Okullarda Büyük Deprem

Milli Eğitim Bakanlığı taşları yerinden oynatmaya devam ediyor. Binlerce okul müdürü yapılan değerlendirme sonucunda yeterli puana ulaşamadı.

Puanların açıklanmasıyla birlikte bir çok iddia ortaya atıldı. Değerlendirmelerin objektif olmadığı, kişilerin siyasi görüşüne ve sendikasına yönelik değerlendirmeler yapıldığı ortaya atılan iddialar arasında.

Değerlendirmeler sonucu hükümete yakınlığıyla bilinen sendikaların üyelerinin kayırıldığı iddia edilirken, bazı illerde muhalif sendikalardan tek kişinin bile görevlendirilmediği belirtildi.

Çalışmalarıyla Türkiye genelinde önemli başarılara imza atan bazı okul müdürlerinin bile gerekli olan değerlendirme puanına ulaşamamış olması “değerlendirmeler objektif mi?” sorusunu akıllara getirdi.

SENDİKALARDAN TEPKİ

Binlerce okul müdürünün yeterli puanı alamaması sonucunda üyelerinin mağdur edildiğini belirten sendikalar sonuçlara tepki gösterdi.

Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen, Aktif Eğitim Sen konuyla ilgili açıklama yaparak üyelerinin hak kaybına uğradığını belirtti. Sendikalar sitelerinden yaptığı açıklamalarla üyelerine nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda bilgi verdi.

Konuyla ilgili olarak Eğitim Bir Sen’in henüz üyelerine yönelik herhangi bir çağrısı veya açıklaması bulunmuyor.

MAĞDUR MÜDÜRLER NE YAPMALI?

Sendikalar mağdur olduğunu düşünen üyelerinin izleyeceği yol konusunda hemfikir görünüyor.

Sendikaların üyelerine önerileri;

1) Milli Eğitim Müdürlüklerinden, Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde değerlendirme formunun onaylı bir örneği talep edilmeli.

2) Varsa müdürlük süresince okulda elde edilen somut başarılar listelenmeli.

3) Varsa başarı-teşekkür belgesi, çeşitli katılım belgeleri toplanmalı.

4) Kendisini değerlendiren şube müdürü, Milli Eğitim Müdürü ile değerlendirme öncesi toplam çalışma süresini tespit etmeli.

5) Bu bilgi ve belgelerle üyesi olduğu sendikadan hukuksal destek talep etmeli.

Örnek bilgi edinme dilekçesi (Eğitim Sen)

Bilgi Edinme Dilekçesi

2 thoughts on “Okullarda Büyük Deprem

  1. Bu teog tam bir rezalet kimin neye göre yerleştirildiği belli değil okul puanlarının etkili olmasıda çok büyük adaletsizlik özel okuldaki çocukların notları şişiriliyor devlet okulundada yarım puanı bile vermiyorlar böyle haksız bir rekabet olabilirmi çocukların emeklerine yazık yazıklar olsun eğitimi bu hale getirenlere veliler seslerini yükseltsinler çocukların haklarını arasınlar

  2. Slm tek müdür ler mazur değil öğrenci perde çadır oğlumun kazan dığı lise yüzdelik dilimi 13 iken gittiler 20 lik liseye kayıtını çıkardılar tercihlerde 10 lise yaptık 9 tanesi olmuyor en sondaki oluyor bu ne adaletsizlik eğitim sistemi sıfır acıyorum gelecek nesillere saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.