitime bir gün ara verildi.

Kütahya’da, il merkezi ve Domaniç ilçesinde de yarın ilk ve orta dereceli okullar ile anaokullarının tatil edilmesi kararlaştırıldı.

Denizli’de hava muhalefeti nedeniyle Bekilli, Kale ve Çivril ilçe merkezi ve köylerinde ilköğretim ve liselerde eğitim-öğretime yarın için ara verildi.

1 thought on “Okullara Kar Tatili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.