» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Okullarımızın Etkililiği Ne Durumda?*

A+  A- Okullarımızın Etkililiği Ne Durumda?*

1930’larda Barnard etkililiği, örgütün amaçlarına ulaşma derecesi olarak tanımlamıştır. Etkinlik ise örgüt girdilerinin, istenilen çıktılara ulaşma derecesi olarak tanımlanmıştır. Bu iki kavram arasında denge kuran okul “Etkili okul”dur.

Etkili okulun bazı özellikleri şu şekildedir;

Okul yöneticileri, diğer liderlik özelliklerinin yanında güçlü bir öğretimsel liderdir. Okulu, liderliğin çeşitli boyutlarını kullanarak, katılımcı bir şekilde yönetir. Katılımcı yönetim, sadece okuldaki çalışanlarla sınırlı kalmaz, velileri ve okulun yakın çevresini de yönetime katar.

Okulun bütün paydaşları yüksek beklentilere sahiptirler. Okulun vizyonu konusunda, hemfikirdirler. Disiplin sorunlarından arındırılmış ve öğrenmeye uygun, açık, sağlıklı ve olumlu bir okul iklimi mevcuttur. Okulda temel becerilerin kazanılmasına önem verilir. Öğretmenler arasında uyum vardır. Okulda öğretmenlere bireysel olarak saygı gösterilip, desteklenir. Başarılar tanınır ve ödüllendirilir.

Okulun yönetim ve öğretim kadrosu eğitimin ve okulun amaçlarını vurgulamış ve bu amaçlar üzerinde görüş birliğine varmışlardır. Açık ve belirgin amaçlar üzerine odaklanan bir misyonları vardır. Aynı şekilde, okulun tutarlı eğitim-öğretim ve yönetim politikaları vardır. Bu politikalar, her ne kadar Bakanlık tarafından belirlense bile, okul düzeyinde belirlenebilen politikaların, öğretimsel faaliyetlerde ne kadar önemli olduğu açıktır.

Etkili okulda, yönetici, öğretmen, öğrenci, veli, toplum ve okul açık ve sürekli bir iletişime sahiptir. Okul, eğitim-öğretim ve yönetim süreçlerine katılımı sağlayacak ve katılımı özendirecek bir yapıya sahiptir. Okula, velilerin ve toplumun desteği vardır, bunun sonucunda da okul-aile işbirliği gelişmiştir.

Okulun yöneticileri olumlu, destekleyici bir yönetim ve yakından, sürekli bir denetim biçimi sergiler. Denetim süreci sadece öğretmenler ve okuldaki öğretim süreciyle sınırlı kalmaz, öğrenci başarısı da sürekli gözlenir ve değerlendirilir. Öğrencilerin genel durumu hakkında ailelere sürekli geribildirim verilir. Öğrencilerin her yönden gelişimi için sosyal ve sportif etkinliklere olabildiğince yer verilir.

Okul, öğretmen ve diğer personelin görevlerini ve etkinliklerini etkili bir şekilde planlamıştır.

Aynı şekilde, öğretmenleri ve diğer personeli mesleki yönden geliştirecek programlara sahiptir. Öğretmenin moral ve motivasyonunun üst düzeyde tutulabilmesi için gereken önlemler alınmıştır.

Bütün bu özellikleri sıraladıktan sonra okullarımızı, “Etkili okul” kriterlerine göre değerlendirdiğimizde karşımıza nasıl bir tablo çıkacağı, eğitim sistemimizin hangi yöne doğru evrildiğini göstermesi açısından oldukça önemlidir.

Son yıllarda, bütün olumsuz dışsal etkenlere rağmen, yöneticisiyle, öğretmeniyle ve diğer çalışan kadrosuyla okullarımız değişim ve dönüşüm yolunda olumlu aşamalar kaydetmişlerdir. Dileğimiz, bütün okullarımızın etkili okul kriterlerine uygun birer okul haline gelmesidir.

* Bu yazıda, Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr.Zehra Keser Özmantar’ın “Eğitim Yönetimi” ders notlarından yararlanılmıştır.

Abdullah DAMAR / Eğitimci-Yazar

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI, ÖZEL HABER kategorisi altında 9 Aralık 2013 tarihinde eklenmiştir. "Okullarımızın Etkililiği Ne Durumda?*" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. nsultanc

  RT @janbergarda: Okulumuzu seviyoruz. Okulumuzun her zaman marka değeri yüksek, diploması geçerli, adından söz ettiren etkili bir okul olma…

 1. talebimvar

  RT @janbergarda: Okulumuzu seviyoruz. Okulumuzun her zaman marka değeri yüksek, diploması geçerli, adından söz ettiren etkili bir okul olma…

 1. Dilekkaslaan

  RT @janbergarda: Okulumuzu seviyoruz. Okulumuzun her zaman marka değeri yüksek, diploması geçerli, adından söz ettiren etkili bir okul olma…

 1. MuzafferKarad58

  #egtkonus Okul öğrencileri Sürekli Düşünmeye sorumluluk sahibi olmaya sorgulamaya eleştiriel bakabilmeye araştırmay… https://t.co/n6u6MAv1GY

 1. IdilMakbule

  RT @janbergarda: Okulumuzu seviyoruz. Okulumuzun her zaman marka değeri yüksek, diploması geçerli, adından söz ettiren etkili bir okul olma…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5