Okullarda Çocuklar İçin Meyve Bahçesi

Çocukların doğadan kopuk büyümemeleri için okullara uygulama bahçesi kurularak meyve ağaçlarını yakından görmeleri sağlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, Ankara Üniversitesi AKÇAM ve Cappy meyve sularının ortaklığıyla yürütülen “Çocukların Meyve Bahçeleri Projesi” kapsamında Bursa’daki 10 okulda meyve bahçesi oluşturuldu.

BTSO Sait Ete İlköğretim Okulu bahçesinde oluşturulan meyve bahçesine gerçekleştirilen törenle fidan dikimi yapıldı. Vali Yardımcısı Selman Yenigün, eğitim alanında yapılan her çalışmanın değerli olduğunu söyledi. Yenigün, öğrencilerin uygulamalı olarak gerçekleştirecekleri fidan dikim ve bakım çalışmaları ile doğa sevgisinin pekişeceği ve bilincinin aşılanacağını dile getirdi.

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Leyla Ertuğrul Oflaz da doğadan kopuk büyüyen çocukların meyve ve sebzelerin pazardan geldiğini sandıklarını, tarla ve bahçelerden habersiz büyüdüklerini dile getirdi. Oflaz, bu çalışmayla okul bahçelerine uygulama bahçesi kurularak çocukların bunları yakından görmelerinin sağlanacağını dile getirdi.

Proje kapsamında 7 ilde 70 okula 70 adet meyve bahçesi kurulacak. Bursa’da da 10 okul bahçesine meyve bahçeleri kuruldu. Dikim töreninin gerçekleştiği BTSO Sait Ete İÖO’nun yanı sıra, Osmangazi’deki Hüseyin Karabacak İÖO, Mustafa Dörtçelik İÖO, Rahmiye Malcıoğlu İÖO, Faik Yılmaz İpek İÖO, Yıldırımdaki Hasan Ali Yücel İÖO, Vali Orhan Taşanlar İÖO, Nilüferdeki İbrahim Uyar İÖO, Şehit Kurmay Pilot Hakan Tan İÖO ve Rüveyde Dörtçelik İÖO’nun okul bahçesinde meyve bahçeleri oluşturuldu.

Bursa’da oluşturulan meyve bahçelerinde toplam 3 bin 895 metrekarelik alana erik, vişne, şeftali, elma, ayva, kiraz ve badem olmak üzere toplam 354 adet meyve fidanı dikildi.

Kaynak: egitimgazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.